Kočky svět dobyly ve dvou migračních vlnách

TLDR: Srovnání ČIČIN STAROVĚKU nám vyjevilo, jak a které kočky ovládly Zemi. Studie tu

Kočkolonizace!

Nenechte se mýlit – na planetě Zemi se člověk vždycky domníval, že je inteligentnější než kočka, protože toho tolik dokázal (kolo, New York, války atd.). Kdežto kočky odjakživa nedělaly nic jiného, než že chrápaly na parapetu a žily si z krmení páníčků jako prasata v žitě.

Což jsou přesně ty důvody, proč byly kočky odjakživa přesvědčené, že to ony jsou daleko inteligentnější než člověk.

Vzdor jejich pověsti tak-trochu-zbytečného a neposlušného zvířete však kočky objektivně plnily důležitou roli v regulaci hlodavců. Není to, pravda, absolutní argument: třeba oproti rozšířenému mýtu by asi kočky Evropu před morovou epidemií nezachránily. Avšak bylo to dost na to, aby se vysvětlila oblíbenost čičin i jinak, než jenom tím, že „lidi mají prostě rádi jejich předení“.

Tedy, alespoň donedávna. Studie pod vedením Claudia Ottoni řešící DNA získaného z kostí a zubů víc jak 200 koček totiž v roce 2017 odhalila i druhou polovinu příběhu, totiž cestu samotných koček vstříc civilizaci.

Již nějaký čas se z genomů ostatků koček nalezených různě po Eurasii a Africe ví, že na rozšíření došlo ve dvou vlnách. První z Úrodného půlměsíce (zhruba sever dnešní Sýrie) již na počátku neolitu před 9–10 tisíci lety, druhé z Egypta.

Vzhledem k paralelnímu průběhu s počátkem zemědělství se dá tušit, že místní domorodci si všimli zdejší divoké kočky poddruhu Felis silvestris lybica a došli k tomu, že jsou přátelské & užitečné. Ne nutně v tomto pořadí.

Kočky + Vikingové

Farmáři později migrovali do Evropy.  Kočky šly s nimi. Kolem období před 7000 lety se tak kočičí ostatky Felis silvestris lybica z Úrodného půlměsíce začaly objevovat dále na západ. To však, svého druhu, nebyly předchůdci koček dnešních

Analýza totiž ukázala, že druhá vlna rozšíření „domestikovaných“ koček má původce sice opět v druhu Felis silvestris lybica. Tentokrát však pocházejícího ze severní Afriky – z Egypta. Tento podpodtyp čičin je (relativně) snáze „domestikovatelný“, což se zřejmě ukázalo být jako hlavní důvod jeho obliby a expanze oproti kolegům.

Právě egyptské kočky to s osídlením planety vzal skutečně vážně. Během vlády Říma se rozšířily po celé Evropě a okolí a od 5. století našeho letopočtu došlo k akceleraci jejich expanze skrze lodě. Jak víme už déle, mohou za to zřejmě i Vikingové. Ti si kočky brali na své paluby. A pak už zbývalo dobýt jenom zbytek světa.

Kdo ví – možná starověcí Egypťané stavěli kočkám své monumenty a chrámy čistě z šoku, že jejich mňoukavé hyeny jsou o trochu méně zlé než jiné mňoukavé hyeny!

[Ladislav Loukota]

Vydáno původně v roce 2019. 

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Startovači.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama