Prstence Saturnu mizejí. Přijít o ně může do 300 tisíc let

TLDR Verze: Saturn ztrácí prstence. Měl je asi jenom 100 tisíc let, a bude mít max 300 tisíc let. Nic není věčné. 

Kdybyste se mě zeptali, kolem které planety sluneční soustavy chci bydlet, Saturn by byla jasná volba.

Jakože vážně – kde jinde? Pobyt kolem Marsu by se brzy přejedl, Jupiter na nebi vypadá taky strašně agresivně, Venuše je monotónní jak podzimní počasí, a u Merkuru to zase hrozně peče.

Ale Saturn, zejména díky svým prstencům, to je jiná podívaná (navíc tu jednou možná díky těžbě na Titanu a Enceladu bude supr benzínka pro rakety).

Jenže i nemovitost u Saturnu do 300 milionů let dost ztratí na ceně. Snad abychom z předvánoční atmošky nebyli moc happy, nová práce Jamese O’Donoghue et al. z Goddardova letového střediska agentury NASA teď přišla s tím, že saturnské prstence budou nejpozději za tuto dobu zářit leda tak v pekle (nebo v saturnském nitru, což je skoro totéž)!

S údaji z observatoře na Mauna Kea, spolu s daty sondy Cassini, totiž změřil tempo úbytku prstenců. Prstence samy jsou sice poměrně stabilní formací – a třeba mezi nimi a Saturnem toho moc není k vidění – mizejí však vlivem saturnského magnetického pole!

Částečky prstenců se typicky vlivem UV záření ze Slunce stanou elektricky nabité, přimknou se k siločárám planetární magnetosféry a už se pomalu vezou vstříc smrti, poněvadž je gravitace pomalu ale jistě začne vtahovat do svých spárů. #embrace_nihilism

Tempo naznačuje, že za 292 milionů let by prstence mohly být v trapu – podle Cassini však může být obsah materiálu padajícího do Saturna až třikrát větší. To by favorizovalo nižší datum spotřeby prstenců.

Jelikož další sondu k Saturnu vypravíme asi až za hodně dlouho, údaje nebudou ještě nějaký ten pátek verifikovány. Zajímavé ale je, že práce naznačuje poměrně krátkou životnost prstenců – vzniknout mohly teprve před 100 miliony let, a to je v kosmickém měřítku mžik oka.

Zrovna tak je ale možné, že podobné prstence mohly kdysi vznikat a zanikat i u jiných plynných obrů. Představte si podobné útvary i u Jupiteruse, Uranuse nebo Neptunuse!

Kdo ví, třeba za těch 100 až 300 míčů let dojde i u jiné velké planety na masivní kataklyzma, vzniknou tu prstence nové a já si svůj hypotetický saturnský hotel budu moct přestěhovat do lukrativnější lokality.

[LL]

Sleduj mě i na Facebooku pro další podobné novinky i vědecké prkotiny! 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama