TLDR: Předchůdce Mexico City byl postaven na jezeře a rozšiřoval se důmyslným vysoušením malých částí území. Město padlo z kraje 16. století. Zdroj třeba tuna.
Město na jezeře
Tenochtitlán (čti jako „Tenoštytlán“, lingvisti prominou absenci IPA znaků), nebo také přesněji Mexiko-Tenochtitlan, bylo hlavní město aztécké říše v době její největší slávy. Jak jste asi poznali, město bylo vybudováno
na ostrově v jezeře Texcoco v dnešním středním Mexiku. Dnes na jeho místě roste (do země) Mexico City. Tenochtitlán byl z velké části zničen ve 20. letech 15. století španělskými conquistadory a jejich spojenci ve formě protiaztécké koalice.
Ostrov v centru jezera postupně obývaly nejrůznější kmeny, aniž by se zde vytvořila trvalá a významná kultura – až do doby příchodu Aztéků, kteří přišli do regionu ze západu.
Aztékové se údajně přistěhovali podle starobylé legendy, která jim předpověděla, že místo pro své nové město najdou na místě, kde uvidí naplnění bájné vize: orla požírajícího hada, který sedí na vrcholu kaktusu. Aztékové nakonec na tuto vizi narazili na tehdejším malém bažinatém ostrově v jezeře Texcoco. Dost spíše sem ale přišli kvůli tradičnímu hledání optimálnějšího místa k životu. Nebude možná náhoda, že část Severní Ameriky tehdy čelil dlouhému suchu.
Pobyt ve středu jezera byl nejspíše nepříjemný kvůli vodnímu hmyzu, ale byl výhodný ekonomicky i jako místo s (obviously) dostatkem vody. V jezeru se ale obvykle dost blbě staví město – existují vlastně jen dvě možnosti: buďto jej vysušit, anebo stavět na hladině. Tenochtitlán zvolil druhou možnost.
Inženýrský zázrak
Aztékové vynalezli tzv. systém chinampa, který jim umožnil vysušit půdu zřízením malých políček, na nichž si vypěstovali veškerou potřebnou potravu. Když bylo půdy dost, začali na ní stavět. Tenochtitlán byl rozhodně velký zázrak stavařiny své éry.
Tenochtitlán (název města v jazyce nahuatl) byl nakonec oficiálně založen v roce 1325. Rozvinula se tu prosperující kultura a aztécká říše začala brzy dominovat nad ostatními kmeny v celém Mexiku. Malý a původní přírodní ostrov se neustále zvětšoval jako umělý ostrov, jak se Tenochtitlán rozrůstal – a stal se největším a nejmocnějším městem v Mezoamerice! Vznikly kolem n+ěj obchodní cesty, po kterých se dováželo zboží až z Mexického zálivu, Tichého oceánu a možná i z říše Inků…
Město bylo s pevninou spojeno řadou širokých hrází s mosty. Město bylo protkáno řadou kanálů, takže všechny části města bylo možné navštívit pěšky nebo na kánoích. Vlastně tak trochu jako evropské Benátky. Ale na rozdíl od nich Tenochtitlán nevydržel tak dlouho, aby se tu dneska mohly roztahovat mraky turistů.
Sbohem a díky za všechny ryby
Španělský conquistador Hernán Cortés dorazil do Tenochtitlánu jako hlavního města Aztéků na 8. listopadu 1519. Předpokládá se, že v té době patřil Tenochtitlán vedle Paříže a Konstantinopole k největším na světě! Podle nejčastějších odhadů zde žilo přibližně 200 000 až 300 000 obyvatel.
Aztécký vládce Montezuma II. údajně považoval Cortése za navrátivšího se boha Quetzalcoatla a uvítal ho zprvu s velkou pompou. Někteří z conquistadorů procestovali až Benátky a Konstantinopol a mnozí z nich prý tvrdili, že Tenochtitlán je stejně velké a krásné město jako všechna, která viděli.
Dobré vztahy nevydržely dlouho. Conquistadoři využili skutečnosti, že proti aztécké říši existovala u jiných okolních národů značná nevraživost. Cortés a jeho spojenci nakonec město dobyli 13. srpna 1521 po několikaměsíčním boji, při němž byla velká část města zničena.
Svým způsobem Tenochtitlán mohl snad přežít déle, ale zbytek města byl zničen, rozebrán nebo pohřben, protože na jeho místě bylo postaveno Mexico City. Jeho zakladatelé zvolili druhý možný přístup k jezeru, a celá oblast byla postupně vysušena. Vlivem toho se dnes Mexico City konstantně propadá do hlubin a dochází tu podzemní voda.
Dalo by se tak říct, že svým způsobem si původní Tenochtitlán po staletích pomalu vybírá svou nepříjemnou pomstu!
[Ladislav Loukota]
Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]