Magnetický pól na severu se posunul k Sibiři

TLDR verze: Magnetický pól změnil adresu (původní oznámení tu) a, OMG, URČITĚ HROZÍ APOKALYPSA!.. Ve skutečnosti jsou podobné změny poměrně běžné, i když trocha mrzení s magnetosfárou časem být může.

Jdu na sever, jdu na jih

Zemské magnetické póly vznikají v důsledku pohybu massivních fláků roztavené horniny v zemském jádru. Stejně jako dynamo na vašem bicyklu (cože? Onu už se dneska nesvítí tímhle způsobem??) tento pohyb kolem Země generuje ochrannou magnetosféru, která za nás vyžere většinu škodlivého kosmického záření.

Onen pohyb roztavených hornin ale není homogenní – proudů generujících magnetosféru je v zemském jádru nejspíše více, a jejich drobné odchylky tak ovlivňují i sílu magnetického pole a – wait for it – také polohu pólů tohoto pole.

Právě s tím souvisí aktuální novinka o změně polohy pole. Podle vyjádření vědátorů z NOAA a British Geological Survey pracujících na projektu Světového magnetického modelu totiž severní magnetický pól od roku 2015 (kdy vyšla poslední aktualizace polohy) změnil polohu o několik stovek kilometrů směrem k Sibiři.

Momentálně se pohybuje rychlostí cca. 55 km/h kiláků ročně, čímž nejen překonal rychlost České pošty, ale navíc se také severní magnetický pól poprvé přesunul ze západní polokoule na tu východní. Aktualizace polohy měla být učiněna až příští rok, díky vyššímu tempu však musela být učiněna už nyní.

Technicky vzato dojde na vydání zpřesnění až na konci ledna, ač se plánoval na počátek ledna. Za odklad updatu však může nynější americký shutdown, protože vědátorům pořád ještě nepřišly stravenky na catering k události nebo tak něco.

Poznámka na okraj: Pro potřeby článku budu psát „severní magnetický pól“, protože jím myslím magnetický pól u severního pólu. Aby to ale nebylo tak jednoduché, fskutečnosti je magnetický pól na severu magnetickým polem jižním.  Jakože na kompasu a tak. Tuto historicko-fyzikální pikanterii pro pár hnidopichů však budeme vesele ignorovat a „zjednodušeně“ nazývat věci pravými jmény, tj. severní magnetický pól = magnetický pól na severu.

Popojedem.

Zdroj: Marečku, podejte mi pero, Filmové studio Barrandov

Věčně na cestách

Změna adresy severního magnetického pólu by mohla nabádat k tomu, že SE BLÍŽÍ APOKALYPSA, OMG!§§, ale ve skutečnosti nejde o nic nového. Poprvé polohu severního magnetického provedl už James Clark Ross v roce 1831, identifikoval přitom polohu pólu ještě na kontinentální území Kanady.

Hranice severoamerického kontinentu však severní magnetický pól opustil již v roce 1990 a od té doby brázdí vody Severního ledového oceánu, přibližujíc se do náruče Matičky Rusi.

Rychlý posun z posledních pár let sám o sobě také není nic šokantního, mezi lety 1990 až 2010 se poloha pólu pohybovala ještě rapidněji, viz obrázeček výše nebo statistika na webu Věda 24 tuna.

Dlužno ale zmínit, že výraznější změna magnetického póle je svého druhu přesto neodvratná. Jak se ukázalo na studii čínsko-tchajwansko-australského (!) týmu v létě, výrazná oscilace pólů může zabrat jen 200 staletí.

Práce totiž tehdy identifikovala oscilaci starou zhruba 100 tisíc let a dospěla k tomu, že proběhla během pouhých 144 ± 58 let (detaily v linkovaném článku v minulém odstavci). Oscilace přitom není totéž co úplné přepólování. I když jsou si oba fenomény v zásadě dost podobné, oscilace není tak výraznou změnou magnetického pole. Přepólování oproti tomu logicky ano, že ano.

S oscilací a/nebo přepólováním je pak typicky spojeno i oslabení magnetického pole snad až na 5 % jeho běžné intenzity. Odtud pak pocházení ony obavy, podle nichž WTF, VŠICHNI TADY ZAHYNEME!§§§, faktem nicméně je, že na podobný jev v historii Země došlo už mnohokrát a život je přežil. Naposledy podle datování zjevně vše ustáli i lidé.

Ani dnes by nás oscilace či přepólování nejspíše nezabila ani jako druh, ani jako civilizaci. Ale rozhodně bychom si po onu nešťastnou dobu „užili“ podstatně větší míru rakoviny kůže z „propuštěného“ kosmického záření. Mohlo by to způsobit rovněž gigantické škody na elektronice a satelitech. Takže bych musel svoje texty opět psát na psacím stroji.

Zároveň je ale také platná skutečností, že podobná změna může nastat až v horizontu desítek či stovek tisíc let. Jak ostatně již zaznělo, rychlost pohybu pólů byla v minulých dvou dekádách vyšší než dnes.

Relativně drobné změny severního/jižního magnetického pólu jsou tedy zatím stále… inu, relativně drobné.

Rozloučím se tedy s vámi slovy útěchy. Jakkoliv samozřejmě NELZE vyloučit, že oscilace nebo přepólování nastane již zítra, většina z nás bude během další silné oscilace nejspíše už dávno prdět do hlíny!

Nenechte si utýct ani poslední Vědátory na pivu, kteří pokecali o neuromorfních počítačích: 

[LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a přátel vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama