TLDR: Skutečnost, že galaxie rotují častěji jedním směrem, naznačuje, že vesmír má na tento směr preferenci. A jelikož se i černé díry „rodí“ rotující, mohli bychom – velmi hypoteticky – být uvnitř jedné takové. Taky je to ale možná jen pozorovací bias způsobený rotací naší galaxie. Původní studie tuna.
Minulý týden proběhla studie, podle níž naše galaxie a její sousedky rotují podezřele jednotně – což by mohlo naznačovat, že náš vesmír je jen vnitřkem gigantické černé díry.
Důkaz je to však momentálně jen velmi, velmi vlažný. A mnohé otázky, které se pojí se vznikáním/zanikáním vesmíru, by ani tato teze neřešila…
„Proč si myslí, že jsme v černodíře?“
V zásadě: v náhodném vesmíru by vědátoři očekávali, že 50 % galaxií rotuje jedním směrem, zatímco druhých 50 % opačným směrem. Což není to, co nynější práce pozorovala.
Jedním z vysvětlení je, že se vesmír zrodil již rotující – přičemž černé díry také rotují, takže pokud by náš vesmír měl „rotační preferenci”, mohl by to být náznak, že jsme uvnitř černé díry nacházející se v „nadřazeném” vesmíru. Teoreticky…
„Aha, a to je jediný vysvětlení té rotační preference?“
V tiskovce nynější práce je naznačeno, že „možností je víc“, ale bez jejich delší vmínky. Takže bych taky zmínil, že takové vysvětlení jde „jeden až dva kroky dál“, než by se slušilo a patřilo. Možná, že by náš vesmír mohl vzniknout v nějaké rotaci i bez toho, aby byl uvnitř černé díry – staly se i divnější věci. Třeba to, že se hmota a antihmota při Velkém třesku vzájemně neanihilovala a zatím nevíme přesně proč.
Jinými slovy, dal bych levou ruku do ohně za to, že preferenci rotací by teoretici mohli zkusit vysvětlit i bez toho, aby sahali hned k nitrům černých děr. Ale to samože spekuluju, vraťme se tedy k původní práci…

„To by bylo docela velký, ne?“
Zatím právěže moc ne. Do „hlavních” novinek jsem zprávu nezařadil. Je tu totiž také možnost, že jde jen o obyčejný pozorovací bias.
Především se mluví o tom, že jelikož naše vlastní galaxie tedy rotuje, a měření rotací vzdálených děr spoléhá na velmi malé sumy, může jít o vliv přirozeného pohybu Mléčné dráhy na naše měření. Rotaci by tak hodila vidle do teorie další rotace. Vtipy na Martina Rotu si odpustím.
Dříve se vědci domnívali, že rychlost rotace naší galaxie je příliš pomalá na to, aby měla nezanedbatelný vliv na pozorování prováděná pomocí JWST. Ale jistě to nevíme. A Occamova břitva naznačuje, že to je pravděpodobnější vysvětlení…
„Ta první možnost se mi líbí víc!“
Samože idea, že se nacházíme uvnitř černé díry, na mozku lechtá intenzivněji – napadlo to někdy asi každého, kdo má příliš mnoho času přemýšlet. Pro vnějšího pozorovatele by mohlo jít i relativně běžnou černou díru – ale kvůli hypotetickým technoblábolům by „uvnitř” přesto mohlo docházet na rozpínání nového vesmíru tak, jak ho pozorujeme.
Nicméně, ani tenhle scénář úplně neřeší otázku existenciální povahu vzniku vesmíru – není z něj totiž jaksi jasné, jak vznikl „nadřazený”.
„To je jasné, dyť je v další díře!“
Ano, idea implikuje, že i v našem vesmíru by černé díry mohly dát vzniknout novým „podřazeným” vesmírům, takže i „nadřazený” vesmír by mohl být uvnitř další černé díry… A tak dále. #turtlesallthewaydown Kdy a kde by vznikl „primární” vesmír, by takové řešení jaksi neřešilo.
Ale než začneme panikařit, že jsme uvězněni ve vesmírném odpadu, bude potřeba delšího měření a/nebo způsobu odfiltrování možných biasů!
[Ladislav Loukota]
Vědátor vznikl jako spinoff spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd, dnes jej provozuje spolek Hyperion Media. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – kontaktní mail je [email protected]