Přístroj stimuluje lidské usínání jako VR ukolébavka. Ale jestli opravdu funguje, ukáže až více lidí

TLDR verze: EEG čepice spojená se zpětnovazebnou vizualizací uklidňuje mozek tak, aby sám sebe lépe uspal. Zatím ale taková psychoterapie funguje jen v minimálním vzorku, takže na vydatnější potvrzení si ještě posečkáme. Původní text studie tady

Dudej, můj maličký

Je tu letní okurka a spolu s ní i tradiční menší přísun zajímavějších novinek. V té dnešní tak sáhnu napůl do umění – tentokrát ale furt související s medicínou a neurovědou. Řešit se totiž bude cosi, co spoustě z nás nedává spát – nepříjemná insomnie a potenciálně zajímavá psychoterapie pro podporu spánku! 

Jak říká vedoucí nejnovějšího výzkumu, Natahan Semertzidis ze RMID Univerzity v australském Melbourne, o technologiích a spánku se často mluví jako o něčem nekompatibilním. Jejich poznatky tuto myšlenku obracejí naruby a prý se ukazuje, že technologie nám dokonce mohou pomoci spát a relaxovat.

Experimentální propojení vizuálního umění a neurovědy, prezentovaném na technologické konferenci CHI 2019 jménem Inter-Dream je myšlenka také z hlav doktorky Betty Sargeantové a Justina Dwyera ze společnosti PluginHuman. Základem vizuálně působivého experimentu je oblá místnost s pohodlnou a především interaktivní pohovkou uprostřed

Po ulehnutí na něj je participantovi nasazena VR helma + tradiční helma fungující jako elektroencefalograf. Pak technik spustí hudební podkres a sám ležící podvědomě kontroluje kaleidoskopickou vizualizaci na stěnách okolo sebe pomocí svých mozkových vln. Pokud pokus správně chápu, zároveň totéž vidí i člověk na pohovce ve VR. Každá složka a frekvence EEG je vyjádřena jinou barvou a tak tak se tato malá místnost u každého člověka promění v jinak nasvícený taneční parket. Díky zpětnovazebné smyčce (člověk na pohovce ovlivňuje tempo vizualizace) to však prý pomáhá lidem spát. 

Jak je to možné? Podle autorů celý systém mozek stimuluje tak, že jej podněcuje k tomu, aby se lépe ponořil do stavu, který každý člověk zažívá těsně před usnutím. Každému spánku, zvlášť tomu dobrému, předchází určitý stav charakteristický specifickými kognitivními a náladovými změnami. Ty ve velké míře určují, jak vydatný následný spánek bude a jak odpočatý se mozek probudí. Jak dobře se vyspíte, se do jisté míry dá určit ještě před tím, než zavřete oči.

V jaké náladě se probudíte, ví váš mozek už večer předtím

Ze studie dvanácti lidí zúčastněných v rámci experimentu vysvítá, že Inter-Dream, který v holistickém měřítku navozuje stavy spící bdělosti, přispívá ke zlepšení kondice skoro-spáčů. Statistiky jsou při tomto miniaturním vzorku účastníků neprůkazné, ale podle výpovědí se 24 procent lidí zbavilo určité negativní emoce, polovina účastník pak i pocitu strachu (i když není jasné strachu z čeho). 

Zlepšení osobní pohody hlásilo kolem 8 procent (což je matematicky vypečený způsob pro sdělení, že to „řekl jeden člověk“), čili udělátko nefunguje na každý problém. Naprostá většina zúčastněných si ale všimla zlepšení kognitivních schopností a „mindfulness“ stavu, tedy takového, kdy je myšlení a vnímání člověka zacíleno na okamžitou skutečnost a méně na prožívání emocí z minulých událostí. To je nejspíš dáno tím, že přístroj v reálném čase emoce vizualizuje a umožňuje zakusit stavy těla jako svým způsobem barevnou hru.

Dá se ale těm prolhaným subjektivním lidem věřit? Výsledky skutečně ukázaly skutečně ukázaly na statisticky významný pokles předspánkového rozrušení (p = 0,01) či třeba pokles negativních emocí (p = 0,008). Hodnoty EEG také korelovaly s vyšší mírou spánkového klidu. Což jsou data tvrdá jako spánek, který mašina prý zajišťuje – ale která můžou být i daná dobrým výběrem participantů.

Úplně bych se popravdě nedivil, kdyby byl Inter-Dream co do pozitivních výsledků spíše placebo. Na druhou stranu, v případě duševních stavů a psychologické péče/psychoterapie je všechno tak subjektivní, že cokoliv, co zlepšuje lidskou psychiku, se vlastně počítá. Placebo v medicíně není sprosté slovo, pokud se jím neléčí rakovina a podobné stavy – v psychoterapii jde naopak o ech významný koncept.

Spánek zítřka bude interaktivní

Je samozřejmě také možné, že se nám podařilo odhalit efektivnější metodu usínání. Virtuální realita, které se tenhle bazmek blíží, rozhodně má objektivně zajímavé medicínské, vzdělávací a terapeutické aplikace. Právě nějaké velmi budoucí VR by mohlo cosi na způsob Inter-Dream přenést do aplikovatelné reality. S tak malým vzorkem, tak malou studií a bez nezávislého ověření ale zkrátka nelze říct tak ani onak. A od polo-umělecké instalace pro veřejnost nelze nic moc z toho ani čekat.

Uvedená procentuální statistika tedy není nijak ohromující. Ale je třeba vzít v potaz, že kromě malého testovacího vzorku lidé v Inter-Dream strávili relativně krátkou dobu. Přece jenom, experiment byl součástí velké konference a prospat se pořádně neměli šanci. Aplikace jsou nicméně zajímavé i za hranicemi umění, o které tady šlo především. Teď už jen výsledky potenciální psychoterapie nezávisle ověřit/vyvrátit a najít případně trochu běžnější aplikaci, než nutnost mít doma k posteli přivázaného svého vlastního audiovizuálního technika. 

Nehledě však na značné mezery experimentu/studie, téma spánku (či spíše nespánku) ve dnešním turbulentním světě bude stále naléhavější. Tělesně nejsme na dnešní míru ruchu v noci stavěni. Ještě století nazpět většina lidstva žila na venkově bez pořádného umělého osvětlení. Dnes žije většina ve městech plném umělých světelNa konci století (pokud se mezitím nezničíme) bude takto žít valná většina lidí. Je tak už nějak naší povahou, že si sice pomocí technologií přivodíme jeden problém, ale pak jej s pomocí jiných technologií i žehlíme. 

Ve vyspaném těle, vyspaný duch

Vzhledem k tomu, jak nedostatečný spánek zhoršuje zdraví, i relativně méně škodlivý insomnie může být zdravotnickou krizí. A i relativně subjekivní psychoterapie jako Inter-Dream (či spíše její možný nástupce) budou v takovém stavu mít pozitivní efekt

V moderní době se člověk nachází ve vlivu mnoha stresorů, které jde jen těžko odhalit a odstranit. Někdo problémy navrhuje řešit vývoje očkování proti stresu, jiný sahá po vnitřním uklidnění. Je možné, že podobné aplikace jako je Inter-Dream přinesou řešení v podobě potlačení následků stresorů na lidské vědomí a podvědomí. Stejně tak ono „mindfulness“ – zlatá meta mnoha západních směrů psychoterapií, může být v budoucnu pro každého dosažitelná jen tím, že si člověk dobře zdřímne.

[JH, LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama