Galaxie & Paraziti – Týden ve vědě 27.února až 5.března 2023

Jaro je na spadnutí – a to je ideální čas shodit si ten nezasloužený dopamin pokornou přehlídkou posledních poznatků!

9. týden ve vědě roku 2023! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
9. týden ve vědě roku 2023! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Naše galaxie je ve svém okolí příliš velká. Podle simulací IllustrisTNG by náš koutek vesmíru o průměru 23 milionů světlolet měl mít jen zřídkakdy galaxii o velikosti Mléčné dráhy. A ještě méně pak navíc i sousední Andromedu. Studie má však rozhodně zjevné limitace, které budou muset adresovat budoucí práce. Je to furt jen simulace s omezenými parametry, nikoliv druhý vesmír v láhvi. Rozhodně by bylo dobré zohlednit vliv dalších blízkých formací, a především Místní skupiny galaxií jako celku.

Středověcí mniši zřejmě trpěli překvapivě mnoha parazity. 11 z 19 zkoumaných ostatků mnichů v Cambridge nesl stopy infekce střevními parazity. To je ještě vyšší zastoupení nákaz než u dobových měšťanů. Ačkoliv vzorek není zrovna velký, čísla mluví jasně – ve zkoumané skupině bylo nakaženo 58 % mnichů. V analogické skupině měšťanů bylo takto nakaženo jenom 8 lidí, čili 32 % zkoumané populace.

Strojová učení pomáhají „lepit“ rozbité klínové tabulky. Kompilace rozbitých tabulek je často nadlidská práce. Nyní německá studie ukázala, že AI umně složila již 22 tisíc úlomků dávných mezopotámských textů. Algoritmus dává dohromady fragmenty, které dosud nebyly zařazeny do správného kontextu. Zvládl tak již identifikovat stovky rukopisů a mnoho nových kontextů v textech. V listopadu 2022 třeba identifikoval fragment patřící k tabulce Eposu o Gilgamešovi, který pochází z roku 130 př. n. l. Ten ukazuje, že i takto „pozdě“ v historii po vzniku Eposu docházelo na jeho replikaci.

Doplňky vitaminu D korelují se sníženým rizikem sebevraždy. Vědci zkoumali data o amerických veteránů a zjistili, že u těch, kteří dostávali vitamín D navíc, bylo riziko sebepoškozování nižší než u těch, kteří ho nedostávali. Ačkoliv jde zatím jen o korelaci bez jasné, prokázané spojitosti, na význam dostatečných hodnot Déčka upozorňují studie již delší čas. Nynější práce publikovaná v časopise PLoS ONE doplňuje rostoucí formaci poznatků naznačujících souvislost mezi nedostatkem vitaminu D a depresí nebo jinými formami duševních onemocnění.

Vytvořen amorfní led střední hustoty, může říct víc o vodě. Většina typů ledu má formu krystalické mřížky, dosud jsme znali i dva typy ledu bez ní. Nyní vznikl typ třetí, která má navíc hustotu podobnou vodě kapalné. Může proto říct víc o jejích vlastnostech. Amorfní led střední hustoty působí molekulárně jako „zastavený snímek“ kapalné vody. Možná to vypadá, že vodu známe jako svoje papuče, ale omyl! Voda je v mnoha ohledech velmi zajímavá a netradiční sloučenina, která má atypické vlastnosti. Proč přesně se chová, jak se chová, může napovědět i její nynější studium ve formě amorfního ledu.

V nitru Velké pyramidy zřejmě odhalena nová chodba. Vědátoři ve čtvrtek objevili 9 metrů dlouhou skrytou chodbu poblíž hlavního vchodu do 4 500 let staré Velké pyramidy v Gíze v Egyptě. Spekuluje se, že chodba vznikla k odlehčení pyramidy u hlavního vchodu nebo u jiné, dosud neznámé komory. Velká pyramida je od roku 2015 pravidelně prohledávána pomocí infračerveného a kosmického záření v rámci projektu Scan Pyramids. Ten nyní napomohl i objevu nové chodby.

Dále hráli

Kudrnaté vlasy jsou nejefektivnější pro ochlazování hlavy. Experiment na modelové figuríně odhalil, že hlava pod přímým slunečních světlem je nejlépe kryta & zároveň propouští pot právě u kudrnatých vlasů! Podobná teze existovala již dlouho, ale nebylo jasné, jestli není pro rychlejší pocení výhodnější naopak hlava bez vlasů. Nynější pokus ozřejmil, že kudrnaté vlasy snižují ztrátu vody pocením, což působí jako výhoda pro lidi v místě s nedostatkem vody.

Vyhledávače na bázi ChatGPT zatím stále nejsou zralé k užívání. Zkušenosti posledních měsíců ukazují, že ačkoliv jsou jazykové modely překvapivě dobré ve formulaci sdělení, věřit jim ve faktické správnosti by byla zatím chyba. Jazykové modely umějí především skvělé zaobalit jakékoliv tvrzení. Odborníci ale varují, že ve věku hoaxů a dezinfa fabulace ChatGPT – alespoň využívaného jako vyhledávač – ověřování informací příliš nepomohou. Paradoxně přitom existuje možné řešení: ChatGPT by se měl naučit citovat (bez úprav) lidské odborníky…

Témata týdne

Jak se Henrietta Lacks stala (svým způsobem) nesmrtelnou. No, fakt – pojďme si říct, jak se můžete i vy stát „nesmrtelnými“ – stejně jako jistá Henrietta Lacks totiž vaše buňky je možné udržovat naživu i dekády po smrti zbytku naší osoby!

Bon Apetit po babylonsku aneb jaké bylo menu v Mezopotamii? Profesor přeložil některé mezopotámské recepty staré víc jak 3 milénia, a vy si je tak můžete připravit taky!

Bavíme se nevšedními pokusy, říkají lidé z projektu Laborky. Jak dostat nadšení pro výzkum a tvrdé obory blíže k dětem a dorostu, zkouší už víc jak dekádu projekt Laborky.cz existující při Gymnáziu Václava Beneše Třebízského ve Slaném. Jedná se o partu nadšenců do vědy a techniky, které baví nás fyzika, chemie, biologie, a nebojí se vše předávat mladým studentům a studentkám.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme krom tradičního týdne ve vědě s JaRonem a Ninou tento týden dali videa: dvě části pokecu s famelabistkou & bioložkou Eliškou Jandovou (viz výš), další pokec s etikem Danielem D. Novotným o covidu, dále pak novinky o paměťovém implantátu & o hledání ETI artefaktů, a nakonec kraťas o záchodovém prkénku (viz níž)!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama