Druhá Oumuamua & Komáři v Brazílii – Týden ve vědě 16.-22. září 2019
Okurková sezóna pomalu končí, a tak máme další týden ve vědě nabitý novinkami!
VESMÍR – Sluneční soustavu nejspíše navštívil další mezihvězdný objekt, konkrétně patrně kometa. Nejnověji se podařilo jej zachytit i ve viditelném spektru. Španělští astronomové, kteří měření viditelného spektra provedli, shrnují v článku i důvody, proč je možné jej považovat za cizince.
MEDICÍNA – Epidemie úmrtí uživatelů e-cigaret byla pravděpodobně způsobena podomácku vyráběnými náplněmi. Tyto náplně obsahovaly oleje, které se pacientům usazovaly v plicích a způsobovaly zánět.
BIOLOGIE – Vědci objevili v rajčeti skupinu transposonů, které se aktivují stresem ze sucha. Tyto transposony jsou v mnoha plodinách a jejich využití umožní urychlit šlechtění plodin.
VESMÍR – 100 světelných let vzdálená exoplaneta obíhá po eliptické oběžné dráze. Proč – to ale nevíme.
(NEURO)BIOLOGIE – Vědci z univerzity v Helsinkách zjistili, že mozek interpretuje jenom polovinu nervových signálů, které přinášejí vizuální informaci.
EKOLOGIE – Společnosti Oxitec vypustila na několik milionů geneticky upravených komárů, jejichž genetická informace (ne nutně upravená) se přenesla i do divoce žijící komáří populace.
Vědátoři na pivu se tento týden věnovali populárnímu tématu ČERNOBYLU:
Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.
Diskuze