Mumie, neasik. Zdroj: The trustees of the British Museum

Zdroj obrázku:

The trustees of the British Museum

Studie popsala tetování v raném středověku

TLDR: O tetování ve středověké Evropě toho moc nevíme. Jaká byla jejich podoba přibližují dvě archeologické studie popisující tetování dvou křesťanů žijících v sedmém nebo osmém století v Súdánu. Studie tuna a hír. Další cool články o raném středověku tu.

Co vám vygeneruje mozek, když slyšíte slovo viking? Má rohatou helmu? Vyvráceno tolikrát, že už je to otravné. Oblečení v kůži s huňatým kobercem na ramenou? Spíš, jakože tunika, kalhoty a plášť. Tetování? Tady se už názory různí. Nová studie poodhaluje, jak mohlo tetování vypadat ve středověké Evropě.

Od kdy si strkáme barvu pod kůži?

Tetování není rozhodně žádná vymoženost současných generací. Prastará zachovalá těla s inkoustem pod kůží se nachází po celém světě. Známe tisíce let staré potetované mumie mimo jiné z Egypta, Filipín nebo ze Sibiře.

Pro zachování kůže po tak dlouhou dobu je potřeba dosáhnout procesu mumifikace. Toho můžete dosáhnout úmyslným balzamováním těla nebo neúmyslným skonem v prostředí, které zamezí vašemu shnití.

Nejstarší dochovanou tetovanou kůži našli vědci na mumii muže žijícího 3250 let př. n. l. pojmenovaného podle alpského údolí, kde byl nalezen – Ötzi.

Drtivá většina Evropanů, kteří odešli do Valhaly, Nebe, Elysia nebo na Avalon takové prezervační podmínky neměla. Proto o jejich kůžích víme celkem tužku. Naštěstí se tou dobou v Evropě rozvíjela další forma seberealizace – písmo. Akorát teda musíme autorům věřit, že nás netahají za fusekli…

Co je psáno, musí být určitě pravda…

Když se arabský vyslanec Ibn al Fadlan v povodí Volhy setkal v roce 922 se skupinou, kterou nazýval Rusy. Celá a česky přeložená bichle tu.

Předpokládá se, že mohlo jít o obchodníky ze Skandinávie. Popisuje je jako „Každý byl od špiček nohou až po krk pokryt zelenými stromy, obrazci a tak podobně.“ Přestože se v minulosti debatovalo, zda nešlo o popis pochev severských mečů, současní elitní arabisté na základě gramatiky usuzují, že šlo skutečně o popis lidí. Byť možnost, že mohlo jít třeba o obdiv výšivek tu stále je…

Významným oficiálním zdrojem jsou britské papežské legáty z roku 786, která dělí tetování na křesťanská a pohanská: „Jestliže někdo podstupuje taková zabarvující zranění v zájmu Božím, nechť je za to odměněn. Pakliže tak ovšem činí kvůli pohanským pověrám, nemůže to nikterak přispět k jeho spasení.”

Tetování složené z řeckých písmen značících archanděla Michaela, Zdroj: Vandenbeusch & Antoine, British Museum, 2015.
Tetování složené z řeckých písmen značících archanděla Michaela, Zdroj: Vandenbeusch & Antoine, British Museum, 2015.

A přímé důkazy teda nejsou?

V Evropě je to s potetovanými mumiemi fakt chabé. Ale i kopání kousek vedle by nám mohlo říct. Hrobokopové v Súdánu totiž v posledních deseti letech publikovali dva nálezy inkoustu pod kůží celkem zachovalých křesťanech.           

První hvězdou studie archeologů Marie Vandenbeusch a Daniela Antoine je žena, která dle radiouhlíkové metody zemřela mezi lety 655-755. Na jejím stehně bylo nalezeno tetování symbolu složeného z řeckých písmen MIXAHΛ – jméno archanděla Michaela (výše). V tomto region byl také nalezený text doporučující psát Michaelovo jméno na zdi budov pro jejich ochranu.

Druhé tetování letos popsali Kari Guilbault s Robertem Starkem & Arturem Obłuski. Ti našli na pravém nártu muže odžitého mezi lety 667-774 Kristův monogram (chí-ró) a následně symboly alfa (A) a omega (Ω / ω).

Kristův monogram a alfa s omegou (s přimhouřenými oky a roky zkušeností), zdroj: Guilbault et al., Antiquity, 2024.
Kristův monogram a alfa s omegou (s přimhouřenými oky a roky zkušeností), zdroj: Guilbault et al., Antiquity, 2024.

A v Evropě?

Můžeme se domýšlet, jaká tetování tu ve středověku trendovala. Zcela jistě to bylo poměrně rozmanité a záleželo mimo jiné na lokaci a kultuře. Z nových objevů ale můžeme usuzovat, že bylo mezi křesťany v oblibě tetovat si ochranné symboly založené na jménech svatých.

Mou vlastní divokou hypotézou pak je, že v předkřesťanských kulturách, mohlo tetování sestávat z podobných symbolů, složených z runami psanými jmény bohů. Ale jak většinou v životě platí (a ve vědě tuplem), nekecej a ukaž. Dokud nenajdeme nějakého hezky uchovaného tetovaného Evropana, můžeme si jen tvořit ty ne příliš podložené hypotézy.

Není tetování jako tetování! Zdroj: Drake/vlastní
Není tetování jako tetování! Zdroj: Drake/vlastní

[Filip Šlapal, článek vychází z příspěvku Tomáše Vlasatého na FB skupině Doba vikingská – Viking Age]

Vědátor vznikl jako spinoff spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd, dnes jej provozuje spolek Hyperion Media. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – kontaktní mail je [email protected]

Reklama

Reklama

Copyright © 2025 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.
Copyright © 2025 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.