Radiotelescop, neasik. Zdroj: MJ/vlastní

Zdroj obrázku:

Wow & Mozkoplasty – Týden ve vědě 19. až 25. srpna 2024

Udělejte si poslední srpnový víkend pohodu s top objevy ze světa poznání. Prosvištíme si přirozené vysvětlení slavného vesmírného signálu, složení planetek, „český ozempic” nebo třeba mikroplasty v mozku!

34. týden ve vědě roku 2024! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
34. týden ve vědě roku 2024! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Signál „Wow!“ mohl být přirozeným vesmírným laserem. Radiosignál z roku 1977 mohl vzniknout i zcela přirozené, pokud by signál z erupce neutronové hvězdy prošel vodíkovým mračnem.

Mikroplasty pronikají i do mozkové tkáně, ukazují studie. Po všech jiných orgánech nepřekvapí, že mikroplasty jsou i v našich mozcích. Co tu dělají či nedělají, zatím nevíme. Není ale příjemné, že 10x více jich je v mozcích lidí s neurodegenerativními onemocněními.

DART odhalil, že povrch asteroidu Didymos je velmi mladý. Lepší poznání dynamiky hornin asteroidu Dimorphos a tak i zjištění víc o geologii Didymosu naznačilo věk pouze 12,5 milionů let.

Současná strojová učení nepředstavují existenční hrozbu. Velké jazykové modely se podle testů neumějí naučit diametrálně odlišné schopnosti, kterými by nás samy od sebe ohrozily. Neznamená to, že je nemohou zneužit lidé – nebo že podobné schopnosti nebudou umět budoucí AIčka.

Tuzemští vědátoři možná vyvinuli „český ozempic“, snižuje chuť k jídlu a chrání mozek. Čeští vědci z ÚOCHB vyvinuli novou látku odvozenou od neuropeptidu CART, která potlačuje chuť k jídlu a zároveň nabízí potenciální ochranu proti Alzheimerově chorobě.

Oltářní kámen Stonehenge má zřejmě skotský původ. Dosud se předpokládalo, že oltářní kámen ze Stonehenge pochází z Walesu. Skotský původ naznačuje, že ve starověké Británii existovaly před zhruba 5 000 lety pokročilé dopravní metody a společenská organizace.

Bottom

Skoro 4 milénia staré tabulky věští zkázu Babylonu. Předpovědi učiněné z astronomických jevů měly zřejmě vliv i na vladaře starověkého Babylonu, soudí nový překlad tabulek ze 2. milénia před naším letopočtem.

Nové rozhraní mozek-počítač obnovilo řeč u pacienta s ALS. Výzkumníci z Kalifornské univerzity v Davisu vyvinuli nové rozhraní mozek-počítač (BCI), které převádí mozkové signály na řeč s 97% přesností.

V Brně navrhli peptidy ničící bakterie i rakovinové buňky. Vědátoři z CEITEC Masarykovy univerzity vyvinuli speciální peptidy, které mohou efektivně ničit bakterie a rakovinové buňky vytvářením pórů v jejich membránách.

Druh pavouků chytá světlušky a láká jimi na smrt nadržené světlušky. Východoasijský pavoučí druh A. ventricosus zřejmě manipulují s chycenými zástupci světlušek, aby vysílaly světelné signály, které přilákají samce stojící o páření.

Posádka Starlineru se vrátí v únoru 2025 uvnitř Crew Dragonu. NASA oznámila v sobotu večer své rozhodnutí ohledně první mise Starlineru. Modul se vrátí bez lidí, jeho posádka si na ISS odkroutí ještě půlrok.

Středozemní moře je nejteplejší za posledních 42 let. Středozemní moře dosáhlo teploty 28,47 °C. To mimo jiné zvyšuje riziko vzniku extrémních povětrnostních jevů, jako jsou medikány a tornáda.

Bonusy

Drony vznikají i v Česku, v Brně jim kutí autonomní hangár. Samočinný hangár, který by zvyšoval autonomii svého dronu, vzniká pod dohledem mladých výzkumníků brněnského Vysokého učení technického.

Snažíme se najít nové užitečné molekuly, říká Jiří Pospíšil z PřF UPOL. Kdysi chtěl studovat historii, dnes se Jiří Pospíšil z Laboratoře růstových regulátorů a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého věnuje se svou výzkumnou skupinou naopak tomu, jak rozšířit budou možnosti medicíny a chemie.

YouTube player

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Reklama

Reklama

Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.
Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.