Ebolu lze kurýrovat mnohem snáze, můžou za to nové léky

TLDR verze: Dvojice nově podávaných protilátek snižuje mortalitu nakažených z 90 % na méně než 30 %. Ebola se tak dostává do stále výraznější defenzivy. Studie tu.

My nechceme znovu ebole

Řekl bych, že v naší kolektivní mysli je ebola tím nejlepším ekvivalentem zombie viru, který reálně existuje. Sice to vypovídá hodně o tom, že naši kolektivní mysli dost hrabe, protože je to massivní hovadina a ebola je strašidelná i bez oživování mrtvol… Ale existence mnoha hoaxů o tom, že „ebola mutuje do zombie viru“ existujících během epidemie z let 2014-2015, mojí představě o tomto mýtu bohužel myslím dává za pravdu. Tak či onak, máme za sebou zřejmě velké vítězství ve válce s ebolou!

Myslí si to alespoň včerejší zpráva amíckého Národního institutu pro alergie a infekční choroby, která vydala výsledky nezávislého monitorování čtyř klinických testů přípravků proti ebole. Studie Pamoja Tulinde Maisha (PALM) testovala efektivitu látek ZMapp, remdesivir, mAb114 a REGN-EB3 v dvou provinciích v Kongu na pěti až sedmi stovkách pacientů (ne všichni, kterým byly látky podáni, jsou v době publikace na konci léčby) s krvácivou horečkou.

Ačkoliv jsou nynější výsledky zatím jen předběžné, poněvadž finální data budou k dispozici až za měsíc či dva, lze říct, že již nyní dávají důvod k radosti! Zdá se totiž, že lidé, kterým se dostalo látek REGN-EB3 a mAb114, mají výrazně vyšší šanci na přežití. Co přesně to znamená? ebola ani s novými přípravky není ekvivalent rýmečky. Obě efektivnější novinky snížily úmrtnost zhruba na třetinu. REGN-EB3 přesněji na 29 %, mAb114 pak na 34 %. ZMapp a remdesivir pak umožnily přežít zhruba polovině nakažených. Pokud došlo na včasné podání, mortalita se snížila na 10 %.

Ebola obecně může mít jenom 25% mortalitu, jiné virové kmeny však dovedou dosáhnout až na 90% úmrtnost nakažených. Nejčernější scénář známe z epidemie v Kongu mezi lety 2002 až 2003. Již při „slavné“ epidemii před čtyřmi až pěti lety byla mortalita kolem 50 %. Dělo se tak i díky nasazení novinek jako ZMapp. Ten byl v zásadě koktejlem protilátek vytvářeným v GMO rostlinných bioreaktorech, které produkovaly ve velkém známé protilátky proti Ebole. Ano, takhle ujeté jsou již moderní léky! Nejnovější látky však i ZMapp pokořily. Právě kontrola s menší efektivitou ZMapp v aktuální epidemii ukazuje nejlépe, že mAb114 a REGN-EB3 jsou objektivním pokrokem kupředu.

Ebola, nebola!

Co přesně jsou vlastně novinky mAb114 a REGN-EB3 zač? První zmíněný filuta mAb114 je monoklonální protilátkou derivovanou – jako ve správné filmové zápletce – z protilátek krve přeživších epidemie eboly z roku 1995. Protilátky vytvořila právě NIAID. Oproti tomu REGN-EB3 vznikla v labinách Regeneron Pharma z amíckého Tarrytownu jako koktejl tří jiných známých monoklonálních protilátek. I to může vysvětlovat marginálně lepší efektivitu.

Výsledky jsou testu jsou vlastně tak dobré, že předběžná zpráva doporučuje studii okamžitě ukončit a nasadit mAb114 a REGN-EB3 u všech pacientů trpících na dané druhy eboly. S tím samozřejmě souvisí i nutný dodatek, že mAb114 ani REGN-EB3 samože nemusejí být podobně efektivní vůči potenciálním budoucím kmenům eboly, pokud tyto zmutují do nové podoby. Nicméně, na obzoru jsou i další látky.

Tanec protilátek a infekčních chorob je tak trochu jako řešit puzzle, kterému někdo průběžně ohýbá a ustřihává/dolepuje nové dílky. Neustálé kroucení proteinů do nových podob znamená, že ani nové látky nemusejí vydržet navěky. Nicméně, metody jejich výzkumu naznačují, že během budoucí epidemie bychom mohli přijít s efektivnějšími protilátkami rychleji a jistěji. Redukce nynější konžské epidemie navíc sníží právě šanci na další kontakt viru s lidmi a jeho mutaci. Třeba i do toho zombie viru…

Popravdě největší radost mám však z toho, jak podobné práce rozšiřují aplikované nástroje epidemiologie pro řešení nejen epidemie Eboly, ale i dalších potenciálních ohnisek jiných virů. Každý (rizikový) virus je sice trochu jiným neřádem, vyžadujícím jiný přístup. Ale úspěšná ofenziva proti jednomu nutně přichází s novými nápady, které lze vyzkoušet i u těch zbylých.

Doufám, že vám teď kontextová reklama doporučila sezonní očkování! 

Menší zlo

Ono totiž ebola, ačkoliv jde o děsivou nemoc a „zuří daleko“, objektivně není zase takový problém. Jasně, z Česka se mi to dobře komentuje, a nerad bych teď zněl příliš jako Neil deGrasse Tyson nebo doktor Manhattan – ale co do obětí je ebola méně vražedná než sezónní chřipka. Ano, blbě se to srovnává, protože právě extrémní symptomy krvácivé horečky a vysoká úmrtnost znamenají, že se potlačení epidemie věnuje daleko větší pozornost. Když nový chřipkový kmen hrozí vyšší mortalitou než starý, také to doktoři WHO řeší o něco hektičtěji. Nechci tedy obě choroby srovnávat ad absurdum.

Nicméně, čísla k jisté komparaci svádí. V úvodu zmíněná epidemie eboly v západní Africe před pěti až šesti lety zabila 11 tisíc lidí. To je pro oběti i pozůstalé otřesné – jenže sezónní chřipka loni v globálu zabila za kratší čas násobně víc. Podle CDC zemřelo na virus chřipky v USA během sezóny 2018-19 přes 60 tisíc lidí, globální odhady WHO ještě známy myslím nejsou. O rok starší chřipková sezóna z let 2017-2018 byla nicméně podle WHO jedna z nejvíce smrtících za poslech 40 let. Zabila totiž nejspíše přes 600 tisíc lidí na celém světě. A ani jste si toho nevšimli!

Ačkoliv je tak dílčí vítězství v bitvě s ebolou veskrze pozitivní úspěch pro lékaře, vědu a především i ohroženou populaci, rozhodně by to nemělo působit tak, že jsme porazili nějaký ekvivalent ďábla. Válka s infekčními chorobami ani zdaleka nekončí a ebola je vlastně spíše tou menší frontou v celé té snaze. Snad se však nyní podařilo zajistit jedno křídlo konfliktu a otestovat i novinky, kterou bychom mohli nasadit i na frontách větších!

[LL]

Boj s rizikovými viry (poněvadž ne všechny viry jsou škodlivé) má letos na kontě i výrazný pokrok s HIV:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama