Cholesteroff & Geoinžo – Týden ve vědě 18. až 24. července 2022

Novinky z poznání žhavé jako ukazatel na teploměru se opět řítí na vaše bulvy! Osvěžte se dalším týdnem ve vědě.

30. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
29. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Parazité možná hrají v ekosystémech důležitější roli. Ne-smrtící infekce parazity u pasoucích se zvířat zřejmě přispívají ke stabilizaci ekosystémů.

Vypnutí jediného genu může snížit nadbytek cholesterolu. Vůbec poprvé podali lékaři léčivo, které potenciálně může přinést redukci srdečních nemocí.

První kvasary možná vznikly na křižovatce plynů. Místa průniku enormního množství mezihvězdného plynu byla dostatečně velká, aby napájela první supermasivní černodíry.

Program americké vlády poprvé zkoumá možnosti solárního geoinženýringu. „Stmívání slunce“ jako metoda redukce globálního oteplování je stále v plenkách, začíná se o ní však hlasitěji mluvit.

Dosaženo rekordního kvantového provázání – na 33 km. Němečtí vědátoři spojili 2 atomy rubidia v laserových pastech, jsme tak o krok blíže kvantovému internetu.

Mikrobiom se chová odlišně v různou denní dobu. Proměnlivé chování mikrobioty v tenkém střevě může vysvětlovat zvýšené riziko metabolických nemocí, jako je cukrovka a obezita. Naznačuje to měření chování mikrobiomu u hlodavců.

Dále hráli

Lymskou boreliózu zřejmě prodělalo až 14 % světové populace. Střední Evropa je globálním rekordmanem v lymské borelióze, naznačuje zatím nejrozsáhlejší studie na základě dat 190 tisíc lidí.

Komunitám kdysi kolonizujícím Pacifik zřejmě dominovaly ženy. Ženy po sňatcích zůstaly v komunitě – muži naopak po dospívání komunitu opouštěli.

Kosatkám ubývá kořist, častěji tak trpí hladem. Úbytek lososů způsobuje problémy kosatkám jižním navzdory regulaci komerčního rybolovu.

TÉMA: Videotelefon se objevil už v roce 1936, proč se neuchytil už tehdy? Videotelefon dnes díky smartfounu vlastní každý z nás. První pořádný videotelefon se však objevil v Německu již v roce 1936.

ROZHOVOR: Architektura není vyhazování peněz, říká Regina Loukotová! Spoluzaložila Vysokou školu architektury ARCHIP (Architectural Institute in Prague) v Praze, zkušenosti k tomu získala ovšem během řady zahraničních stáží včetně té fulbrighovské. Jak nahlíží na výuku architektury, a co v čem se inspirovat v zahraničí?

https://youtu.be/HA6wpLKsP9w

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: pokec s Dušanem Majerem nejen o Webbově teleskopu (viz nejvýš), novinku o sociálních sítích a depce (viz výš), dále pak výlet do ztraceného města Amazonie, nepřímém pozorování středu galaxie a nakonec novinku o dalších xenotransplantacích (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama