Konec HIV na obzoru, nová antivirotika snížila nakažlivost na nulu

TLDR verze: zapomeňte na nedávnou medializovanou zprávu o HIV! Teprve nynější studie o tom, že se podařilo virus HIV snížení přenosu vlivem nových antivirotik je skutečně tím očekávaným průlomem (studie tu)! 

Pod svícnem tma

Dva měsíce nazpět médii (a mnou) prolétla zpráva o oznámení vyléčení několika dalších lidí od viru HIV! Původního „berlínského pacienta“ tehdy doplnil „londýnský pacient“ a „düsseldorfský pacient“, takže se zdálo, že počet lidí vyléčené od HIV brzy skoro spočítáme na prstech jedné ruky!

Již tehdy jsem ale upozorňoval, že výsledky dané terapie nešlo přeceňovat. Vycházel totiž z transplantace kostní dřeně páchané za účelem nádorové léčby, přičemž daná dřeň byla brána od dárců, jejichž buňky jsou na HIV imunní. Léčba viru HIV tak byl spíše jakýsi výzkumný „bonus“ zcela jiné terapie. Kdyby se takhle měli lidé s HIV léčit běžně, bylo by to dost drastické řešení (navíc nemáme tolik dárců, že).

Rychloposuvem se přesuňme do aktuálního měsíce. Objevila se totiž studie, která je z hlediska boje s HIV mnohem podstatnější! Dlouholetá studie týmu pod vedením profesorky Alison Rodger totiž zjistila, že paleta nových supresivních antivirotik v průběhu 5 let úspěšně snížila přenosnost viru HIV na 0 procent!

Neřešily se teď léky mající vliv na organismus, nebo výdrž léků samotná (to ale nedávno spáchala jiná studie). Nicméně i eliminace přenosu viru by byla úžasnou zprávou! Tím více, že v Africe nebo Rusku je virus HIV stále na postupu a zdejší situace se pomalu leč jistě zhoršuje.

zdroj: Our World In Data/UNAIDS

Jak zatnout tipec HIV

Výzkumníci sledovali necelou 1000 mužských gay párů po celé Evropě. Jeden partner měl HIV s podstupoval léčbu pomocí antivirotik, druhý HIV neměl. Podstatné rovněž je, že muži při sexu nepoužívali ochranu. Celkově bylo zjištěno, že u (skoro, viz níže) absolutní většiny účastníků nedošlo v průběhu let na jediný přenos viru HIV mezi partnery.

Pravda, 15 mužů z sledované skupiny bylo sice stále infikováno virem HIV. Následná analýza DNA ale ukázala, že se spustili s někým jiným než svým léčeným partnerem. Starší studie téhož zaměření ukázaly, že antivirotika se stejnou efektivitou fungují i u heteráků!


Teď se možná zarazíte a zeptáte se „Jak to hergot studovali? To jako řekli 2000 lidem, že spolu můžou mít sex a možná je to nezabije?“ Inu, ne. Výzkumníci specificky vytipovali páry, které spolu už před započetím studie měly nechráněny koitus. Opačný přístup ve formě přesvědčování lidí k rizikovému jednání by neprošel přes etické komise…

Naverbování lidí, kteří rizikové jednání již páchají sami o sobě, však vede k vědě! Na každý pád platí, že supresivní antivirotika mají dle aktuálních výsledků šanci skutečně poslat virus HIV do horoucích pekel! Virus, který se nemůže šířit dále, je virus na pendrek. Eliminace HIV by samozřejmě byla minimálně generační výzvou, poněvadž by bylo třeba zajistit, aby pacienti byli na supresivních antiviroticích po zbytek života. Ale šťastný konec epidemií HIV je momentálně asi poprvé skutečně na vzdáleném horizontu!

Neříkej hop, dokud…

Samozřejmě, pokud se budeme bičovat tradiční porcí skepticismu, nelze stále vyloučit nějakou formu intervence. Virus HIV může zmutovat, ačkoliv po pěti letech fungování supresivních antivirotik je nepravděpodobné, že bychom před ním už nedovedli udržet náskok. Daleko významnější klacek pod nohy éře bez HIV háže spíše ekonomicko-politický kontext.

Na světě je dnes zhruba 40 milionů lidí žijících s virem HIV. Antivirotika různého druhu bere o fous přes polovinu. Druhá polovina léky buď nemůže anebo nechce brát. Podobně jako v případě očkování se nám objevuje jistá dualita mezi tím, jaké máme technologie (schopné objektivně eliminovat choroby), a jak se jich lidé občas bojí jako čert kříže! Některé regiony, zvláště ty stižené občanskou válkou, pak mají objektivní nedostatek podobných léčiv – taková situace ale většinou nemusí mít delšího trvání. Zvláště, pokud ji pomůžou řešit programy rozvojové pomoci.

Jestli se tedy za nějakých 40 let skutečně dočkáme světa bez HIV, samože bez křišťálové koule nevím. Tipnul bych si, že iracionální obavy a ekonomické lapsy zajistí, že limitované epidemie HIV budou stále existovat. Ale právě supresivní antivirotika – nebo zcela nové, zatím netušené formy léčby – by s nimi mohly zatočit poměrně rychle!

Dostaneme se tak do okamžiku, kdy bude HIV brán podobně jako třeba dýmějový mor. Jasně, ani dneska není úplně sranda ho chytit – ale antibiotika s ním dovedou zatočit dost rychle na to, aby se majorita moderních pacošů mohla středověkým morovým epidemiím doslova vysmát!

[LL]

Super věci se v medicíně dějí skoro furt – ale stejně tak jsou ty věci i furt ještě experimentální. Třeba terapii pro lidi bez možnosti chůze jsme proprali níže. 

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama