Robotický pes Boston Dynamics je konečně komerčně dostupný

TLDR verze: První pořádný robot se začíná prodávat! Znáte ho z TV! A možná, že to změní i aplikaci robotiky jako takovou! Anebo ne… Oznámení tu.

První svého druhu

Robotika – slovíčko tak jednoznačné, jako i zprofanované. Při mluvení o Budoucnosti a Pokroku pod ním obvykle máme na mysli humanoidní androidy, kteří s můžou zachraňovat Sáru Connor nebo převážet plány Hvězdy smrti.

V reálu si však nejspíše většina lidí koupila domů už pár robotů, počínaje Trochu Lepším Mixérem a konče Mobilním Vysavačem, Na Kterém Jezdí Kočky. Takže když napíšu, že si domů konečně můžete pořídit (skrze pronájem, tedy) prvního opravdového robota, většina lidí nad tím nejspíše mávne rukou.

Přesto je tomu tak! Společnost Boston Dynamics, která baví a děsí (většinou spíše to druhé) už řadu let svými hodícími/skákajícími/parkourujícími mašinami internet, nyní totiž poprvé uvolnila na trh svůj vynález. Je jím robotický pes Spot, který je vybavený pokročilým mapováním prostředí, kterým se může pohybovat až 4,8 km/h po 90 minut (výdrž vyměnitelné baterie) a unést 14 kg nákladu. Potenciálně může provádět i určitou manuální činnost. Po dovybavení robotickou rukou si může otevřít dveře nebo třeba… časem i něco víc. Uplatnění by mohl najít ve skladech, ale i záchrannářských operacích pro detekci unikajících chemikálií.

Je samozřejmě otázkou, jak dobře se Spot bude prodávat. Různé kurýrní služby testují již dnes různé létající či jezdící roboty. Možná jste viděli i záběry čínských megaskladů, kde materiál pomáhají převážet drony na kolečkách. Spot je ovšem jednak větší, jednak ze své povahy pohybu i ošemetnější a dražší. Uplatnění „převážet materiál v komplikovaném prostředí“ je cosi, co ploché sklady obvykle tolik nepotřebují. Přesto jde o významný milník a dost možná první krok k tomu, abychom se robotizace dočkali i mimo sklady.

Zadarmo to ale nebude!

Významný milník?

V reálu se to totiž nemusí zdát být Pro Boston Dynamics, vzniknuvší při MIT, je to velká věc! I když totiž Bostoňáci už skoro dekádu markantně zlepšují pohyb svých robotů, v reálu vlastně žádného na trh doposud neuvedli! Ve skutečnosti je to ještě o trochu kurióznější, protože BD vznikl už v roce 1992. Představte si Apple, který 27 let vyvíjí počítače, každý je zná – ale teprve po této sumě let začne první prodávat! Rentabilita Boston Dynamics je vůbec ošemetné téma, společnost dočkala v minulosti akvizice Alphabetou, což je aplikační bratříček Google, aby byla později prodána japonské SoftBank Group.

Není samozřejmě pravda, že se Boston Dynamics o aplikaci nesnažil. V minulosti například jeho BigDoga (jehož je Spot vlastně následovník) chtěli prodat ozbrojeným složkám. Ty jej zkoušely jako mobilní mulu, ale ukázalo se, že baterie i palivo vystačí na příliš krátkou dobu. Mariňáci dokonce testovali i ozbrojenou (!) verzi pro čištění budov. Zde by už kratší nasazení bylo praktičtější. Teoreticky. Opět totiž vytanul, že poměrně hlučný stroj není úplně ideální nástroj na překvapivé přepady padouchů zakempených mezi čtyřma zdma…

Doufám, že vám teď kontextová reklama nabízí robota. 

I ti aplikovaní humanoidní roboti totiž v zásadě čekají – krom lepších baterií – na pomyslnou první vlaštovku. Takovou, která by ukázala, že stroje můžou zastat nějaký podíl lidské manuální práce a má smysl je kupovat. Jestli takovou první vlaštovkou bude zrovna Spot, samozřejmě nevím. Darebáci z Bostonu mi testovací vzorek do Česka neposlali! Nicméně, pokrok málokdy kráčí kupředu zásadními skoky. Spot tak rozhodně může být dílčím krokem kupředu.

A až pilování jeho aplikace může ukázat, jde-li takový krok správným směrem, anebo naopak míří na smetiště robotů… a dějin.

[LL]

Roboti se nám rozlejzaj už i do kosmu!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama