Aktivitu prvních galaxií mohly udusit jejich vlastní černé díry

TLDR: Příliš aktivní konzumace supermasivní černou dírou redukuje plyn dostupný pro tvorbu nových hvězd – japonská studie to nyní poprvé také dokázala pozorováním. Studie tuna.

Budulínek škodí okolí

Všeho moc škodí – jezte do polosyta, pijte do popita! A platí to i v případě velkých kosmických jevů jako třeba galaxií! Když je taková galaxie příliš aktivní a veškerý plyn v ní divoce cirkuluje a proudí jak hadra uvnitř pračky, potenciální vyhlídky pro místní život jsou kvůli zvýšené radiaci mizivé…

Ale totéž platí i naopak, a galaxie klidná jako rybník z Horní Dolní si rovněž šlape po šancích na aktivnější prostředí – když ne z hlediska (hypotetického) života, tak alespoň „života“ hvězd. A nová studie naznačila víc, proč se takové věci dějí, Esterko!

Když jsou galaxie příliš klidné, znamená to pramálo vzniků nových hvězd. Jak staré hvězdy umírají, nerodí se nové – a galaxie se tak stává metaforicky (a možná i doslova) jedním velkým vesmírným hřbitovem. Některé eliptické galaxie jsou již dnes takovouto zónou přílišného klidu. Najdeme tu stále řadu hvězd, ale žádné z nich nejsou mladé.

Tedy, označení „mladé“ je v případě této studie dost relativní i vědátoři z japonského týmu Kei Ita totiž pro své potřeby lustrovali jenom galaxie vzdálené/staré 9,5 až 12,5 miliardy let. S využitím optických a infračervených dat k identifikaci galaxií mezi nimi každopádně oddělily galaxie stále aktivní a ty, které již takto dávno vykročily vstříc krchovu.

Jak se ale stane, že se galaxie stane doslova mrtvolně klidnou?

Černé díry hrajou dlouhou hru! Zdroj: Paramount Pictures, vlastní
Černé díry hrajou dlouhou hru! Zdroj: Paramount Pictures, vlastní

Když se plyn… vypaří

Odhalila to možná další fáze práce. Když výzkumníci srovnali data také s RTG a radiovými signály, podařilo se jim vypíchnout aktivitu místních supermasivních černých děr. A ukázalo se, že právě zpětná vazba černoděr by mohla být pro hvězdotvorbu galaxií pomyslným umíráčkem!

Určitá aktivita černých děr je, zejména při vznikání galaxií, opět rozhodně žádoucí. Černé díry, které ale konzumují příliš mnoho hmoty, jsou již delší čas v podezření z vyvolání chaotického efektu zpětné vazby. V okolí černoděr se při jejich příliš aktivitě mohou vytvářet větry, které mohou nakonec ovlivnit podmínky v celé zbylé galaxii.

Spolu s dalšími projevy aktivních černých děr, polárních výtrysků či akrečního disku, můžou všechny tyto jevy negativně ovlivňovat (ohřívat a vytlačovat) molekulární plyn v celé galaxii. Ten je přitom nezbytným zárodečným gulášem pro vznik nových hvězd.

To vše je prozatím spíše teorie – Japonci pro ni ale našli nové důkazy, když u mrtvolných galaxií objevili nadbytek RTG a radiových signálů. Ty svědčí o vyšší průměrné aktivitě místních černoděr. U galaxií se stále probíhající tvorbou nových hvězd byly tyto signály podstatně méně výrazné.

Aktivní jádro galaxie. Zdroj: ESA/NASA/AVO/Paolo Padovani
Aktivní jádro galaxie. Zdroj: ESA/NASA/AVO/Paolo Padovani

Zóna života nadkup?

Ačkoliv nejde o ultimativní důkaz – hlavní překážkou jest fakt, že inkriminované galaxie jsou fest daleko a stejně fest špatně se tedy pozorují – jedná se o další dílem skládačky ve prospěch potvrzení oné teorie.

Naše vlastní galaxie měla v tomto ohledu zřejmě značné štěstí. I když dříve či později i ona bude (s konzumací černodíry v centru) zřejmě vybuřovat víc než dnes, minimálně doposud byly zdejší vody tak akorát klidné, ale zároveň tak akorát aktivní.

Je dost možné, že stejně jako známe zónu života kolem hvězd, tak jednou budeme tuto definici muset rozšířit i na zónu života v rámci galaxie… A nakonec i na zónu života v rámci velkých galaktických uskupení. Lidové moudro, že je dobré pohlcovat kvanta mezihvězdné plynu jenom do polosyta, tak zřejmě budeme muset vytesat do kamene & podtrhnout trojitou červenou vlnovkou k tomu!

[Ladislav Loukota, JRN]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama