Policejní robot ignoroval žádost lidí o pomoc, něco podobného totiž neumí

TLDR verze: Policejní (či přesněji hlídací) robot K5 je opět v médiích. Tentokrát nikoliv pro přejíždění lidí, ale pro jejich přehlížení. Oznámení tu.

Živí nebo mrtví, půjdete se mnou

Jsou tomu dva týdny, co Boston Dynamics uvolnil k prodeji (resp. dlouhodobému pronájmu) své čtyřnohé mašiny Spot. A osobně si myslím, že to zpětně může být nahlíženo jako velký milník aplikované robotiky! Ale nejnovější případ z Los Angeles připomíná, že to taky může být prdlajz. Poněvadž jiní roboti už dávno praktickou roli plní. Tedy spíše neplní.

Ve zdejších končinách už pár let jezdí roboti společnosti Knightscope – to je společnost prodávající kamery, ale s tím, že jsou ony kamery montované na mobilní platformy. Tedy roboty. Systém K5 byl představen v roce 2013 a velmi rychle se dočkal po Kalifornii rozšíření. A prvních incidentů.

Pomineme-li, že mašina vypadá dost podobně jako Dalekové z Doctora Who (z čehož jsem si dělal srandu už před třemi lety), v médiích se nejčastěji objevila kvůli nějakým svým přešlapům. Či spíše přejezdům. V roce 2016 totiž přejela během patroly v nákupáku šestnáctiměsíční dítě, v roce 2017 se o ní psalo kvůli tomu, že najela do fontány před úřadem ve Washingtonu D.C. a o pár měsíců na to si mašinu vybrali za cíl bezdomovci v San Franciscu, kteří ji popatlali barbecue omáčkou. Protože v San Franciscu jsou i bezdomovci zjevně cosi víc!

Nyní se K5 opět dostal do tisku, tentokráte za přešlap ve svém hlavním úkolu. NBC oznámila případ, patroly K5 v parku v L.A., kdy se skrze něj místní občanka marně snažila přivolat policii ke zdejší rvačce. K5 ji prý jen řekl, ať mu zmizí z cesty a pokračoval dále v krasojízdě. Někde jsem četl, žesi k tomu ještě pustil písničku. A skoro by se jízlivě dalo dodat, že se zjevně chová velmi podobně jako mnozí jiní strážníci z masa a kostí. Ale ve skutečnosti má chování K5 velmi dobrou omluvu. Jenom ne takovou, jakou asi čekáte.

Chrastit a patrolovat

Hádám, že totiž čekáte nějaké problémy v software s rozeznáváním obličejů lidí, či že se rozhodl, že mezilidská exterminace je něco báječného, anebo něco podobného. Ale faktem je, že K5 je v podstatě fakticky jenom mobilní kamerou a mikrofonem. Neumí sám o sobě zavolat policii – dokonce ani neobsahuje telefon, kterým by tak (jako z prehistorické telefonní budky) mohl učinit občan.

Stroj sice zaznamenává obraz, ale principem robotů je patrolovat autonomně. Teoreticky umí rozeznat tváře známých kriminálníků a upozornit na ně lidské strážce zákona poblíž, prakticky o funkci této funkce odborníci pochybují. Žádný operátor, který by v případě problémů volal kolegy, jej kontrolovat nemusí.

Kritici už dříve vytáhli otázku, k čemu K5 vlastně herdek jsou, když nemají žádnou aktivní a dokonce ani pasivní obranu. Od K5 nelze očekávat eradikaci zločinců ve stylu Robocopa. Navíc umí jezdit jenom po plochém terénu. Ano, podobně jako ED209 v Robocopovi, i v případě K5 jsou největší nemesis mašiny obyčejné schody. V Knightscope sice vyvíjí k robota K7, který by díky čtyřem kolům měl překonávat náročnější terén, ale tam ještě nejsme.

Není třeba mašinám hned dávat Desert Eagly, možná i schopnost disperzovat pepřák by totiž mohla být dílčím pokrokem. Nynější případ pak vlastně připomněl, že K5 nejenže nemá jak zločince zpacifikovat (leda je přejet, pokud jde o batolata nebo liliputy), ale vlastně není integrovaná ani spolupráce s policejními hlídkami. V Los Angeles se totiž u rvačky strážníci nakonec ukázali – ale kolemstojící je museli přivolat normálními telefony.

Doufám, že vám teď kontetoxtová reklama prodává policejní roboty. 

Víc než stroj

Případ ale – podobně jako tři roky stará studie, v níž evakuační roboti vodili lidi vstříc smrti ohněm – ukazuje ještě jednu zajímavou věc. Hlavní silou K5 je totiž právě to, že od něj lidé očekávají víc, než čeho je mašina skutečně schopná.

Nejde jen o to, že stroj nemůže zavolat strážníky a že se neumí brání. NBC zmínila i komentář lidí, kteří si nebyli jistí, jestli jim stroj nedá šok, když se ho dotknou! Populace se zjevně robotů bojí mnohem více, než je reálně racionální. Ale i to vlastně může policejním robotům pomáhat v pomáhání a chránění, aniž by k tomu potřebovali rotačáky.

Tyhle mašiny tak zjevně pracují, i když zrovna nepracují! Možná, až tak skutečně užitečný Spot (jehož bratr BigDog dovedl střílet ze zbraní!) či jiné efektivnější stroje přijdou do praxe, nebude průměrný člověk ze všudypřítomných robotů vůbec překvapen. Podvědomě si zjevně hodně lidí usmyslelo, že všemocní roboti už dávno dobyli lidstvo.

[LL]

A že ty lepší stroje máme – nejnověji už i v kosmickém prostoru:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama