Laserem měníme způsob stavění domů, říká Jiří Štrunc

TLDR: Laser + dřevotříska umí divy a lze s nimi vytvořit zajímavou dřevostavbu. Buďto jako model, nebo i něco většejšího!

Zahoďte cihly a tvárnice, je tu laserem řezaná dřevotříska. Představujeme další projekt ZEWAHO – tentokrát kombinující staré a nové přístupy ve stavařině. 

Dům pro každého

„Wikihouse je open source projekt, který přepisuje způsoby, jakými se dají stavět domy,“ popisuje svůj projekt Jiří Štrunc, „Zjednodušeně se jedná o modulární stavebnici, ze které lze rychle a přesně postavit 1-2 podlažní budovy.“

Jak dále dodává, modulární systém zásadně usnadňuje navrhování a stavbu krásných, udržitelných a levných domů.

Návrh řezaného domu. Zdroj: ZEWAHO
Návrh řezaného domu. Zdroj: ZEWAHO

Na rozdíl od jiného populárního konceptu 3D tisku si ovšem Wikihouse vystačí s přírodními materiály. Domy totiž vznikají typicky z dřevěné překližky. Koncept přesto není bez využití moderních technologií – jeho základem je totiž řezání jednotlivých bloků s pomocí laseru. Ten dosáhne přesnosti na 0,1 mm.

Bloky poté mohou být převezeny na stavbu, kde vznikají jako jedna velká stavebnice. Od základů k hrubé stavbě je tak možné teoreticky přistoupit během 2 až 4 dnů.

Návrh řezaného domu. Zdroj: ZEWAHO
Návrh řezaného domu. Zdroj: ZEWAHO

„Vlastní stavbu si tedy může za dodržení jistých pravidel navrhnout a sestavit téměř kdokoliv,“ říká Jiří Strunc. Ale než se přistoupí k budování velkých domů, je možné si vše také otestovat ve zmenšené verzi.

ZEWAHO totiž na Maker Faire v Plzni představil zmenšené modely domů v měřítku 1:4 a 1:10 vytvořené za pomoci laseru a mdf 4mm desky.. A pokud byste chtěli raději digitalizovanou verzi, můžete si zde na Sketchfabu prohlédnout připravené ZEWAHO 3D modely.

Jak využít laser

Cílem projektu je také šířit své know-how dál tak, aby si jej dále mohli lidi upravit na svou míru či celkovou ideu rozvinout. To je součást open-source pojetí, které kolem sebe vytváří další komunitu.

„Projekt wikihouse sleduji pravidelně a komunita je velmi aktivní a dává zpětné vazby při stavbě a realizaci. Sám se chystám do Amsterdamu, kde se potkám s “wikihouse kolegou” a předáme si své dosavadní zkušenosti. Projekt je “živý” organismus a stále se rozvíjí a to mě velmi baví,“ říká Jiří Strunc.

Jak podobný projekt vzniká? Paradoxně dílem kvůli uvažování, jak vlastně využít nástroj tak energický jako laser…

„Jednoznačně jde o příležitost využít laseru v naší firmě. Na tomto stroji zkoušíme různé materiály. Dřevěné skládačky, puzzle a hračky jsou nejhezčí. Skládačka zmenšeného přesného modelu domku je skvělá na ověření všech jeho částí a spojů. Jinými slovy práce i hobby v jednom,“ popisuje Jiří Strunc.

Díky komunitnímu vývoji se meze tomu, kam dále jít, rozhodně nekladou. Když jsme v komunikaci nadhodili otázku, jak postupovat kdybychom pomocí laserové metody chtěli navrhnout loď, odpověď byla prostá: „(Stačí) oslovit mě a určitě najdeme cestu, jak vám pomoci. Loď, to zni dobře. V plánu máme i plavidla a houseboat.“

Z celého konceptu čiší nadšení nejen kvůli rozvíjení nápadů pro překopání stavařiny. Jak Jiří Štrunc v závěru dodává, Makerství je pro něj „Zábava, která rozvíjí člověka nejen psychicky/duševně, ale často i fyzicky.“

Vzniklo původně pro Maker Faire.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

1 komentář: „Laserem měníme způsob stavění domů, říká Jiří Štrunc

  • 12. srpna 2022 (09:57)
    Permalink

    Loď bez loďařského know-how nedají. Tam to nestačí nějak vyřezat. Ale pakliže by odněkud vylovili plány, tak podle plánu by to zvládli.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama