Galaxie nakřivo & biotisk orgánů – Týden ve vědě 5. až 11. srpna 2019

Další týden ve vědě o objevech věcí dávno minulých, i doufejme budoucích!

VESMÍR – Už 2 miliardy po Velkém třesku existovaly třeskutě velké galaxie. Doposud byly ukryty našim teleskopům ukryty. Ale teleskop ALMA je našel

BIOLOGIE – Fotosyntéza a její evoluce je zase o něco líp prostudovaná. Zdá se totiž, že fotosyntéza, která měla přijít později, možná přišla dříve! 

VESMÍR – Galaxie Mléčná dráha zřejmě nevypadá jako plochý disk, ale jako disk, který jste půjčili svému kamarádovi, a ten nešika ho z obou stran ohnul!

ARCHEOLOGIE – Nová studie archeologů naznačuje, že našla důkazy válečného vypálení mayského města klasické epochy. Až doposud se ale mělo za to, že mayská civilizace v této době k takto brutálním událostem předcházela.

MEDICÍNA – Vědci pracují na chytrém tetování, které dokáže sledovat hodnoty cukru a dalších látek v těle pomocí aplikace ve smartphonu.

TECHNOLOGIE – Další měsíc, další tisk orgánů! Nejnověji se Amíkům podařilo vytisknout „buněčné lešení“, které doposud komplikovalo biotisk orgánů jako takových.

Vědátoři v Chorvatsku o aerogelu, a také nechybí videoverze Týdne ve vědě:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama