Protinádorové buňky bude možné vyrábět snadněji

TLDR: Nová metoda umí bílé krvinky vyrábět z kmenových buněk efektivněji než dosud. Studie tuna.

Nic než nádor

Výzkumníci z americké Purdue University představili novou metodu produkce imunitních buněk, které se zaměřují na likvidování buněk nádorových. Jejich technika by mohla vést k jednodušší tvorbě a zavádění imunoterapeutik v léčbě rakoviny.

Imunitní buňky zaměřené na nádory lze produkovat již dnes. Tzv. terapie pomocí CAR T-lymfocytů v zásadě odebere imunitní buňky pacientovi a následně je upraví tak, aby vyhledávaly a zabíjely nádorové buňky. Takto upravené buňky je pak třeba rozmnožit, než se kapačkou vrátí svému majiteli.

Metoda se sice v klinických testech majoritně osvědčila, ale je pro ni třeba u každého pacienta provádět separátní specializovaný postup – v podstatě pro každého člověka vyrobit lék na míru. A to je neúnosně složité a drahé. CAR T-lymfocytová léčba je tak dosud příliš nepraktická pro široké využívání v nádorové léčbě. Pokud by ale bylo možné vytvářet univerzální protinádorové buňky, které by se nelišily pacient od pacienta, mohlo by to mnohé změnit.

Výzkum na tomto poli probíhá už řadu let, tým Siao-pching Paa (pinyin: Xiaoping Bao) ale vyvinul a patentoval novou metodu, která je v této snaze zatím nejdál. Sází na přitom na úpravu z kmenových buněk, která se navíc zaměřuje na jiné než dosavadní imunitní lovce nádorů.

Trochu jinak

Studie z Purdue totiž překovala kmenové buňky v CAR neutrofily s chimérickým antigenním receptorem neboli v jiný typ bílých krvinek. Neutrofily jsou nejrozšířenějším typem bílých krvinek a účinně překračují fyziologické bariéry a infiltrují pevné nádory. Vedle nich studie zkoumala i transplantovatelné HSC neboli krvetvorné kmenové buňky pro léčbu rakoviny krviny.

Vědci v zásadě vyvinuli patentovanou metodu masové produkce geneticky upravených CAR neutrofilů z lidských pluripotentních kmenových buněk (hPSC), tedy buněk, které se samy obnovují a jsou schopny stát se jakýmkoli typem lidské buňky. Konstrukty chimérického antigenního receptoru byly vytvořeny tak, aby se exprimovaly na povrchu hPSC, které byly novým, chemicky definovaným protokolem nasměrovány na funkční CAR neutrofily.

Dosavadní studie se zatím na modifikaci neutrofilů příliš nezaměřovaly, práce z Purdue je tak první svého druhu. S pomocí chemického spínače vědci přinutili kmenové buňky vybavené „zaměřování na nádory“ přeměnit se na neutrofily. Autoři soudí, že jejich metoda výroby CAR neutrofilů je potenciálně masově proveditelná, značná část prohlášení Purdue se ostatně zaměřuje na zmiňování patentů.

Tyto neutrofily odvozené z kmenových buněk vykazovaly po úpravě o chimérické antigenní receptory vynikající a specifickou protinádorovou aktivitu proti glioblastomu jak in vivo, tak in vitro. Dělo se tak prozatím jenom v limitovaném testu u zvířat, jako obvykle tak platí, že další testování proti více nádorovým liniím & snad časem i testování u lidí je hudbou budoucích studií.

Čas ukáže

Zdali tak studie z Purdue skutečně povede k lepším imunoterapeutikům, je nyní nejasné – jedná se však pouze o poslední vývoj dlouhodobého výzkumu více týmů. Je tomu například taky jenom pár měsíců, co získal český tým z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR nové finance pro testování vlastní metody snazší produkce protinádorových buněk. Ta si vystačí bez genových úprav jenom s chemickou cestou úpravy buněk, což je potenciálně snazší a opět tak i škálovatelnější do klinické praxe.

Výstup českého výzkumu bude znám nejdříve příští rok, a stejně jako v případě Purdue nic negarantuje, že bude skutečně fungovat u lidí. A i pokud ano, bude mít nejspíše efekt jenom na některé typy nádorových nemocí. Rakovina není jediná nemoc, ale soubor víc jak sta z nich.

Je ale znát, že postupně se naše znalosti nádorových chorob zlepšují – a spolu s tím se tak zlepšují i znalosti o tom, jak proti nim efektivněji bojovat.

Vzniklo původně pro Mudrstart.cz.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama