Kdysi dávno existovaly předaleké galaxie, a právě jsme je našli

TLDR verze: Už 2 miliardy po Velkém třesku existovaly třeskutě velké galaxie. Doposud byly ukryty našim teleskopům ukryty. Ale teleskop ALMA je našel. Studie tu.

Skryté našim očím

Když se zeptáte vědců a vědkyň, proč se dali na vědu, většinu vám odpoví nějaké cinty o „lepším poznání světa kolem sebe“ nebo chuti „změnit poznáním historii“. Ve skutečnosti ale většina vědátorů toliko doufá, že sestrojí světelný meč nebo alespoň trikordér. Mnozí k takovému vybranému cíli nikdy nedojdou – parta z Tokia ale nyní může skutečně říct, že objevila předaleké galaxie z vesmírné pradávné vesmírné epochy!

Týmu astronomů se totiž podařil kuriózní a potenciálně velmi významný objev víc jak tří desítek pra-galaxií, předchůdců pozdějších formací, kterak si hoví relativně krátce po Velkém třesku! A je to „velká věc“ ve více smyslech toho slova!

Není vlastně úplně pravda, že bychom o existenci podobných galaxií nevěděli. Část složky podobných světů k nám prosákla skrze ultrafialové záření. To detekoval třeba Spitzerův kosmický teleskop. Byl to však příliš nedostatečný líbezbríf, abychom z toho dělali sčítání lidu. Což je nám při chápání statistiky poněkud na dvě věci. Panovaly proto nejasnosti, kolik podobných galaxií existuje, a kolik z nich k emituje UV záření.

Jak se ale galaxie vlastně můžou podobně schovat? Mladý vesmír byl pěkně hyperaktivní bordelář. Mračna prachu kolem rodících se galaxií absorbovala velké množství vnitřního záření. Při vzpomínce na můj pokoj na kolejích je to možná pochopitelné – dnes nám to však ztěžuje detekci. Při úvahách o této fázi mladého vesmíru proto čerpáme ze značně nedostatečných dat.

Doufám, že vám teď kontextová reklama nabídla možnost dokoupit si data! 

Co by kamenem dohodil po Velkém třesku

Vědátoři z University of Tokyo pod vedením Tao Wanga proto sáhli po pozorování v terahertzovém záření na teleskopu ALMA. Tato submilimetrová vlnová délka mezi infračerveným světlem a rádiovými vlnami měla v teorii být schopnější proniknout prachovým závojem a podat nám svědectví o období, které jsme doposud neznali. A podařilo se to!

Na souřadnicích Spitzer se tak podařilo objevit 39 prehistorických galaxií z 63 kandidátovských zdrojů infračerveného záření! Jejich formace existovala jenom 2 miliardy let po Velkém třesku. Nejenže to potvrzuje další doposud neznámý aspekt astronomie – navíc nám možná řeknou leccos o špekulované temné hmotě.

Teorie o tom, jak vznikaly první galaxie, totiž vycházejí právě z naší představy o formování vesmírné pavučiny temné hmoty. V jejích největších koncentracích mělo dojít na zahušťování hmoty „normální“. A zde pak vznikaly i první galaxie. Uvážíme-li, že doposud jsme tyto světy nemohli vidět, je odhalení třicítky z nich velkou novinou! Ty pravé studie ale přijdou až poté, co se věda zaměří na jejich detailnější studium.

Paradoxně platí, že jednu záhadu jsme vyřešili (víme, že je nějaký subset galaxií, které jsme neviděli), ale další se objevila. Signál prehistorických galaxií je totiž jaksi… příliš silný. Jinými slovy, zdá se, že první galaxie byly velmi hmotné. Stávající modely ale nemají úplně jasno, jak mohly tak obří galaxie tak brzy po Velkém třesku vzniknout.

Počkáme si

Nelze se přitom těšit na to, že by navazující práce dorazily v dalším týdnu ve vědě. Wang mluví spíše o souvislém studie v příštích 10 až 20 letech. Hodně metod studia v záření ALMA bude vyžadovat jistou kreativitu. Metoda detekce totiž nedává mnoho nadějí třeba na průzkum s pomocí spektroskopie, takže astronomové budou muset přijít s jinými (spektro)skopičinami…

Snad nám tak další studium alespoň řekne víc o tom, jak na tom byla temná hmota v dětských letech univerza anebo kde se vzaly tak obézní galaxie. Ale pokud bychom z předalekých galaxií dostali i snímky plné světelných mečů a sípajících drsňáků v tmavé zbroji… nezlobil bych se!

[LL]

Dávný vesmír byl vůbec zdravý asi jako skok ze skály – a to i ve Sluneční soustavě:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama