Minecraft & Remízky – Týden ve vědě 8. až 14. srpna 2022

Gratuluji, dosurfovali jste až k přehledu nejnovějších novinek v poznání života, vesmíru a vůbec!

32. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
32. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Minecraft může zlepšit výuku tvrdých i měkkých oborů. Aproximace dějepisu, ekonomiky a dost možná i dalších oborů do různých menších systémů v Minecraftu může posloužit k výuce nejen základoškolské matematiky, fyziky a techniky.

Krátí se okno, po které bude možné zastavit opičí neštovice. Tři měsíce od počátku současné epidemie je choroba známa u skoro 29 tisíc lidí. De facto pohlavní šíření znamená, že zastavit šíření stále lze – ale bude to stále složitější.

Lidé pili mléko ještě před vznikem tolerance na něj – zřejmě kvůli hladomorům. Schopnost trávit laktózu se rozvinula (před 4800 lety) až po nejstarším známém konzumování mléka (před 9000 lety).

Nalepovací ultrazvuková sonda může monitorovat tělo až po 48 hodin. Nositelný senzor dosáhl rekordní přesnosti a výdrže, mohl by doplnit EKG senzory, věří vědci.

Udržování stanovišť pro divokou zvěř a rostliny nesnižuje zemědělské výnosy. 10 let trvající britský experiment ukazuje, že stanoviště mohou naopak snižovat množství škůdců.

Nejstarší známý predátor vypadal jako smeták. 560 milionů let stará fosilie byla součástí skupiny zahrnující dnes korály, medúzy a sasanky.

Dále hráli

Hraní strategií a stříleček posiluje aktivitu v mozkové části odpovědné za rozhodování. Autoři studie se domnívají, že hry by mohly fungovat jako trénink pro celou řadu kognitivních schopností.

Prasečí orgány se podařilo znovu oživit hodinu po smrti zvířete. Ačkoliv po mozkové smrti již prase nemělo vědomí, metoda by jednou mohla zachraňovat orgány vhodné k transplantaci.

Protinádorové buňky bude možné vyrábět snadněji. Nová metoda umí bílé krvinky vyrábět z kmenových buněk efektivněji než dosud.

BONUSOVÉ TÉMA TÝDNE: Laserem měníme způsob stavění domů, říká Jiří Štrunc. Laser + dřevotříska umí divy a lze s nimi vytvořit zajímavou dřevostavbu. Buďto jako model, nebo i něco většejšího!

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali čtyři videa: krom týdne ve vědě s JaRonem a Ninou také animaci první miliardy let Země (viz výš), video novinku o umlčování genů a pokec s Pokusnými králíky nejen o toxoplasmě (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama