Polygamie byla častější u primitivních, nikoliv bohatých společností

TLDR verze: Zatímco starší teorie předpokládaly, že až vznik majetku narušil biblicky čisté mezilidské vztahy, novější data ukazují, že polygamie bylo paradoxně víc dřív. Loňská studie tuna

S polygamií je sranda

Položím vám otázku – jak vnímáte polygamii? Našli by se tací, podle kterých je to ošklivá praktika snižující hodnotu žen a zvyšující moc mužů. Konec konců, většina lidstva, a to nikoliv jenom nutně křesťanského historického původu, dnes praktikuje monogamii, takže asi nějaký význam mít bude. Podle jiných jde však zase naopak o projev jistého rovnostářství z dob před vynalezením ošklivých moderních věcí jako je zemědělství, atomová bomba nebo toaletní papír, tedy když byli lidé ještě sami sebou…

Jak to je doopravdy, nevím. Loňská práce srovnávající skoro 12 tisíc lidí z 29 různých dnešních společností (často afrických a amazonských „kmenů“, ale i dvou evropských moderních komunit) ale minimálně nahlodává jednu starší tezi…

Podle té totiž dříve lidé před počátkem civilizace žili v jakési Dokonale Rovnostářské Grupě (TM), což pak s příchodem ohyzdného neolitu a hromadění bohatství zkazila řada bohatýrů, kteří si ze své zvůle a moci brali více žen a polygamii rozšířili jako vřed po tváří světa!

Tehdejší práce Codyho Rosse et al. nicméně skrze oněch 12K účastníků srovnává některé dnešní málo rozvinuté zemědělské společnosti s dalšími. Dospěla přitom k závěru, že tam, kde jsou muži schopní koncentrovat v úzké vrstvě velké bohatství ) je polygamních svazků velmi málo!

Studovaný segment společností byl analogií počátku doby bronzové a nejstarších států, kde hrobové nálezy naznačují rostoucí nerovnost ve společnosti, tedy ony B.O.H.A.T.Ý.R.Y. Na zmenšení polygamie došlo právě protože mimo těch bohatých zlosynů (tj. „silnějších samců“) tu existuje masa neprivilegovaných mužů, kteří uživí (oproti bohatým) jen jednu ženu #fcuk

Zdroj: BBC, vlastní

Lidi byli vždycky divní

Naopak, v relativně rovnostářských společenstvech ve stylu Avatara bylo polygamních svazků zřejmě relativně více, neboť laťka je nastavená jinak a polygamie je tudíž častější. Jinými slovy, první lidské osady plné sado maso autokratů šly asi spíše na ruku monogamii, naopak starší lovci-sběrači si užívali spíše polygamní Party Hardcore.

Než to začne někdo aplikovat na dnešní společnosti, hodí se zmínit asi bambilion různých vykřičníků. Především fakt, že jenom hromadění majetku nemusí být celá odpověď. Anebo skutečnost, že jenom přechod od lovců-sběračů do doby bronzové není automaticky stejný jako pozdější periody. To první naznačuje třebas dva roky stará studie 230 druhů primátů. Její výsledky indikují, že polygamie zvyšuje tření mezi samci a tak i riziko zabití mladých svého soka. Což je evolučně výhoda na pendrek.

To druhé pak říkám pro případné zakázané politické debaty. O svobodě jedince polygamie vs. monogamie v minulosti/dnes říká spíše prd. Práce řeší jenom „přerozdělení human resources“ v závislosti na kontextu evoluční výhody + ekonomiky.

Samotné metody práce taky nejsou stejně neprůstřelné jako Supermanovy spoďáry a vlastně kuchtí statistiku jen z dnešních dat, což MŮŽE ale NEMUSÍ odpovídat tehdejším důvodům. Jinak to nicméně ani nejde, protože 15 tisíc let starých mrtvol se nezeptáme, jaký byl jejich rodinný život, a jelikož ti tehdejší degeni ještě neuměli psát, do matrik též nenakouknem.

Doufám, že vám teď kontextová reklama nabídla výzkum vaší genealogie sahající až do neolitu!

Paralela vedle paralely

Obecně bych k tomu asi řekl, že podobné srovnávací studie a hledání analogií je nesmírně důležité. Protože nám to pomáhá přemýšlet nad tím, jak vlastně „přemýšlíme“ o starých kulturách. Na druhou stranu, podobné paralely a antropologické studie nejsou samospásné (mám trochu podezření, že „americká škola“ má tendence to takhle vnímat). Neboť co se týče „nehmotné“ kultury, pohybujeme se vždycky na vodě nedostatečných znalostí, kontextů, faktorů atd. atd. atd. atd. atd.

Prostě jako obvykle: berte to jako zajímavé zjištění, nad nímž má smysl dále uvažovat a zkoumat jej v návaznosti. Nikoliv jako bratříčka odpovědi 42 nebo jako Ultimátní Životní Návod (TM), k čemuž interpretace podobných zjištění často svádějí s vyšší intenzitou než typický nadsamec svádí svou pátou budoucí manželku.

[PZ, LL]

Lidi byli vždycky divní. Třeba se pohřbívali do lodí, hovada:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama