30 minut cvičení pomáhá zdraví, ale ne u všech lidí

TLDR: Efekt cvičení snižuje mortalitu u lidí, kteří sedí 7 hodin denně – ale ne u těch, kteří sedí 11 hodin denně. Studie tu.

Ve zdravém těle…

Cvičeníčko, mučeníčko! Zvláště kvůli tomu, že v posledním roce se mnohahodinové setrvalé civění na seriály & hraní her stalo celosvětovým sportem, je dobré si připomenout, jaký takové dlouhé válení se na kavalci má efekt. A mezinárodní tým vědátorů (ale hlavně jsou to klasičtí britští vědci) odhalil zatím nejpřesněji, kolik cvičení potřebujete, abyste statisticky vzato umřeli o něco později a o něco méně nepříjemně.

Čtyřletá práce (stavící na základě 4 jiných studií) naznačuje, že klasické doporučení cvičit aspoň 30 minut denně nestačí – záleží totiž taky na tom, co děláte po zbylých 23 hodin a 30 minut.

Tým pod vedením Sebastiena Chastina studoval mortalitu ve vztahu k fyzické aktivitě u celkem 130 239 tisíc lidí vybraných z populace USA, Spojeného království a Švédska. Průměrným věkem účastníků bylo 54 let. Aktivitu jako takovou měřil pomocí chytrých náramků, a asi nepřekvapí, že část lidí v průběhu práce dostihl Smrť!

Když autoři sesumírovali data, ukázalo se, že 30 minut intenzivní fyzické aktivity (běh, posilování, hraní si s kočkou) skutečně významně koreluje s nižším rizikem smrti. Ale! Tento efekt koreloval jenom se skupinou lidí, která denně seděla na zadku maximálně 7 hodin. Lidem, kteří seděli 11 hodin denně, ani intenzivních 30 minut pohybu významněji nepomáhalo

Co s tím?

Výsledky jsou trochu nečekané, ale zase ne tak moc. To, že souvislé, mnohahodinové sezení či ležení (mimo spánek, obviously!) není prospěšné, naznačuje výzkum dlouhodobě. Ačkoliv závěry vědátorů jsou stále jen postupné a výzkum nedošel k žádnému přesnějšímu konsensu, vypadá to, že efekt je však pouze kumulativní. Jinak řečeno: je problém sedět 11 hodin v kuse – ale není takový problém sedět 1 hodinu, pak si zacvičit, pak sedět další hodinu, a pak si zase zacvičit

Z práce totiž neplynou jen depresivní výstupy – studie přímo dává také radu, jak se problémům vyhnout. Na každou hodinu sezení/ležení (mimo spánek, obviously) stačí provádět 3 minuty náročnějšího anebo 12 minut lehčího cvičení. Výzkumníci o tom mluví přímo jako o novém vzorečku, který by mohl snížit riziko předčasného úmrtí až o 30 %.

Zdroj: Lionsgate, vlastní
Zdroj: Lionsgate, vlastní

Pozitivní, a také trochu zvláštní, je skutečnost, že vyšší riziko smrti podle dat nemá souvislost mezi dobou spánku (!), což potěší všechny insomniaky. Ale jelikož starší práce naznačují spíše něco opačného, asi svoje prášky na spaní ještě nehodím do koše (minimálně protože nepoužité léčivo se má vrátit do lékárny, neasi).

Jak je klasické u podobných statistických studií, nic samozřejmě negarantuje, že efekt je v absolutním měřítku vliv kauzality, nikoliv jen korelace. Dává ostatně logiku, že lidi, kterým čouhá parte z kapsy, nebudou asi trvat rekordy ve fyzických výkonech…

„Takže to není jen korelace?“

Inu, je. Jenže pozitivní efekt cvičení je všeobecně znám i z baterie jiných studií. Vidíme ho třeba i na kontrolní skupině lidí, kteří byli fyzicky aktivní, pak jim vlak ujel nohy, a oni najednou nejsou fyzicky aktivní – a umírají dříve (nejenom kvůli těm nohám). To, že je dobré se hýbat, je i jednou z věcí z lidové moudrosti, která není úplný bulšit. Dokonce už známe i poměrně dobře samotné mechanismy, kterými cvičení pomáhá různým funkcím těla.

Při cvičení totiž dochází na zvýšenou produkci různých prospěšných hormonů a proteinů, které zlepšují chod organismu. Dává to i evoluční logiku – cílem evoluce je, abyste neumřeli, dokud nepředáte svoje geny. K tomu je dobré neumřít hlady, nestát se obětí predátora, vyhrát souboj s konkurenčními samci/samicemi. K tomu všemu je pro tělo prospěšné podporovat spíše pohyb než nepohyb. A ano, uvědomuji si, že tyhle řádky teď píšu poté, co jsem čtyři hodiny nevstal z gauče krom výletu na toaletu a nazpět…

Ale v dnešní době, kdy není problém se na X hodin ztratit ve fikčních světech Mass Effectu, Westerosu anebo Excelu, je důležité si „uměle“ připomenout i to, že naše těla se nevyvinula jenom pro odpočinek. Pozvedněte tedy spolu se mnou na pár minut jednou za hodinu či dvě čínku, a dožijme se spolu mnoha nových remasterů a seriálu!

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama