V Oortově oblaku nemusejí být jen komety

TLDR: Trajektorie kamenného meteoritu naznačuje, že ve vnější části Sluneční soustavy mohou být stále i pevné předměty. Studie tuna.

Budeme (zase) přepisovat učebnice?

Ti z vás, co dávali ve škole fakt dobrý pozor, mohli v jedné větě slyšet (snad) poznámku, že se na okraji Sluneční soustavy nachází obrovská zásobárna různě velkých těles, pro které platí, že jsou tvořené (hlavně) ledem

Jenže nedávno se podařilo zachytit na kameru průlet tělesa skrze zemskou atmosféru, které ve všech možných pozorováních vypadá, že nebylo tvořené ledem, ale pevným šutrem.

Říkáte si a co jak? Šutry sem dopadají furt a máte pravdu. Jenže když chytré hlavy začali na základě kamerového záběru počítat jeho dráhu, zjistili něco překvapivého.

Ten šutr sem nepřiletěl z prostoru mezi Marsem a Jupiterem, kde je Hlavní pás planetek a odkud většina šutrů, co sem dopadne, pochází.

Přiletěl odjinud. Ptáte se odkud? Všechno ukazuje na Oortův oblak.

Oortův cožeto?

Oortův oblak je hypotetická nejvzdálenější sférická oblast, která leží fakt na OKRAJI Sluneční soustavy, kam jsme se ještě nikdy nepodívali.

A kde má být dle našich poznatků jen led. Jak je tak sakra možný, že vODsuĎ přiLETí šutr!?

Nejsnazší vysvětlení je, že námi preferovaný model vzniku a vývoje Sluneční soustavy má chybku. No chybku. Asi spíš CHYBU.

V neskutečných dálavách Sluneční soustavy totiž (nejspíš) není „jen“ led, ale i se tam dostaly šutry.

A ty tam teď společně s ledem koexistují. Pár vědátorů a vědátorek teď tak čeká víc jak pár bezesných nocí, během kterých se budou snažit tenhle problém pořešit a vymyslet model nový, lepší, který tohle vysvětlí.

Pro nás ostatní platí, že bychom si měli upravit zapomenutou znalost…

V Oortově oblaku nejsou tělesa jen z ledu, ale i ze šutrů! A jsem si jist, že tohle je věc, kterou jste zrovna DNESKA potřebovali vědět ze všeho nejvíce.

Publikováno původně na Twitteru Petra Brože.

Poznámka pod čarou

A já bych k Petrově traktátu jenom připomněl čtyři roky starou práci, podle níž to není jediná zvláštní věc v (dnešních) modelech vnější části soustavy známé jako Kuiperův pás (který se nachází před Oortovým mračnem). Také tu totiž zřejmě chybí střední váhová třída objektů!

Plyne to alespoň z počítání kráterů na tělesu Arrokoth (dříve Ultima Thule). U Pluta by se nad tím kvůli zdejšímu kryovulkanismu a tomu, že část kráterů může být „zahlazena“, dalo ještě mávnout rukou. Ale Arrokoth ani Charon tuhle výmluvu nemají.

Oortovo mračno vs. Kuiperův pás. Zdroj: ESA
Oortovo mračno vs. Kuiperův pás. Zdroj: ESA

Vzhledem k dominantním rychlostem přirozených těles ve sluneční soustavě přitom absence celé jedné velikostní třídy kráterů znamená jediné: chybí i jedna celá třída velikostí kosmických objektů! Jako kdyby tělesa od 100 do 1600 metrů Kuiperův pás skoro neznal!

To vše neznamená, že se celá věda mýlila – naopak jsou to objevy jako tento, které vedou ke zpřesňování modelů, jež jaksi vznikaly ze starších, neúplných informací!

[Petr Brož, LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama