Káva před cvičením možná pomáhá lépe spalovat tuky

TLDR: Kofein by mohl o 10 až 29 % zvyšovat oxidaci tuků, ukazuje studie na 15 mužích. Nejde však zjevně o lék všemocný. Studie tu.

Spalovač ospalých mrtvol

Hledání něčeho, co vám pomůže shodit přebytečné kilogramy, je jenom o fous mladší než hledání něčeho jiného, co vám je pomůže nabrat. V duchu rčení „pod svícnem tma“ však nová studie došla k tomu, že marginálně pomáhat oxidaci tuků v čele, čili lidově řečeno – jejich spalování.

Vědátoři v nové práci ze Španělska testovali, co s naším metabolismem bude dělat míra 3 miligramů kofeinu na 1 kg naší váhy, což je zhruba polovina typické dávky v jednom šálku. Jenom pro ilustraci, průměrné malé espresso obsahuje kolem 63 miligramů kofeinu. Velké dvojnásobek.

Pokud tedy máte třeba 80 kg, v reálu je testované množství menší než to, co pozřete ve velkém šálku. Ale pojďme ke studii…

V té při testování na 15 mužích vyplynulo, že rychlost oxidace tuků je po pozření kávy urychlena o 10,7 % až 29 %. Rozdíl vzniká při pozření kávy v dopoledních (10,7 %) vs. odpoledních (až 29 %) hodinách.

Zdroj: CC BY, vlastní
Zdroj: CC BY, vlastní

Spalování nemusí být nutně hubnutí

Studie probíhala v průběhu čtyř týdnů, během nichž si dobrovolníci zastali jak roli testované, tak kontrolní skupiny. V různých částech měsíce totiž před cvičením v 8 ráno a v 5 odpoledne konzumovali buďto kávu anebo placebo. Kávu si přitom dopřáli zhruba 30 minut před počátkem cvičení.

Pozitivní výsledky na oxidaci tuků jsou nicméně vše, co studie konstatuje. Autory nezajímalo ani to, jestli účastníci studie skutečně hubnou, ani jestli jsou obecně zdravější. Vědátoři stojící za prací ovšem podotýkají, že již delší dobu se rýsují na obzoru jak benefity užívání kávy, tak i benefity cvičení později v průběhu dne.

Teze o tom, že při hubnutí se má cvičit ráno a na lačno, tak zdá se dostává další trhliny. Znamenají tedy závěry to, že když budete chlemtat kávu jako hektolitrech, budete za pár týdnů úplně šlank? Ne, to věru neznamená…

Stejně jako jiné studie lidského metabolismu je však i tu nynější třeba brát s jistou mírou rezervovanosti a zdravého rozumu. Nikdo neříká, že když si po obědu složeného ze steaku zajídaného bůčkem a zapíjeného Colou dáte před cestou do schodů jedno expresso (sic), tak budete za rok vypadat jako Dan Bilzerian. Naštěstí!

Soubor:Siege of Vienna in 1529 – stemming the Islamic inperialist tide.jpg  – Wikipedie
Bitva o Vídeň. Bez ní bychom asi kávu neměli jako globální komoditu. Nebo alespoň ne tak, jak ji dnes známe. Zdroj: Frans Geffels/CC BY

Malá pomoc

Co se však zdá být platné, je určitá malá pomoc pro ty, kteří se dlouhodobě snaží redukovat svou váhu. A pokud jste někdy byli v jejich botách, nejspíše seznáte, že v daném případě se hodí pomoc jakákoliv.

Už delší dobu nicméně platí, že někdejší dojem, podle něhož káva není zdravá, je velmi pravděpodobně lichý. Tedy, bavíme se o průměrném efektu na průměrného člověka – pokud máte třeba vysoký tlak, káva pro vás jistě bude méně zdravější než pro jiné.

Dobrý efekt kávy na kognitivní funkce a celkové zdraví však v posledních letech potvrdilo hned několik studií. Jde sice typicky o korelaci, která může mít i jiné vysvětlení – ale právě korelace mohla v minulosti za negativní chápání kávy. Třeba protože konzumace kávy častěji souvisela s kouřením, které tak v součtu konzumentům zhoršovalo statistiky.

Ani pokud se však v kávě budete koupat jako Strýček Skrblík v dukátech, nemůže to nahradit prvotní, základní kroky při redukci váhy. Tedy nutnost naučit se (aspoň relativně) rozumné výživě a (aspoň relativně) rozumnému a pravidelnému pohybu. A na to si přepijem dalším kafčem!

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama