TLDR: Podle nedávné studie zkoumající vliv kořeněných pokrmů na citlivost na bolest není pálivost kořeněných pokrmů jen otázkou chuti
– může také měnit způsob, jakým naše tělo vnímá bolest. Studie tuna.
Záliba v kořeněných jídlech je jednou z povolených „úchylek“ naší éry. Jakmile se někdo začne švihat bičem nebo ožiletkovávat si ruce, vede to obvykle přinejmenším k intervenci psychologa. Ale Podle nedávné studie zkoumající vliv kořeněných pokrmů na citlivost na bolest není pálivost kořeněných pokrmů jen otázkou chuti – může také měnit způsob, jakým naše tělo vnímá bolest.
Žhavé téma
Vliv pálivých jídel zkoumali nedávno vědátoři v rámci studie, do níž zapojili 60 zdravých studentů. Ti testovali různé chuťové podněty, například sladké a pálivé vjemy. Před těmito ochutnávkami a po nich měřili prahy bolesti.
Zajímavé bylo, že zjistili, že prožitek pikantnosti zvýšil práh bolesti a umožnil jedincům vydržet větší tlak a chlad, než pocítí nepříjemné pocity, ve srovnání s neutrálním placebem. Ještě překvapivější je, že tato úleva od bolesti přetrvávala i poté, co pikantní vjem ustal. To je dobré a čekalo se to – ostatně právě proto se kořeněné jídlo skloňuje jako možné „alternativní“ tlumení pocitů bolesti.
Při hlubším pohledu však studie odhalila nečekaný zvrat. Ti, kteří si pravidelně dopřávali kořeněná jídla – konzumovali je tři a více dní v týdnu – vykazovali naopak nižší práh bolesti ve srovnání s těmi, kteří si kořeněná jídla dopřávali méně často. To by naznačovalo, že dlouhodobá konzumace kořeněných jídel může snižovat přirozenou toleranci našeho těla vůči bolesti!
Bolestivý proces
K ověření těchto zjištění bylo přivedeno dalších 100 účastníků, kteří potvrdili nepříznivý vztah mezi konzumací kořeněných potravin a prahem bolesti. To podpořilo myšlenku, že soustavná konzumace kořeněných jídel nás může skutečně učinit citlivějšími na bolest.
Logika by naznačovala, že pálivá jídla budou mít raději spíše lidé s vyšším prahem bolesti nežli tím nižším. Pokud je tomu ale naopak, ukazuje to na zajímavý dvojí vliv pálivých pokrmů: jednak krátkodobé zmírnění bolesti a druhak dlouhodobé změny naší citlivosti na bolest.
Zatímco tedy „teplo“ sálající kořeněných jídel může dočasně ulevit od bolesti, dlouhodobá konzumace kořeněné stravy může způsobit, že budeme náchylnější k bolestem jako takovým. A to doslova.
Otázky k řešení
Proč přesně někteří lidé vyhledávají pálivá jídla, již práce nezkoumala. Existují však (zatím?) nepotvrzené hypotézy stavějící rovnítko mezi pálivá jídla a jiné praktiky, během nichž si lidé vychutnávající pocit bolesti cosi příjemného…
Možná jste si všimli těchto tezí díky apelativním titulkům, dle nichž „máte-li rádi pálivé jídlo, třeba taky praktikujete BDSM“ – nutno ale říct, že toto řešení je prozatím jenom hypotézou, a ono „třeba“ je tak nutné podtrhnout třemi červenými vlnovkami.
Jak však naznačil již můj úvod, pokud se ukáže, že lidé vychutnávající si pálivá jídla si ujíždějí i na jiných, ne úplně mainstreamových eskapádách, nebudu popravdě osobně úplně šokován!
[Ladislav Loukota]
Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]