Robot BMW, nesaik. Zdroj: BMW, vlastní

Zdroj obrázku:

Mars & Dřevotisk – Týden ve vědě 12. až 18. srpna 2024

Rovnou z pláže vám servíruju dnešní týden ve vědě – tentokrát mrkneme na skokové stárnutí, dopady dávného dopadu dinošů, a také na Rudou planetu! Víc to probereme taky v pondělí od 18h na našem YouTube a Twitchi, neasik.

33. týden ve vědě roku 2024! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
33. týden ve vědě roku 2024! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Dopad z konce éry dinosaurů se otiskl do genů dnešních ptáků. Studování toho, jaké geny byly zvýhodněné po K-Pg impaktu před 66 miliony lety, poznáváme vznik moderních ptáků – i to, co se jim hodilo při masovém vymírání.

Stárnutí se prudce mění ve 44 a 60 letech, zjistil výzkum. Sledování biomarkerů v průběhu stárnutí 108 osob odhalilo dva významné body biochemických změn nahrávajících negativnímu vlivu stárnutí na organismus.

Vyvinut 3D tisk dřeva, využívá jeho přírodních složek. Materiál na bázi vody, celulózy a ligninu – složek běžného dřeva – může s novou technikou 3D tisku vytvářet struktury teoreticky až na škále nanometrů.

Marťanské otřesy jsou naznačují kapalnou vodu pod povrchem. Analýza dat ze sondy InSight přinesla přesvědčivé důkazy o tom, že na Rudé planetě můžeme zřejmě stále najít kapalnou vodu hluboko pod povrchem, ač velmi slanou a promíchanou s horninami.

BMW zavádí humanoidního robota na montážní linku automobilů. Ladnější terminátor, vyvinutý kalifornskou robotickou společností Figure, již několik týdnů úspěšně manipuluje s plechovými díly karoserií automobilů.

Odstřelování Marsu třpytkami nabízí nový přístup k teraformaci. Kovové nanotyčinky pohlcující sluneční teplo by mohly na Marsu vytvořit a udržet skleníkový efekt mnohem efektivněji než využití „běžných“ skleníkových plynů.

Bottom

Nový český přístroj pomáhá v detekci rakoviny štítné žlázy. Robot s gama kamerou, nazvaný ThyroPIX, umožňuje přesnější lokalizaci vyšetření radioaktivních látek v těle, což je klíčové pro účinnou terapii radioaktivním jódem. Nasazení by mohlo zvýšit šance léčebného efektu, a tak i pacienta samotného.

Kočky truchlí nad smrtí svých domácích mazlíčků, včetně psů. Studie zaznamenala u koček po smrti zvířecího kamaráda změny v chování, jako je snížený spánek, snížená chuť k jídlu a zvýšená potřebnost vůči člověku.

Kontinentální embrya Venuše nesou podobnost s těmi na Zemi. Geologické útvary na Venuši, známé jako tesserae, se podobají kratonům, raným kontinentálním strukturám na Zemi. Jejich studium by mohlo naznačit, proč na Zemi máme kontinentální posuv a na Venuši ho nevidíme.

Očkovaní lidé dostávali infarkty méně často, ukázala studie 46 milionů lidí. Zdravotní záznamy z období od prosince 2020 do ledna 2022 ukázaly významné snížení výskytu infarktů a mozkových příhod u osob očkovaných proti COVID-19 ve srovnání s jejich neočkovanými protějšky.

Asteroid, který vypnul dinosaury, pocházel zřejmě zpoza Jupiteru. S pokročilých technik izotopové analýzy vyvrátila nová studie teorii, že šlo o kometu. Analýza se zaměřila na izotopy ruthenia, které jsou na Zemi vzácné, ale v některých typech asteroidů běžné. Výsledky naznačují, že impaktorem byl asteroid typu C (uhlíkatý), pocházející z vnější sluneční soustavy.

Šíření mpox (opičích neštovic) v Africe vedlo ke zvýšení varování WHO i Africké unie. Onemocnění se objevilo i v Evropě. Zvýšení ostražitosti má prozatím nicméně především preventivní charakter.

Bonusy

Jak vypadala evoluce prvních stromů? První „strom“ se objevuje v období devonu, před 350 až 420 miliony let. Za tu dobu se však mnohé na tom, jak vypadal, značně změnilo.

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

xxx

Reklama

Reklama

Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.
Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.