Nový koktejl protilátek chrání proti třem typům eboly

TLDR verze: Vědátoři vyvinuli „lék“, který obsahuje protilátky proti třemi druhům eboly, jenž útočí na lidi. Zatím si ho užívají jenom zvířata. Ale jednou třeba zachrání i vás (studie zde)!

Jedem do Afriky!

Krvácivá horečka ebola je svého druhu asi to nejbližší zombie apokalypse, čeho se dnes můžeme bát (primárně kvůli tomu, že zombie apokalypsa je konina).

Jasně, její oběti sice neztrácejí vůli nad svým tělem, různé příhody z epidemií v Africe, ale naznačují, že ani infikovaní pacienti se nechovají úplně nejracionálněji, jako to lidský dav dovede odnepaměti – a jak se dá bohužel očekávat od někoho, komu řeknete, že „má ebolu a musí zůstat v karanténě, dokud neumře“. Odtud pak pocházejí i nejrůznější primitivní „nápady“ na „nutnost“ ohniska eboly „léčit“ napalmem a podobné hovadiny…

Mortalita choroby je na každý pád vysoká (50-90 procent) a její projevy škaredší než cesta do práce. Jenom díky obrovskému nasazení heroických doktorů a doktorek se podařilo všechna dosavadní ohniska zadupat do země.

Nemusí tomu tak ale zůstat napořád – hledání „léku“ proti Ebole má proto vysokou prioritu. Nového úspěchu v této snaze dosáhli vojenští vědátoři z Lékařského výzkumného institutu infekčních chorob americké armády pod vedením Zacharyho A. Bornholdta. Vytvořili totiž zajímavý koktejl protilátek, který umí postihnout všechny tři kmeny eboly napadající člověka.

Jeho sexy jméno je MBP134 a postup produkce je ještě přitažlivější!

Vyhánět čerta ďáblem

U eboly je dnes známo celkem pět kmenu viru, „jenom“ tři z nich však napadají člověka. Jmenují se ebola-Zair, ebola-Súdán a ebola-Bundibugyo. Doposud nejtypičtějším formou „léku“ bylo podávat pacientům protilátky vznikající u lidí, kteří nákazu přežili. Jako pacientovi je vám celkem jedno, čím onemocníš, příznaky jsou podobné (a také 50% úmrtnost, pokud nemáš top zdravotní péči po ruce).

Problém mají spíše doktoři. Dnes už jsou vypracovány postupy léčby, kdy pacientovi lékarátoři podávají (cizí / pěstované) lidské protilátky, které virus zneutralizují. Ty však vždy fungují pouze na jeden z těch tří virů. Takže přibývá krok diagnostiky, která na místě nemusí být dostupná, přesná nebo rychlá. Čím jednodušší ono podání však je, tím vyšší je šance na úspěch.

Čekal jsem proto původně, že nový koktejl bude fungovat podobně jako protijedy k hadím jedům – tedy že půjde o univerzální protilátky jiného zvířete. Při takovém postupu ale na tyto cizí protilátky pro změnu ironií osudu začne útočit imunitní systém člověka, protože ty protilátky rozpoznávají jako cizí. Takže se vyhání čert ďáblem.

Ebola nebola!

Bornholdtův tým ale vzal lidské protilátky od člověka, který infekci ebolou-Zaire přežil, což zaručuje o něco méně násilnou imunitní odezvu (ale samozřejmě nikoliv nutně absolutně, jinak by neexistovaly problémy s transplantací orgánů). Navíc přitom zjistili, že jeho protilátky fungují o proti i proti ebole-Bundibugyo. Následný mix přitom ještě upravili tak, aby protilátky fungovaly i proti ebole-Sudan. Proto jde o koktejl dvou protilátek – „jeho“ a „upravených“.

Když měli hotovo, šlo se hurá klinicky testovat! Zatím je MBP134 vyzkoušen u u morčat, fretek a makaků. Podařilo se přitom vyléčit zvířata, která měla již klinické příznaky eboly, a tedy chorobu v rozvinutém stádiu. Což je vynikající výsledek!

Možná se závěrem ptáte, jestli teď musíme nebohého Afričana, který ebolu přežil, těžit pro jeho vzácné protilátky. Naštěstí nikoliv – protilátky jsou produkovány pomocí dvou systémů. Buď skrze geneticky upravené bioreaktory ve formě tabákových rostlinek, anebo pomocí buněčné linie CHO, tedy pomocí upravených vaječníkových buněk čínského křečíka. Zatímco bioreaktory jsou stále poměrně novou formou produkce léčiv, CHO se používá již nějaký čas poměrně běžně. Hrdinný přeživší tedy může být v klidu.

Pěstírna ZMapp, kde se produkují protilátky proti ebole

Zatím samozřejmě nevíme, jak budou protilátky fungovat u lidí. Nebo kolik budou stát – což distribuci také ovlivní. Anebo ani to, jak často budou případně fungovat. Ebola se ani s MBP134 nestane ekvivalentem nachlazení. Je ale vidět, že i tak děsuplná choroba jako ebola by se časem díky podobným vědeckým objevům mohla dostat na seznam vyhynulých druhů – a zrovna v tomto případě za její odchod neuroním ani slzičku!

[LP, TL, LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a přátel vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama