Pokud byste spali jako sloni, byli byste mrtví

TLDR: Způsob spánku se napříč druhy značně liší. Například sloni si vystačí s velmi málo hodinami. Starší studie zde.

Sloní snění

Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik hodin spánku denně potřebujete? Pravděpodobně to bude něco mezi 7 až 9 hodinami. Pokud patříte mezi mimořádné spáče, buďte zatraceně rádi, že nejste slon.

Vědci již dnes ví poměrně hodně o tom, jak spí sloni držení v zajetí. Tato zvířata však žijí poklidný a bezpečný život bez hrozby útoku predátorů, takže pravděpodobně budou spát mnohem déle než jejich divocí příbuzní. Proto vědátoři z Botswany, Jižní Afriky a USA spojili síly a rozhodli se po dobu jednoho měsíce sledovat spánkové návyky dvou divokých sloních samic. #stalkers

Vědci tak při loňské studii implantovali monitory pohybu na choboty obou pokusných slonic, vybavili je GPS obojkem a monitorovali je po dobu 35 dní. V okamžiku, kdy nebyl zaznamenán pohyb chobotu déle než 5 minut, byla tato doba zaznamenána jako spánek.

Výsledky studie ukázaly, že slonice č. 1 spala průměrně 2,3 hodiny denně a to především v noci, zatímco slonice č. 2 spala průměrně pouze 1,8 hodiny denně. V některé dny dokonce sloni nespali vůbec.

Ale tím ještě nekončíme náš výlet do světa sloního snění.

Ležení se přeceňuje

Zajímavé také je, že se významně liší také poloha, ve které sloni spí – respektive její absence.

V poloze vleže totiž trávila slonice č. 1 15 – 17 % z celkové doby spánku, zatímco slonice č. 2 takto strávila pouze 12 % spánkové doby. Kromě toho vyzkoumali vědci také spoustu zajímavých detailů, například jakou stranu těla při ležení každá ze slonic preferuje, či na jakou stranu si nejraději pokládá při spánku chobot.

Hlavním zjištěním studie bylo, že slonice spaly mnohem kratší dobu, než kdy bylo v minulosti popsáno u divokých nebo v zajetí držených slonů, což by také znamenalo, že sloni spí nejméně ze všech savců (méně než koně s 3 hodinami spánku denně nebo méně než žirafy s jejich 3 až 4 hodinami spánku).

Sloni tedy spí každou noc zhruba jako člověk po prokalené noci – v sedě nebo ve stoje s chobotem opřeným o podlahu (platí pouze pro slony) s průměrnou dobou 2 a půl hodiny.

Možná proto svět dobyli lidé a nikoliv chobotnatci.

Spánek nad zlato

Sloni samozřejmě svým odlišným spánkem nejsou jediní tvorové, kteří se významně liší od lidí. Spánek zvířat je totiž často polyfázický, tedy rozdělený do několika časových úseků během 24 hodin.

Například psi mají tendenci spát 9 až 14 hodin denně, ale spí pouze v 45minutových intervalech6. Kočky spí až 13 hodin denně v 78minutových intervalech. Na opačném spektru od slonů jsou pak živočichové, u nichž jejich „lenost“ nejspíše předpokládáte.

Koaly jsou nejdéle spící savci, spí přibližně 20-22 hodin denně. Kosatky a někteří další delfíni naopak během prvního měsíce života nespí. Místo toho mladí delfíni a velryby často odpočívají tak, že se při plavání přitisknou tělem k matce.

Poznámka s tím, že vlivem svého (ne)spánku sloni možná neovládli svět, je přitom vtip jen napůl. Jakkoliv je náročné soudit z minima vzorků, spánek je u lidí zásadní pro správný výkon mozku. I živočichové s mozkem větším (pomineme teď, že záleží na mnoha dalších faktorech, nikoliv jen velikosti), kteří ale nemohou mozek používat tak efektivně jako my, tak nakonec v evolučním závodě mohou táhnout za kratší provaz.

[Zuzana Tomaštíková]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama