Roboprsty & Biotisk – Týden ve vědě 13. až 19. června 2022

Svlažte se toto horké nedělní odpoledne uragánem novinek z vědy!

24. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
24. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Japonci vytvořili roboprst přirozeně potažený živou kůží. Správně vyvážená směs kolagenu, fibroblastů a keratinocytů přilnula k mechanickému prstu a vytvořila kolem něj sebeopravující se vrstvu. Čili: kůži.

V bolivijské džungli byly objeveny ruiny dávné velké osady. Amazonie před příchodem Evropanů nebyla osídlena tak řídce a primitivně, jak se dříve soudilo. Naznačuje to nový objev učiněný s pomocí LIDARu.

Transplantováno ucho vypěstované in vitro z buněk pacienta. Pro léčbu mikrocie vznikl poprvé transplantát přímo vypěstovaný z pacientových uší. Není to zase takový pokrok kupředu, protože podobné náhražky již dříve mohly vznikat také odebráním chrupavek z jiné části těla pacienta. Přesto se jedná o pozitivní pokrok pro nemalý počet pacientů s mikrocií po celém světě.

Vědci se provrtali do řeky 500 metrů pod ledem Antarktidy. Prostor plný život ukrývá unikátní ekosystém, průzkum novozélandského týmu ale teprve započal.

Život na dávné Zemi mohl vznikat na lávě. Naznačují to pokusy v laboratoři, kdy se RNA spontánně tvořila na čedičovém skle.

Ne, neuronová síť LaMDA není živá (ale debatu o vlivu AI potřebujeme). Téma „obživlé“ strojové sítě spíše ukazuje na antropocentrismus v nahlížení na mašiny. V tématu ovšem trochu mizí potřeba řešení toho, jak strojová učení již ovlivňují náš svět.

Dále hráli

Imunoterapeutikum zbavilo 12 lidí kolorektálního karcinomu. Data z předběžné studie ukazují na vyléčení všech lidí v malé, ale významné práci.

Poprvé pozorován rentgenový záblesk před výbuchem bílého trpaslíka. Šťastná náhoda pomohla potvrdit 30 let starou teorii, že nově předchází RTG jev – pomůže to zlepšit naše modely chování hvězd.

Poprvé implantováno 3D biovytisknuté vnější ucho. Zrcadlový obraz zdravého ucha vznikl z namnožených buněk pacienta.

Lék na HIV pomáhá u myší udržovat vzpomínky i ve vyšším věku. Blokování nadměrné exprese CCR5 u hlodavců zřejmě zvýšilo spojení mezi neurony, které se v postupu věku horší. Definitivním ověřením teze budou ale až testy u lidí.

BONUSOVÉ TÉMA TÝDNE: Létání zvyšují chuť na rajčatový džus, ale proč? Cestování letadlem zhoršuje lidské vnímání sladkých a slaných chutí. Může za to zřejmě kombinace více jevů, primárním důvodem je ale nízká vlhkost vzduchu. To paradoxně vede k vyššímu požitku z rajčatového džusu – došla k tomu série německých a amerických experimentů.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom tradičního týdne ve vědě i JaRonovu přednášku o materiálovce (viz výš), novinku o záchraně kytovců, úbytek korálů a také výzkum o původu RNA a života jako takového (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama