Fosfan, molekula života, v atmosféře Venuše asi nikdy nebyl

TLDR: Pamatujete na objev fosfanu na Venuši, který by mohl indikovat zdejší přítomnost života? Série nových studií tehdejší odhalení spíše vyvrací. Souhrn zde.

Krok kupředu, dva kroky zpět

Pár měsíců nazpět jsme skoro k událostem roku 2020 mohli přidat i odhalení mimozemšťanů. Výzkumníci z Cardiffu totiž v atmosféře Venuše pravděpodobně detekovali fosfan, tedy jeden z plynů, který by mohl vznikat činností primitivních životních forem. A našel ho tam kotel! Odhadované množství 20 ppb vylučoval, že by fosfan v atmosféře Venuše vznikal méně častými jevy, jako jsou dopady fosforových mikrometeoritů anebo údery blesků do ložisek fosforu na povrchu.

Nyní ale další práce naznačují, že původní odhalení bylo poněkud předčasné. A namísto objevu ufonů tu máme naopak krásný případ toho, jak funguje věda (a ověřování v ní).

K publikaci byla totiž přijata dvojice nových vědeckých studiích, které se na přítomnost fosfanu v atmosféře zaměřily. První studie se snažila detekci fosfanu potvrdit. Použili tak data z teleskopu a víte co? Nenašli ho!

Přítomnost plynu tak nebyla nezávisle potvrzena. Což o to, to se občas stává…

Jenže sem nastupuje druhá studie. Ta se podívala na to, jak se budou chovat plyny v atmosféře Venuše. A zjistila, že to, co původní autoři detekovali, bude nejspíše oxid siřičitý. Naprosto běžný plyn na Venuši.

I když jsem vůči původnímu oznámení byl poněkud skeptický (viz video LL níže), nové studie přinášejí skeptický pohled na něco úplně jiného – to, že na původní objev vlastně vůbec nedošlo. Jak mohlo dojít na takové přehlédnutí, nebo spíše záměnu?

Cesty vědy jsou nevyzpytatelné

K tomu si musíme připomenout závěry původní práce. Cardiffský objev vycházel ze dvou na sobě nezávislých pozorování, které obě přítomnost fosfanu ukázaly. Při zpětné kontrole se ale zjistilo, že u jednoho měření se stala chyba na straně observatoře, kterou nemohl tým odhalit. Když se na to přišlo, data se revidovala a opět uvolnila.

I na revidovaných datech se původnímu týmu podařilo plyn objevit, ale tentokrát už v mnohem menších koncentracích! Jenže, když se další nezávislý tým pokoušel z těch samých dat plyn detekovat, neuspěl. Očividně tak byla někde schovaná další chyba.

Jsme tak nyní v situaci, že se výskyt fosfanu v atmosféře Venuše zdá extrémně nepravděpodobná. Nedaří se ho znovu nezávisle detekovat. Což znamená velkou ránu pro možnost, že tam někde v horkých mračnech Venuše tepe život…

Končí tím celý příběh? Určitě ne. Jednak protože mnozí v nynější nedetekci uvidí něco podezřelého… A jednak protože i nadále se budou vědci snažit tohle rozlousknout!

Sakra, Joey! Zdroj: NBC, vlastní
Sakra, Joey! Zdroj: NBC, vlastní

Fosfan: legenda pokračuje

Nápad je totiž už venku, a byť momentálně „falešně pozitivní“ (čili „nebyl tam, ale oni ho tam přesto blbě viděli“) řešení fosfanové zápletky vypadá daleko pravděpodobněji, nelze stále zcela vyloučit ani „falešně negativní“ (čili „byl tam, ale kolegové ho tam přesto blbě neviděli“) výsledek. Ostatně, metan na Marsu by mohl vyprávět, že podobné ověřování trvá roky a roky…

Ultimátním výsledkem celé zápletky nakonec může být až potvrzení přímo na místě, jestli na Venuši existují nějaké mikroorganismy či nikoliv. A na to si budeme muset počkat na nějakou pokročilou misi k Venuši. Což nejspíše zabere dekády, ne-li více.

Jasně, do té doby budou pokračovat i přízemnější snahy o detekci či verifikaci ne-detekce fostanu tady na Zemi. Na základě nových dat, které v následujících měsících a letech vzniknou, tak bude fosfanový doutnák doutnat i nadále. Až následující studie tak s vyšší pravděpodobností ukážou, jestli se tam tenhle zajímavý plyn nakonec na Venuši skutečně nachází, nebo jsme byli tentokrát svedeni na scestí.

Ale buď jak buď, i po výraznějším ověření se nad Venuší ještě dlouho bude vznášet opar tajemna!

[Petr Brož via svůj kanál na Twitteru, LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama