CERN plánuje stokilometrový urychlovač, pomůže i Musk?

TLDR verze: CERN chce nový urychlovač, aby našel novou fyziku. Bude mít obvodu 100 km (zdroj tu). Tunel možná prorazí Muskova Boring Company (tweet tu). Počkáme si 20 až 40 let.

Argument kruhem

Sotva, co utichly konspirační teorie kolem toho, jak to v CERNu po spuštění LHC začne vypadat jako v Black Mesa po nehodě v prvním Half-Life (heslem dne je: ap̧o͜͢ķ̶a̡l̸̵y͡p̵̧s̕á̷!) , CERN připravuje pomalu urychlovač nový! Pracovně se prozatím jmenuje FCC (Future Circular Collider) a v jednání je už si pět let. V polovině ledna tohoto roku se CERN pochlubil prvním veřejným konceptem (o kterém jsem nechtěl ani psát, protože viz druhá půlka článku).

Podle něj bude FCC mít obvod necelých 100 km a několikrát překoná i takové LHC. Což vám asi už nejspíše sdělil obrázek výše, že. Co v něm nenajdete je ale předpokládaná cena 9 miliard eur (což se skoro určitě podaří překonat) a datum spuštění na rok 2040 (což se také skoro určitě podaří překonat).

To skutečně podstatné je, že by nám FCC mohl napomoct realizovat ještě silnější částicové srážky a tak poodhalit více o tajemství fungování vesmíru! Což se samozejmě říkalo i před LHC (a vyplnilo se to!), ale co jiného, než argument kruhem, lze od Nového Většího Urychlovače očekávat, že ano.

Více o tom, proč na Novou Fyziku potřebujeme Větší Mašiny také ve videu vespod článku. TLDR verze: máme dnes řadu konkurenčních teorií na fungování nových větví fyziky a bez experimentů je prostě nepotvrdíme ani nevyvrátíme…

Nejnověji (včera) se pak do všeobecné veselice připojil Elon Musk, protože proč by se kurnik Elon Musk do nějakého téma nezapojil, už jsme o něm dlouho přece neslyšeli! Ten na Twitteru prohlásil, že ředitelka CERNu Fabiola Gianotti ho požádala o možnosti projekce ražby tunelu nového urychlovače rukou Muskovy Boring Company. Zprávu později potvrdil PR CERNu. ačkoliv samozřejmě účast Muska zatím není nijak schválená/podepsaná/definitivní.

Muskova účast je vlastně jediný výraznější důvod, proč se novému urychlovači věnuju. Protože jinak se i moje podjednotka z CERNu divila tomu, proč se o FCC vlastně v poslední době tak mluví.

Když se vědec potká s PR… A je to obvod, ne průměr. 🙁

Boring CERN?

Nejde nicméně o úplně triviální věc, a to ve více ohledech. Musk se v první řadě dušuje, že ušetří Evropě „miliardy eur“, což je prý fajn. Jeho nově navržený tunel v Austrálii má cenu navrženou jako zhruba desetinovou oproti srovnatelným projektům, takže možná ani nekecá.

Ale ještě tak daleko nejsme. Boring Company zatím razí jenom tunely o průměru 3,8 metrů, CERN ale potřebuje průměr 5,5 metrů. Není to tedy rozhodně tak, že by se mohlo začít razit hned zítra na dnešní mašině.

Krom hlavního tunelu o obvodu 100 km (nebo teda je 97,75 km, ať nekecám) bude třeba vyrazit i 8 km dodatečných tunelů, 14 velkých podzemních segment nebo 22 průlezů. Plus postavit 12 povrchových instalací. Jinými slovy, budoucí urychlovač bude velkou výzvou – bylo by ale sympatické, kdyby se k jeho stavbě přidal i Tony Stark Elon Musk, když už ho máme i ve všechn dalších oborech vědy.

Uvážíme-li, že The Boring Company zatím čeká na splnění jediné komerční zakázky (jakkoliv objektivně její první tunel je pokrok, sepsala moje podjednotka z Metrostavu tu), možná je zatím trochu předčasné se pouštět do tak náročné operace.

Faktem ale je, že než The Boring Company bude moct začít razit, nejspíše vzhledem k tempu plánování CERNu uběhne ještě nějaký ten pátek. Debaty kolem urychlovače a tunelu totiž nutně neznamenají, že si na čekání na stokilometrový urychlovač máme nutně koupit krejčovský metr. Jakože ke stříhání. Protože to prostě bude trvat dlouho…

Jak dlouho? To samozřejmě nevím, ale tipnul bych si, že rok 2040 je poněkud optimistické datum. Leccos v tomto směru naznačuje historie vzniku samotného LHC. Jeho spuštění se totiž mnozí z prvních proponentů bohužel nedočkali, a nebylo to jenom tím, že jedli příliš tučná jídla a moc solili.

Vedle Black Mesa připomíná CERN ještě jednu fiktivní instituci…

Na kdy nastavit notifikace?

První svazky sice prolétly LHC v roce 2008, a vědecké pokusy pak zahájil v letech 2010 až 2012. Debaty mezi váženými vědátory v CERNu nad novým urychlovačem ale sahají až do 70. let a táhnou se po celá 80. léta.

Ukazuje se totiž, že mezinárodní vědecká instituce, která operuje s mnohomiliardovým rozpočetem a dělá čistou, krystalickou vědu… není zkrátka při svém rozhodování nejpružnější! To není apriori kritika, jako spíše smutné konstatování, flexibilitou dle mé zkušenosti nedisponují žádné podobné organizace. Zeptejte se ostatně na SLS a Orion v NASA.

Vážnější plány na LHC tak sahají přinejmenším do roku 1984, kdy reagovaly na podobný plánovaný americký urychlovač SSC. V duchu závodů ve zbrojení se Evropa snažila vyrovnat americkým vizím, smutnou skutečnosti ale je, že LHC měl být vedle SSC chudý příbuzný. Kdyby Amíci SSC postavili, nejenže by s ním dělali větší vědu, ale plánované LHC by odstavili na vedlejší kolej…

V CERNu se tak ohledně plánů LHC na přelomu 80. a 90. let furt realizovaly meetingy a pořádaly porady, až byl americký SSC v roce 1993 pro vysoký rozpočet zrušen! To paradoxně LHC zachránilo život. Od roku 1993 lze tedy brát jakýsi symbolický „počátek“ celého projektu LHC. To máme 15 let úvodníc debat a dalších 15 let konstrukce.

Průřez tunelem nového FCC.
Zdroj: CERN.

2040 nebo 2050?

Nerad bych sýčkoval, ale věštím ze svého po-poledního logru,  že momentálně se s novým urychlovačem nacházíme stále v první polovině této časové sumy. Co hůře, stavba stokilometrového urychlovače bude o fous náročnější než v případě LHC, a to i s Elonem v zádech. Do roku 2050 bych na jeho první objevy tedy nečekal. A možná bude i tohle datum třeba posunu. Doufám tedy, že nejíte tučná jídla a moc nesolíte!

Třeba nás ale CERN a Elon překvapí a za pár let přijdou s tím, že nový urychlovač postavili potají pod zemí a už je připraven dělat vědu. Stane se tak, hádám, den poté, co Valve vydá Half-Life 3!

[LL]

Nad novými částicemi a jejich hledáním jsem pokecal i s Vojtou Pleskotem, vědátorem přímo z CERNu:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a přátel vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama