Ne, testy robopsa Spota americkou policií nejsou špatnou zprávou

TLDR verzeRobota si po nedávném oznámení Boston Dynamics na pár měsíců pronajala policie v Massachusetts. Reálně testovala jenom využití u pyrotechniků, to by však mohlo nakopnout vývoj i dalších, civilních aplikací. Oznámení tu. 

Hop, a je tu Robocop!

Ačkoliv v roce 2019 – vzdor predikcím Blade Runnera – nemáme Replikanty, zdá se, že máme alespoň prvního čtyřnohého Robocopa! Naznačují to dokumenty, které úřady vydaly na žádost American Civil Liberties Union (ACLU). Podle těch si si Massachusettská státní policie pronajala jeden kus robopsa Spota po dobu 90 dnů. Robot je tedy již zpátky v Boston Dynamics, cílem pronájmu bylo jenom testování.

Kolem prvního významnějšího pronájmu Spota se už objevila řada polopravd a konspirací, takže se pojďme namísto facepalmování raději potěšit důvody, proč je Spot u polišů dobrou zprávou z vícero ohledů!

Primárně si robopsa vypůjčila Bomb Squad, čili pyrotechnici, čili parta, co roboty používá dávno. Je pravda, že krom interního testování byl Spot použit i ve dvou případech ostrého nasazení, kdy sloužil jako „mobilní pozorovací platforma“, čili v zásadě kamera na nožičkách. Ve všech případech byl robot neozbrojený. Tím také kauza „policie si kupuje hi-tech roboty“ prozatím více méně končí.

Nebude tomu tak nutně navěky. Spot je momentálně pronajímán vlastně na prvotní testování, po němž mají vznikat programy na rozšiřování jeho schopností. Alespoň takový je nynější plán Boston Dynamics, který Spota vyvinul. Bostoňáci jsou totiž spíše chytří vývojáři robotů než byznysmeni. Ono pronajímání Spota je tak vlastně momentálně spíše určené lidem, kteří mají vyzkoušet, k čemu jim robot může (či nemůže) být.

Mají tak vznikat aplikace na otevřeném základě přímo u klientů – anebo nevznikat, pokud se klientům robot ukázal být zbytečný. Policisté tedy klidně mohli zjistit i to, že je pro ně Spot na pendrek (pun not intended). Pokud ale zbytečný není, je jeho testování u policie dobrá zpráva – tím spíše, že Spot má dost možná ve své současné verzi jediné reálné užití, a to záchranářského robota pro průzkum míst, na které se psi nehodí (protože potřebují dýchat). Výsledek testu ale orgáni zatím neoznámili, takže nevíme, kdy se lze na poldy s robopsy těšit.

Well, ackchually…

Jinými slovy, rozhodně si lze představit, že Spoti jednou můžou nahradit či doplnit běžné pyrotechnické roboty na pásech, popřípadě můžou sloužit v roli pozorovacích jednotek. Co by však bylo asi hodně překvapivé, by bylo jejich vyzbrojení. Ne snad, že by to Spoti nezvládli – rameno na místě jejich „hlavy“ by určitě nějaký kvér ovládat mohlo! Vyzbrojení robotů by ale jednak bylo ještě dlouho kontroverzní, a jednak zatím postrádá výraznější efektivitu. Předešlé iterace Spota, ještě známé jako BigDog, totiž ve skutečnosti už roky nazpět (!) testovala americká námořní pěchota.

BigDog byl sice původně vyvíjený hlavně jako robotická mula pro převoz nákladu, ale mariňáky rovněž zajímalo i aktivní bojové uplatnění. BigDog měl především realizovat forced entry, čili průnik do místnosti, v níž jsou nepřátelští ozbrojenci.

Popravdě jsem měl dojem, že mašina byla tehdy i ozbrojená, ale při hledání článku jsem na to nic nenašel. I kdyby ale nebyla ozbrojená, měla nicméně plnit roli průzkumu pro ozbrojené lidi stojící o kus dále. Ani tentokrát však praktické testy nevedly k praktickému výsledku, opět vlivem kombinace přílišného hluku a malé baterie.

Skoro bych si vsadil, že i policejní testy budou mít velmi podobný výsledek, pokud by došlo na vyzbrojení či aktivnější uplatnění robota. Jediný způsob, jak by Spot mohl u policie najít uplatnění, by tak nejspíše bylo v roli již existujících robotů, vedle nichž by možná (?) mohl být o něco versatilnější. Panikařit nad tím, že roboti míří do policejních (či vojenských) služeb však poněkud postrádá smysl. Jednak v jejich službách roboti už dávnou jsou, a jednak ještě zdaleka nemají schopnosti tu příliš efektivně způsobovat zranění.

Doufám, že vám teď kontextová reklama prodává nějaké ozbrojené roboty.

Komisař Hex

ACLU varovala i před tím, že Spoti můžou způsobovat zranění i omylem, což je pravda. Ale omylem do vás narazit může i policista autem. Ne, není to ekvivalentní, je však třeba někde nastavit hranici, do které má rizika robotiky smysl řešit, a za kterou už nikoliv. Protože jinak by se mohlo stát, že budeme řešit jenom eskalující množinu absurdních scénářů, které sice nejsou realistické, ale jednou za sto let by na ně dojít mohlo…

Čím neříkám, že není žádoucí, aby organizace jako ACLU nekontrolovaly úřady. Nebo aby právníci a další kravaťáci neřešili, jak rozumně regulovat užívání nových technologií vstříc etičnosti. Jsem třeba hodně třeba pro doručování zboží drony a napsal jsem o tom mnoho textů – ale není rovněž žádoucí, aby přístup ke vzdušnému prostoru měli úplně všichni s úplně vším za úplně všech podmínek. Protože zároveň necu, aby mi ty drony padaly na hlavu.

Moderní policie však, zejména v USA, disponuje takovou perdou zbraní, že může porazit menší ufounskou invazi i bez robopsů (kteří byli původně vyvíjeni pro armádu). A ačkoliv dlouhodobým cílem Spota samozřejmě je jednou vyvinout tak chytré stroje, že jim budeme moct i cíleně vložit do rukou i zbraně a oni nás následně nezastřelí, nikdo reálně neví, jestli na to dojde k roku 2030, 2040 nebo 2100. Protože mimo technologií na to mají vliv i emoce jako strach. A zrovna v tomhle případě je to zcela okey.

Nakonec zrovna vojáci a policisté jsou vůči vyzbrojování autonomních robotů velmi zdrženliví. Protože když se něco podělá, budou jako v tom Terminátorovi a Blade Runnerovi první na ráně. První částečný „Robocop“ v Massachusetts tak rozhodně k Terminátorům ještě sáhodlouho nepovede – naopak má ve své současné verzi šanci alespoň trochu posunout vývoj robotiky směrem, který omezí manuální práci i může posunout vývoj záchranářských robotů.

[LL]

Roboty ještě čeká velká budoucnost:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Diskuze

Reklama