Demonstrátor Starhopper zvládl svůj první, dvacetimetrový skok

TLDR verze: Starhopper, který má dláždit cestu k lodi Starship, se poprvé vznesl. Ale nebylo to bez problémů. Původní video níže, jeden z tweetů zde.

Já si poskočím

Jsme za polovinou tohoto roku (obviously) a Muskova Starship konečně překonala vytyčený milník – její demonstrátor Starhopper se zřejmě dnes nad ránem vznesl do výšky 15 až 20 metrů. Poté, co všichni tajili dech a sundávali klobouky v lednu nad tím, že demonstrátor roste jako polity živou vodou, jsme tak o šest měsíců později konečně dosáhli toho, k čemu byl zamýšlet! Tedy alespoň dílem.

Ani dnešní úspěšný test totiž nebyl bez neduh. V posledním týdnu mělo na skok dojít několikrát, zatím pokaždé však test motorů v praxi skončil zapálením svého okolí. Také plameny z motorů (nota bene ve tmě) zhusta sežehly vše okolo rampy, takže ve videu z „letu“ níže uvidíte leda tak kulový.

To samo o sobě samozřejmě není nutně problém. Lze předpokládat, že Boca Chica není úplně stavěná pro podobnou voltáž letu, plus se motory Raptor i Starhopper sám stále ladí. Přesně kvůli tomu, aby budoucí starty Starhopperu nevypadaly jako příchod Satana na Zemi, nynější testy probíhají.

Starhopper si, pravda, zaslouží jistou porci vtipů i za to, že vypadá jako hrnec nalezený na smeťáku, opět však platí, že jde jen o demonstrátor. O dnešním poskočení nicméně nemůže být pochyb – potvrzují jej i záběry z kamery u motoru… Stejně jako noční šichta upocených hasičů v Boca Chica. 🙁

Co bude dál?

Z výšky 20 metrů se samozřejmě na Mars nedostaneme (alespoň to Ilumináti chtějí, abychom si mysleli! Protože je to pravda!§§), pro Starhopper jde tak jenom o první metu. Možná již příští týden by Starhopper mohl vyrazit do 200 metrů, a poté – snad v jednom kuse – i dále. Během dvou až tří měsíců bychom se tak prý měli dočkat i výraznějších letů a testování konfigurace budoucího Strashipu. Snad i v suborbitálním provedení. Připočteme-li tradiční Elonův koeficient, můžeme to čekat tak do roka.

Vedle nynějšího Starhopperu v Texasu vzniká nezávisle i druhý kus na Floridě. Cílem je, aby různé týmy přistupovali k podobným problémům odlišně anebo naopak potvrdily stejné řešení. Plus je Musk může nechat zápasit v bahně, ale to už spekuluju. Dost možná bude floridská verze schopná trochu jiných letů než ta v Texasu. Dost možná však po prvních pár letech bude štelování raket zajímat jenom pár fanoušků.

Starhoppery však mají jenom vydláždit cestu pro „skutečný“ Starship. SpaceX je stále velmi optimistická stran toho, kdy bude plnohodnotná loď k dispozici – Musk se nedávno nechal slyšet, že kolem Měsíce bude moct prolétnout už za dva roky. Čemuž tedy zatím zatím nevěří ani největší optimisté, ale kdo jsem já, abych se hádal s miliardáři, že.

Je však dobré dodat, že i první testy Grasshopperu měly tendenci srandovně vybuchovat, právě na nich však stál vývoj nosičů Falcon 9. Které způsobily revoluci v letech do kosmu – včetně té cenové. Legrační hořící papiňák, který si dnes poskočil v Texasu, tak může za „pár“ let působit dost podobně – jako groteskní počátek čehosi, u čeho úsměv spíše zamrzne.

[LL]

Když pomineme, že Tesla je opět v „rekordní ztrátě“, v poslední týdnu se Muskovi docela dařilo: 

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama