LASARsat, neasik. Zdroj: LASAR

Zdroj obrázku:

LASARsat & Kyberhlístice – Týden ve vědě 2. až 8. září 2024

Chleba levnější možná nebude, ale dočkáme se nových ležáků! Uplynulý týden ve vědě krom nich nabídl také českosmické středoškoláky, objev elektrického pole Země nebo borgské hlístice!

36. týden ve vědě roku 2024! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
36. týden ve vědě roku 2024! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Středoškoláci z týmu LASAR pošlou do kosmu vlastní družici. Malý cubesat LASARsat by měl otestovat základní technologie pro ovlivnění či deorbitaci satelitů pomocí laseru. Stojí za ním skupina českých středoškoláků.

Higgsova částice snižuje šanci vzniku dávných černých děr. Již během Velkého třesku mohly vzniknout zárodečné černé díry – to by značně ovlivnilo další vývoj vesmíru. Nová studie se domnívá, že k tomu nedošlo. Zvyšovalo by to totiž šanci změny vlastností Higgsova pole, a tak rychlého „konce našeho vesmíru“.

Genetika pomůže novým příchutím pivních ležáků. Kříženec pivovarských a divokých kvasinek, který mohl vzniknout až po objevu z roku 2011, úspěšně může produkovat ležáky ve velkém množství – a dokonce v netradičních chutích.

Dnešní rudá skvrna na Jupiteru není ta z dob Cassiniho. Traduje se, že již Giovanni Domenico Cassini pozoroval v roce 1665 rudou skvrnu Jupiteru. Podle astronomů však nešlo u stejnou bouři, jako sledujeme dnes.

NASA objevila dlouho hledané globální elektrické pole Země. Třetí energetické pole kolem Země – tak lze popsat dlouho hledané elektrické pole mezi zemskou ionosférou a vesmírem, které může za pomalé unikání molekul atmosféry do vnějšího vesmíru.

Strojové učení může ovládat geneticky upravené hlístice. Optogeneticky upravené šestero hlístic bylo v rámci pokusu přiměno/pomohlo k rychlejšímu hledání potravy.

Bottom

Keporkaci používají „bublinkové sítě” jako lovecký nástroj. Sítě vznikají, když velryby kontrolovaně vyfukují bubliny, které vytvářejí válcovité bariéry, jež kril zahání „do kouta”. To velrybám umožňuje efektivně zkonzumovat až 7x více kořisti na jeden ponor.

Tričko s dlouhými rukávy může zmást komáry. Komáři využívají komplexní senzorický systém, který kombinuje vizuální, chemické a teplotní informace k lokalizaci potravy. Výsledky ukazují, jak proti nim pomáhá oděv.

Česká práce vytvořila první 3D atlas chrupavek lidských embryí. Výzkum poskytuje první komplexní 3D atlas vývoje chrupavek u lidských embryí ve středním trimestru, přičemž se zaměřuje zejména na chrupavčité struktury fetální lebky. Data pro něj byla získána neinvazivně.

Strojové učení se naučilo „simulovat“ hru Doom. AIčko efektivně slouží jako herní engine využívající neuronové modely k interakci se složitým prostředím v reálném čase. Simuluje herní prostředí a generuje grafiku pomocí technologie podobné stabilní difúzi.

Dánští vikingové byli méně krvelační než ti norští. Srovnání zranění na lidských ostatcích i výskyt zbraní naznačuje, Dánové měli víc jak 10x méně zbraní i menší míru smrtelných zranění než Norové.

Bakterie v ústech se množí „jako králicí“. Bakterie Corynebacterium matruchotii v zubním plaku se mohou množit explozivní rychlostí a vytvářet složité struktury, které podporují růst dalších mikroorganismů.

Bonusy

Proč mohou zvířata pít „špinavou“ vodu? Krátká odpověď je, že špinavou vodu pít nemohou. Hrozím jim také nevolnost i smrt. Dlouhá odpověď je, že mohou do určité míry pít špinavější vodu než my, protože vůči tomu mají sérii (různě efektivních) opatření trávícího traktu a imunity.

S Markétou Kaiser o tomografickém albu lebek. Jak se vyvíjejí lidské i jiné plody, je stále předmětem výzkumu – čerstvě se pod podepsal i tým CEITECu, jehož je součástí vědátorka Markéta Kaiser, když vytvořil album chrupavek u plodů od 13 do 18 týdnů. Dali jsme proto s Markétou pokec, jak takové album lebeček vzniká!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

xxx tvv2024_36

Reklama

Reklama

Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.
Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.