Skok Starhopperu & indický Měsíc – Týden ve vědě 21. až 28. července 2019

Ve vesmíru bylo tento týden velmi rušno!

KOSMONAUTIKA – Hořící papiňák letící dvacet metrů do vzduchu ještě nikdy nevyvolal takovou vlnu nadšení, jako Starhopper tento týden. I když do průměru započítáte místní hasiče.

KOSMONAUTIKA – Lightsail 2 věrně svému jménu proplachtil tento týden okolo Země. Poprvé jsme se tak dočkali solární plachetnice, která nešvindlovala se záložním motorem!

MEDICÍNA – Pokud člověk dlouho leží ve špitále, rozhodně nepotřebuje zhoršení svého stavu jen kvůli tomu, že moc dlouho leží ve špitále. Smíří-li se však s infračervenou kamerou namířenou na svou osobu ve dne v noci, mohlo by strojové učení přivolat personál, pokud by mu hrozily proleženiny.

TECHNOLOGIE – Povinná helma brzo nebude jen na kolo, ale třeba i pro spaní. Součástí příslušenství je VR helma a encefalograf, díky kterému ovládá usínající barevnou vizualizaci.

BIOLOGIE – 50 tisíc let izolované aljašské slané jezero obsahuje vitální mikrobiální komunitu. Pokud jste doufali, že zmrazením a solením se mikrobů zbavíte, smůla. Pokud jste doufali v záblesk naděje na život např. na Enceladu, jásejte!

KOSMONAUTIKA – Indie by se mohla stát čtvrtou světovou velmocí, která se svou sondou přistane na Měsíci. Cílem úspěšně odstartované sondy s jepičím životem (vydrží jenom do první měsíční noci) měsíční jižní pól.

 

A tento týden Vědátoři na pivu v netradičním retro vydání:

Vědátorův Týden ve vědě vzniká v dílně spolku studentů a přátel vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama