Cvičení a strava pomáhá nejen tělu, ale i mysli, ukazuje studie

TLDR: Dvoje zaslepená studie na skoro 150 vojácích ukázala, že pohyb a vyvážená strava znatelně prospívá kognitivním schopnostem. Studie tuna.

Hlava Havla

Bývaly časy, kdy byla společnost (aspoň teda v mých představách) jasně rozdělená na ty, kteří jsou fyzicky zdatní, a pak na ty, kteří jsou zdatní rozumově. Prostě jste měli buď Arnoldy, nebo Alberty!

Ale stále víc a víc se ukazuje, že rozum a tělo jsou víc propojenější, než si moje desetileté já myslelelo. Jste toho názoru, že argumentů pro zdravou stravu a cvičení je příliš? Tak máte smůlu, protože tady je další!

V dnešní době koronové je psychické i fyzické zdraví důležitější než kdy jindy. Všichni bychom ideálně měli #sedětdomazadeli a nedostatek pohybu nám nahlodává nejen fyziku, ale i psychiku. Proto je dobré oprášit si, co všechno pro nás cvičení a zdravá strava může udělat (a že ten hešteg je jen metafora pro distancování, nikoliv nutně sezení)!

A co teprve, když se spojí dohromady! Čím dál tím víc důkazů totiž nasvědčuje, že „zdravé tělo, zdravý duch“ má přeci jen něco do sebe.

Zdroj: PBF

Tělo Ramba?

Vědátoři tentokrát studovali účinky 12-týdenního intenzivního cvičebního plánu na 148 dobrovolnících z amerického letectva s malou zápletkou. Polovina z nich dostala nutriční koktejl, který by oživil i mrtvého, a druhá polovina placebo. A to zcela randomizovaně a dvojitě zaslepeně!

A jak naši sportovci dopadli? Jak se dalo očekávat, byli silnější, výdržnější, stabilnější i mobilnější. Ale nejen to! Na konci těchto úmorných 12 týdnů pekla došlo k zásadnímu zlepšení episodické paměti, lepšímu zpracování informací i ke zlepšení fluidní inteligence!

Co je poměrně zajímavé, že tyto benefity se u naší šejkové skupiny ještě umocnily! Jejich schopnost učit se novým věcem i rychleji reagovat byly ještě vyšší než u placebo skupiny. A samozřejmě, s dobrou výživou, nakonec i ohledně síly a kondice dopadli naši šejkové lépe.

Touto studií se znovu potvrdilo, že pokud chceme, aby nám to opravdu myslelo, budeme se muset občas proběhnout a trošku se protáhnout. Jedna z hypotéz proč náš mozek takto funguje je, že když jsme ještě byli opičky a z nějakého důvodu jsme zrovna běhali, či používali sílu, náš mozek dostal signál, že se děje něco důležitého, a že bychom měli dávat pozor.

Shepard Workout
Nemůžete se k cvičení vybičovat? Třeba pomůže tohle! Zdroj: Darebee

Mezi dvěma extrémy

Samozřejmě platí, že kde nic není, ani smrt nebere – moje dětská představa na Tupce vs. Intouše byla dílem daná tím, že pokud někdo 16 hodin denně maká, asi mu nezbývá čas na studium, a opačně. Kdo by si tedy práce naznačující význam pohybu pro mozek bral tak, že nejlepší cestou ke genialitě je cvičit 25 hodin denně, tak… By se měl radši vrátit do školní lavice, nikoliv tělocvičny.

Čím dál tím více studií ale obecně potvrzuje, že během aerobního cvičení se dějí samé pozitivní mozkové jevy. Náš mozek především uvolňuje BDNF, což je takové hnojivo pro mozek. A právě díky tomuto hnojivu je náš mozek schopen se lépe učit, adaptovat a obecně fungovat. No neberte to!

Shrnuto podtrženo, cvičit a dobře jíst má smysl. Jak proto, abychom vypadali dobře v plavkách, tak abychom měli sexy mozek. Ačkoliv to v dnešní době je těžší než obvykle, skočte občas zaběhat na čerstvý vzduch a dopřejte si konečně ten salát! Váš mozek vám poděkuje.

[Martin Lukáč, LL]

A možná časem budeme téhož umět dosáhnout i bez chemie…

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama