Extáze dle nové studie pomáhá alkoholikům

TLDR verze: MDMA, lidověji známá jako Éčko, má je dalším psychoplastogenem, který může pomoct v klinické péči. Nejnověji lidem se závislosti na alkoholu. Předběžná zpráva tuna.

Vytloukání klínu klínem

Je mnoho způsobů, jak definovat lidskou civilizaci. Jedním je třeba kultura a umění. Jiným je zvyšující se poptávka po energii. A dalším jsou drogy. No fákt! Poptávka po fermentovaných produktech existuje už od počátku neolitu, a od té doby strmě stoupá. Bohužel, jak už to chodí, člověk je pořád jenom trochu chytřejší opice a tak nikdy neví, kdy má dost. Míra závislostí na alkoholu tak dlouhodobě stoupá, dokonce existují i nějací pošahají popularizátoři, kteří u piva kecají i vědě

Naštěstí se ukazuje, že můžeme možná vytloukat klín klínem! Nová britská studie je totiž další v řadě, která úspěšně aplikuje psychedelika na léčbu nějakého druhu psychické poruchy. Tentokrát jde o Extázi alias 3,4-methylendioxymethamfetamin, alias MDMA. Tu britší vědátoři z Imperial College London pod vedením Bena Sessy aplikovali v malých dávkách menší skupině 11 lidí závislých na chlastu. A předběžné výsledky vypadají příznivě!

Řeč teď není o „tradiční“ aplikaci MDMA z diskošky, kdy si lupnete dávku a pak pro samé roztančení nemáte čas se napít ani doušku. Účastníci dosavadního devítiměšíčního pokusu užívali malé dávky MDMA a zároveň podstupovali kolektivní terapeutické sezení. Součástí testu je i kontrolní skupina, která rovněž prošla terapií – ale dostala placebo.

MDMA nepřepsala nutkání přihnout si z láhve magickým mávnutím proutku. 10 z 11 členů pokusu však prozatím ohlásilo statisticky významně nižší riziko relapsu – tedy spadnutí nazpět k sebedestruktivní závislosti na láhvi. Výsledky práce jsou nicméně pouze předběžné. Rovněž musím dvojitou červenou vlnovkou podtrhnout, že příjem MDMA je v rámci studie kontrolován odborníky, takže samoléčbu prozatím fakt nelze neporučit.

Psychoplastogeny vrací úder

Idea testovat MDMA jako suplement terapie však není zase tak nová. Nápad sahá do 70. let, poté však konceptu hodily vidle do zad všeobecné zákazy látky a její… rekreační nadužívání. Navíc v 70. letech se zdálo, že lékem na všechno může být i kokain. Pak naštěstí všichni vystřízlivěli.

Psychedelika však v posledních letech zažívají návrat. Je tomu rok a fous, co jsem třeba psal o podobné studii LSD. Zatímco nynější britská studie s MDMA vlastně neřeší mechanismus, kterým látka (možná) funguje, loňská práce Davida Olsona s LSD se možná na stopu principu dostala.

Podařilo se ji totiž demonstrovat, že psychedelika zřejmě obecně pomáhají zvyšovat neuroplasticitu mozku. Zajišťují tak v ideálním případě – a s dalšími formami terapie – „přepsání“ škodlivých návyků a jejich nahrazení těmi příznivějšími. Olson proto navrhl část psychedelik překvalifikovat jako psychoplastogeny.

Nutno také zmínit, že efekt souvisí s menšími dávkami, které nemají nutně psychedelický efekt. Pokud si lupnete Extázi v rekreačním množství, sednete si do křesla a budete doufat, že vám to vyléčí deprese, bude to asi stejně efektivní jako „léčit“ deprese třeba s pomocí láhve slivovice. Tedy… dlouhodobě nijak valně.

Doufám, že vám teď kontextová reklama doporučila MDMA z Lídlu. 

Nutno posečkat

Na každý pád platí, že MDMA i LSD se v mikrodávkování pomalu ukazují být jako potenciální psychofarmaka budoucnosti. Nicméně, před jejich všeobecnou aplikací je třeba ještě posečkat. I nynější práce je ostatně jenom předběžného rázu, na malém vzorku a výsledky byly zveřejněny v Guardianu… To není zrovna rigorózní přístup par excellence.

Vypadá to nadějně – ale stále se může leccos ukázat být jinak. Bude třeba minimálně navazující studie na větším vzorku & pokud možno i s hledáním přímého mechanismu, než se psychoplastogeny dostanou do lékárny na rohu. Pokud ale opravdu budou fungovat, mohlo by být řešení závislosti na jedné chemické látce jinou chemickou látkou lahodně ironického rázu.

Jak se ostatně říká – čím ses pokazil, tím se naprav!

[LL]

Teoreticky se dějí úžasné věci – ale aplikace bude ještě nějaký čas trvat. Třeba i co do přenosu vzpomínek:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama