Jako polévka k nedělnímu obědu, také dnešní porce novinek ze světa vědy je ještě horká! Dejte pozor, abyste se nespálili u experimentů popisujícím lépe vznikání života, startem sondy k Jupiteru, šlechtěním korálů nebo třeba terapií odstraňující (zatím ale ne u lidí) arteriální plak!

Popsána stabilizace složitých molekul před vznikem života. Vědátoři replikovali v laboratoři podmínky na Zemi v raných fázích vývoje a zjistili, že molekuly podobné RNA se mohou stabilizovat párováním s předem připravenými šablonami DNA – to je klíčový krok nutný ke vzniku života.
K Jupiteru odstartovala sonda Europa Clipper. Start, odložený kvůli hurikánu Milton, vynesl Falcon Heavy. Europa Clipper k cíli dorazí v dubnu 2030 a kolem měsíce plného vodního ledu – a zřejmě i tekuté vody – bude opakovaně prolétávat.
Vyšlechtěni koráli odolnější vůči otepleným oceánům. Koráli lze úspěšně selektivně šlechtit tak, aby ustály vyšší teploty. Prozatím jde ale jen o demonstraci konceptu – dosažená vyšší odolnost je nižší, než jaká by v praxi byla potřebná.
Objev živočichů pod dnem oceánu rozšiřuje i šance mimozemského života. Pod dnem poblíž hlubokomořských hydrotermálních průduchů úspěšně žijí mnohobuněčné formy života – ač jde o vysoce extrémní prostředí. Může to zvyšovat i šance života na Europě či Enceladu.
Terapie pomocí nanočástic slibuje odstranění arteriálního plaku. Arteriální plak významně přispívá ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Jednou by plak mohly odstranit uhlíkové nanočástice – zatím testované na prasátkách.
Lidský genom uložen na „věčném“ paměťovém krystalu. Technologie využívá ultrarychlé lasery k zápisu dat do nanostrukturovaných dutin v křemíku. Paměťový krystal vydrží potenciálně miliardy let.
Bottom
Bakteriální eskamotér: kterak se Legionella nenechá sežrat. Ve stojaté vodě může žít nebezpečný lidský patogen Legionella. Nová studie popisuje, jak se pomocí vyhýbání označkování proteinem ubiquitin umí vyhnout buněčné imunitě.
Westinghouse dokončuje jaderný mikroreaktor eVinci. Má průměr pod 3 metry, ale generuje až 5 MWe elektrické + 15 MWth tepelné energie a na jedno naplnění funguje až 8 let.
Hybridní platforma NoviOcean dokáže získávat až 1 MW ze slunce, větru a vln. Jediná platforma je pokrytá soláry generujícími 50 kW, větrníky o výkonu 300 kW a ziskem energie z vln o výkonu 650 kW. Fungovat má přitom dlouhodobě.
Český dron „Eagle.one“ má chránit infrastrukturu před jinými drony. FEL ČVUT představilo nový typ loveckého dronu Eagle.one, který má chránit letiště, elektrárny, věznice a další klíčová zařízení před nepovolenými drony.
Slunce dosahuje nejvyšší aktivity v jedenáctiletém cyklu. NASA, NOAA a Mezinárodní panel pro předpověď slunečních cyklů oznámily, že Slunce dosáhlo maximální fáze svého cyklu. Zvýšená aktivita nicméně může pokračovat i v příštím roce.
Orbita, Měsíc, Mars. Co čeká Starship po včerejším testu? Supernosič od SpaceX po několika úvodních explozivních testech začíná létat, jak má. To neznamená, že je testování konec – stále čekáme na návrat z orbity, lunární zkoušení i ultimátní marťanskou zkoušku ohněm.
Bonusy
Jak pálivá jídla snižují citlivost na bolest? Podle nedávné studie zkoumající vliv kořeněných pokrmů na citlivost na bolest není pálivost kořeněných pokrmů jen otázkou chuti – může také měnit způsob, jakým naše tělo vnímá bolest.
Studium imunity ryb má hluboké dopady, říká Tomáš Korytář. Letos jsme překonali mezník, při němž většina ryb pochází nikoliv z rybolovu, ale z chovu v akvakulturách. Musíme tak vědět víc i o rybí imunitě, řekl nám před Nocí vědců výzkumník Tomáš Korytář z Biologického centra AV ČR.
[red]
Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]
xxx tvv2024_42