3D tisk DALŠÍCH orgánů a výlety do evoluce – Týden ve vědě 29. dubna – 5. května 2019

Pokud příští týden přijde zpráva, že se vědcům podařilo vytvořit funkční 3D vytištěnou myš, nebudu překvapen.

VESMÍR – Zpřesnění výpočtu pro rozpínání vesmíru přineslo zjištění, že od nás galaxie utíkají rychleji, než jsme si předtím mysleli. Možné důsledky pro lidstvo jsou zatím stále pár miliard let v nedohlednu.

TECHNOLOGIE – Ni na moři, ni na souši, v kompostu ni na skládce – plastu ublíží biodegradace. Tři roky rozkládali vědci tašky, aby je, ehm, nerozložili. Pro ekologicky založené je to další bolehlav a pro zvířátka další bolebřuch.

MEDICÍNA – Po minulém týdnu, kdy jsme nadšeně obdivovali první srdce, které bylo vytvořeno pomocí 3D vytišteného lešení, máme další orgány na podobném principu. Tentokrát vědci vytvořili pomocí 3D tisku plíce a játra. Plíce dokonce voperovali čuníkům nazpět, k jejich jistě nadšenému chrochtání.

BIOLOGIE – Ardipithecus ramidus by si s naším předkem mohl dát závody na zemi – po dvou! Výzkum kostí z pracek homin(o)idů napověděl, že tento hominoid se proháněl po dvou ještě milion let před Lucy. Usain Bolt má jeho obrázek na nočním stolku!

BIOLOGIE II – Medusavirus po vzoru své jmenovkyně způsobí „zkamenění“ svých obětí – a studie z tohoto týdne přišla s dalšími důkazy pro výjimečnost tohoto viru. Vzhledem k jeho těsnému soužití s eukaryoty si stylem „s dovolením kradu“ vypůjčil geny, které ho na poli virů činí unikátním natolik, že si zasloužil svou vlastní škatulku.

 

Vědátoři na pivu nelenili a tento týden na Academia Film Olomouc si „na jedno“ zašli s mnoha osobnostmi – například s Dušanem Majerem z Kosmonautixu:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a přátel vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama