Hubbleův teleskop vytvořil časosběrný snímek evoluce vesmíru

TLDR verze: Američtí vědátoři dali dohromady kombinaci tisíců snímků, které Hubbleův teleskop získal za posledních 16 let. Výsledkem je ultimátnítní zoom z prastarých okamžiků vesmíru až prakticky po současnost (původní video tuna).

Těsně po Velkém třesku

Hubbleův teleskop si to štráduje po pozemské orbitě už skoro 3 dekády, ale však umí překvapovat! Nejnověji složeným snímkem poskládaným z 16 let dat, na němž je krásně vidět evoluce vesmíru z období půlmiliardy let po Velkém třesku až do současnosti!

Pro komplikaci ve videu bylo využito 7500 jednotlivých snímků a zachytit se na ní povedlo 265 tisíc různých galaxií. Nejvzdálenější (a tedy i nejstarší) obrázky z vesmíru jsou matnější než váš pamatovák hesla k e-mailu…

Aby je lidské oko spatřilo na noční obloze, musely by zobrazované galaxie mít svítivost větší deset miliardkrát! Hubbleův teleskop naštěstí může fotony na fotky sbírat delší dobu (exponovat…), takže nám dává šanci vidět cosi, co je pro naše zrakové orgány nespatřitelné.

A to ve více ohledech. Multisnímek pojmenovaný Hubble Legacy Field obsahuje různý světelná spektra od ultrafialového po infračervené, aby poskytl komplexnější obraz vesmírné evoluce. Než budou vypuštěny nové teleskopy, zejména Webbův teleskop (který už už startoval před třemi lety, když jsem začínal stránku… a furt nic), bude Hubble Legacy Field nejlepším „snímkem“ podobného druhu.

Webb může leccos překonat. Vzhledem k tomu, že bude provádět záznam „jen“ v infračerveném záření, jeho obrázky nebudou asi vhodná pro propagační alba. Uvážíme-li, že Hubbleův teleskop byl vypuštěn až na počátku 90. let (a opraven pár let na to), ale NASA ho plánovala od 70. let a stavěla od 80. let, na ty skutečně futuristické obrazové teleskopy si možná ještě počkáme…

Okna vesmíru dokořán

Snad budou stát za to – nápady by tu totiž byly! Agentura v poslední době ztrácí pověst inovátora. Ale zrovna zvažovaný projekt jménem Kilometrový kosmický teleskop by ji reputaci mohl narovnat!

Prozatím jde samože jen o přípravnou studii – takhle nějak vypadal Hubbleův teleskop v 60. letech. A můžeme-li hádat z délky vývoje Hubblea i Webbova teleskopu, po dalších nejméně 30 let se nejspíše téhle srandy nedočkáme, Pokud se ji dočkáme vůbec někdy.

Kilometrový kosmický teleskop aneb když si NASA něco kompenzuje…
zdroj: NASA, neasi

Idea vynést nahoru pomocí těžkého nosiče teleskop, jehož zrcadlo se ale rozloží do kilometrové velikosti, za sebou nafoukne obří clonu a pak nám bude zobrazovat exoplanety v takové kvalitě, že skoro (povídám skoro!) rozeznáme i chloupky v E.T.ého nose, je panečku lákavá. KST by totiž opravdu měl takovou kvalitu, že by mohl být s to zobrazovat viditelně i exoměsíce.

Než/pokud k tomu ale dojde, budou vědátoři v NASA zatím muset měřit, jakou kvalitu by podobné rozkládací zrcadlo mělo – jde však už o druhou fázi přípravné studie, takže držme palce, protože teprve takhle velká mašina by nám skutečně otevřela okna vesmíru dokořán!

[LL]

O budoucnosti z hlediska Měsíce jsem hodil řeč i s Pavlem Gabzdylem z AV a Brněnské hvězdárny:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama