Planetka Ultima Thule se za poslední 4 miliardy let nezměnila, je oknem do vzniku sluneční soustavy

TLDR verze: Ultima Thule, těleso, kolem nějž prolétla v lednu sonda New Horizons, se nám odhaluje v nové várce studií. Těleso z počátku sluneční soustavy astronomům slouží jako „stroj času“ (předběžná studie tu).

Detailnější náhled

Zatímco většina z nás na 1. ledna tohoto roku oslavovala jenom okamžik, kdy je přestala bolet hlava, vědátoři v John Hopkins Applied Physics Laboratory měli na pořadu dne jiný program. Sonda New Horizons, proslavená prvním obletem Pluta, totiž tehdy prolítla kolem ještě vzdálenějšího objektu Ultima Thule. Byť na událost došlo již tak dávno, pomalý přenos dat z kosmických dálav teprve nyní doručil na Zemi významnější porci údajů. A na nedávné studii z nich mohli vědci konečně něco pořádného soudit!

Jasně, už v lednu jsme zjistili, že Ultima Thule je rudá jak stranická knížka, že je jednou mála svého druhu, nebo že je asi spíše placatější nežli kulatější. Nyní se však objevuje detailnější rozbor dat nejen z kamer, ale i spektrometrů a lapačů kosmického prachu. Ten nám začíná lépe vykreslovat Ultima Thule jakožto první malý objekt Kuiperová pásu, který jsme navštívili!

A také nejosamocenější…

Proč je to podstatné? Ultima Thule v sobě obsahuje materiál, z něhož vznikala sluneční soustava. V našich končinách už se dávno proměnil do jiné hmoty (třeba nás, psů, pohoří…). Ale Ultima Thule nám dává možnost poznat jeho někdejší podstatu. Je to takový stroj času dovolující nakouknout do období, kdy se soustava teprve rodila. Právě takový byl předpoklad těles v Kuiperově pásu – a přesně ten potvrzují i předběžná data New Horizon. S výjimkou jediného kráteru na jeho povrchu, který byl zatím pojmenován jako „Maryland“, se totiž zdá, že Ultima Thule nebyla posledními 4 miliardami let prakticky nijak dotčena!

Prvně se ukazuje, že Ultima Thule je fakticky nejspíše zploštělá – na tloušťku má nejspíše jen kolem 7 kilometrů, na šířku však až 20 kilometrů. Spíše než sněhulák tak vypadá jako jakási tluštší palačinka. Co je z nové várky dat podstatnější, Ultima Thule zároveň nevykazuje žádné známky toho, že na sblížení jejích dvou částí došlo nárazově. Jak si asi pamatujete, Ultima Thule se sestává ze dvou objektů (pojmenovaných nepříliš kreativně jako Ultima a Thule), které jsou jemně spojeny v kontaktním bodě.

Hubička namísto pěsti

Analýza neproměněného povrchu naznačuje, že oba objekty se k sobě v historii nejspíše pomaličku a polehoučku přiblížily vlivem vzájemné gravitace. Dříve snad šlo o vzájemné měsíce/dvojplanetesimály. Jejich postupný kontakt měl však spíše podobu vesmírné hubičky (který přerostl v permanentní francouzák) než pěsti do obličeje, jako u jiných kosmických srážek.
Jak víme, že se Ultima a Thule v této podobě nevyvinuly spolu už kdysi? Naznačuje to odlišná barva jejich povrchu. Ačkoliv narudlou barvu mají obě části, mezi Ultima a Thule je přesto jistý rozdíl.

Přístroje dále sice zachytily náznaky přítomnosti vodního ledu, ale naopak absenci zmrzlého dusíku a metanu – které známe z Pluta. Povrch zřejmě přesto podléhá velmi pomalé a velmi mírné úpravě. Díky své oběžné dráze se totiž objekt trochu přibližuje ke Slunci, čímž se místní teplota mírně zvýší. Pravděpodobně dost na to, aby tyto těkavější látky (v místních podmínkách) začaly jančit unikat v drobném množství z povrchu do okolí.

Jenom desetina dat

Nicméně, momentálně neexistuje žádný náznak, že že by nějaký materiál z povrchu unikal právě teď. To znamená, že vodní led je dostatečně stabilní a jiné těkavé látky už možná dávno vysmahly. Je ale také možné, že se nám nic nepodařilo detekovat kvůli nedostatečné citlivosti mašin v New Horizon – mějme na paměti, že pro tento průlet sonda nebyla původně stavěná. Jak již padlo, krom povrch samotný je více méně nedotčený. Krom kráteru Maryland zkrátka na UT chcípl pes.

To je ale právě kýžený výsledek – Ultima Thule je jako statický objekt přesně tím, co od ní astronomie očekávala! Bude jenom zajímavé čekat na další data – momentálně k nám totiž doletělo stále jen 10 % sesbíraných údajů! Možná nás tak čeká ještě nejedno překvapení!

 

[LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama