Titan & Psilocybin – Týden ve vědě 30.5. až 5.6. 2022

Teploty stoupají, a poznání s nimi! Vítejte v dalším týdnu ve vědě!

22 týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
22 týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Terapie psilocybinem mění u lidí s depresí jejich mozkové reakce. V klinických testech se ukázalo, že lidem, kteří užívají psilocybin, se mění mozkové reakce spojené s depresí.

Písek v dunách na Titanu se nabaluje jako sněhové koule. Zatímco křemičitanový písek na Zemi vzniká primárně obrušováním, měkčí částečky uhlíku na titanu se zřejmě naopak častěji spojují a zhutňují.

Dýky pravěkých velmožů nebyly jen symbolické, ukázala chemie. Dýky vkládané do hrobů bojovníků z doby bronzové sloužily i ke krvavé práci. Odhalila to analýza detekující organické rezidua.

Obrněnci M113 jsou testováni jako robotické „tanky“. Staré transportéry se možná dočkají nového života v programu Robotic Combat Vehicle. Stroje jsou ovládány na dálku, disponují ale i určitou autonomií.

Na velké tichomořské odpadkové skvrně bují život. Různé druhy parusek, trubýšů a plžů začalo kolonizovat plastovou akumulaci, odhalila studie.

U lidí je opět testován onkolytický virus útočící na rakovinu. Modifikovaný poxvirus by měl jak zničit nádor, tak naučit imunitní systém vyhledávat nádorové buňky v budoucnu. Nová terapie bude zatím testována u 100 pacientek s rakovinou prsu.

Dále hráli

Stav psychopatů se s věkem nelepší, ukázala studie. Až 93 % dotazovaných uvedlo, že antisociální chování psychopatických známých se s věkem nezmění či dokonce narůstá.

Vědci poprvé dovedli přečíst kompletní genom člověka z Pompejí. DNA získané z kostí naznačilo, že oběť měla tuberkulózu. To by mohlo vysvětlovat, proč před zkázou nezkoušela uprchnout.

Klony jedné mořské trávy pokrývají 200 km čtverečních. U pobřeží Austrálie existuje kolonie rostliny Posidonia australis, která klonem jediné původní rostliny. 

Spánek umožňuje mozku regulovat emoce, ukázala studie. Během spánku se uklidní neurony, které jsou v chodu během bdělosti. To umožňuje další den lépe vyhodnotit mozku různé situace, než kdyby si neodpočinul. Ukazuje to studie na hlodavcích.

BONUSOVÉ TÉMA TÝDNE: Jak Eiffelovka přispěla vědě, a proč měl Londýn (skoro) vlastní kopii? Symbol Paříže není jen zajímavý z architektonického, ale také vědeckého hlediska. A právem vyvolal sérii následovníků!

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom pirátského týdne ve vědě také téma o rajčatové šťávě při létání (viz výš), dále novinky o migraci lidí do Evropy, keramických diářích starého Egypta a pokec o novém fotu černé díry z centra naší galaxie (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama