Dávný Mars? Zdroj: MJ/vlastní

Zdroj obrázku:

Mor & Marťani – Týden ve vědě 22. až 28. července 2024

Svlažte toto nedělní odpoledne kotníky ve vodách poznání! Kolem propluje marťanská geologie, kostry plné moru nebo třeba kyslík vznikající uvnitř šutráků.

30. týden ve vědě roku 2024! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
30. týden ve vědě roku 2024! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Kolaps prvních evropských zemědělských komunit způsobil mor. Analýza 103 těl odhalila, že morový původce Y. pestis byl na severu Evropy před 5 000 lety mnohem častější jev, než se čekalo. Mohl tak přispět tzv. neolitickému úpadku.

Skála na Marsu může (a nemusí) obsahovat známky dávného života. Útvar Chevaya Falls, který na Marsu šmíruje rover Perseverance, mohl možná kdysi hostit chemii podporující život – zdejší útvary lze však také vysvětlit neživou chemií.

Nový kvantový mikroskop zachycuje pohyb elektronů. Pozorováním pohybu elektronů v reakci na změny v atomárním měřítku mohou nyní vědci zodpovědět dlouholeté otázky týkající se dynamiky elektronů v pevných látkách.

V oceánu vzniká „temný kyslík“, může přepsat vznik (kyslíkového) života. K produkci kyslíku není třeba sluneční svit – dokazuje to objev přirozeného kyslíkového producenta 4 000 metrů pod hladinou moře.

Drobní živočichové si půjčují geny bakterií k obraně před infekcemi. Přenos genů mezi druhy neumí jen lidské „GMO“. Také drobné pijavenky si půjčily bakteriální geny, s jejich pomocí produkují antibiotika.

Zkroucená uhlíková nanotrubice může uložit víc energie než li-ionka. Baterie využívající uhlíkových nanotrubic mohou ukládat energii třikrát víc energie vůči hmotnosti než moderní baterie.

Bottom

Pásy zemědělské půdy by mohly města ochladit až o 0,5 °C. Studie na základě dvou dekád měření u 30 čínských měst míní, že města obklopená venkovem jsou ochlazována víc, než města obklopená (menšími) vodními plochami.

Čína na rok 2029 připravuje misi testující odklonění asteroidu. Plánovaná mise se zaměří na blízkozemní asteroid 2015 XF261, který je přibližně 100 metrů široký a nedávno proletěl ve vzdálenosti 31 milionů kilometrů od Země.

Expresivita tváře souvisí se společenským úspěchem (u opičáků). Makakové schopní vyjádřit svou tváří více emocí, jsou také častěji vůdcové svých sociálních skupin.

Satelity na nízké oběžné dráze mohou poškozovat ozonovou vrstvu. Při shoření ve vysokých vrstvách atmosféry tyto oxidy totiž podporují chemické reakce, které degradují ozon. A čím víc družic, tím vyšší efekt.

Malý solární dron má extrémní letovou výdrž. Čínský dron jménem jen sice jen 4 gramy, ale dovede létat v průběhu celého dne. Autoři slibují využití v monitoringu přírody.

Psi cítí lidský stres – a to mění jejich chování. Podle nového výzkumu Bristolské univerzity totiž dokáží hafani vycítit pach lidského stresu, který na ně hluboce působí a ovlivňuje jejich rozhodování a emoční stav.

Bonusy

Megaviry mají metabolické geny, jsou živé? Existují viry velké jako bakterie! Doposud nebyly viry, ani megaviry, považovány za „pravý“ život. Stále častěji se ale ukazuje, že jedna ze škatulek této definice, přítomnost metabolismu, může být naplněna i u virů.

O popularizaci historie s mladými popularizátory. Jak se autoři účtů Ondra a historie & Zapadlý vlastenec dostali k osvětě dějin, a co je jejich recept? Probrali jsme na streamu, který po první hodině nabral kuriózní obrat!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

xxx tvv2024_29

Reklama

Reklama

Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.
Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.