Létání zvyšují chuť na rajčatový džus, ale proč?

TLDR: Cestování letadlem zhoršuje lidské vnímání sladkých a slaných chutí. Může za to zřejmě kombinace více jevů, primárním důvodem je ale nízká vlhkost vzduchu. To paradoxně vede k vyššímu požitku z rajčatového džusu – došla k tomu série německých a amerických experimentů. Oznámení tuna.

Je libo rajče?

Letadlo dosáhlo cestovní výšky a letušky se pohybují uličkou a přijímají objednávky nápojů. Najednou se od cestujících hrnou objednávky na rajčatový džus – nebo možná dokonce Bloody Mary – no nezní to lahodně?

Každý den cestuje letadlem přibližně osm milionů lidí. Ve stratosféře dokážou lidé dělat dost podivné věci. Třeba utratí 8 dolarů za ředěného Heinekena anebo se zájmem sledují „Jak jsem poznal vaši matku“ – ale to kupodivu není to nejdivnější.

Existuje totiž ještě také velmi intenzivní touha po jednom specifickém nápoji – rajčatovém džusu. Hustý „sladkoslanný“ nápoj není dole na zemi zdaleka tak populární jako tam nahoře. Nadměrné konzumace rajčatového džusu si povšimly i aerolinky samotné.

Například Lufthansa odhaduje, že ročně podá asi 200 tisíc litrů rajčatového džusu – to není zase tak moc daleko od prodaných 223 tisíc litrů piva ve stejné aerolince. Ale moment, zamyslete se nad poslední větou! Rajčata jsou skoro tak oblíbená jako pivo – jakože cože? Za tím bude muset být nějaké vědátorské vysvětlení!

Obliba rajčatové šťávy v první řadě souvisí s historií podávání nápojů v letadlech.

Pouštní podmínky

Oblíbenost alkoholu zase tak nepřekvapí. Když se začalo s komerčním létáním moderního střihu, byl alkohol typicky zdarma. V letadle přišel k chuti z vícera důvodů především jako medikace proti stresu. Byla to divná doba, však se také tehdy na palubách letadel ještě kouřily cigarety…

Alkohol byl nakonec zpoplatněn, ale rajčatový džus nikoliv – to je dílčí vysvětlení jeho současné obliny! Ale přesto je tu populárnější než jiné nápoje zadara. Proč? Zdá se, že stejné účinky, které zlepšují chuť rajčatové šťávy, jsou částečně na vině pověstné nevábnosti jídla v letadle.

Ve snaze popsat tento je v se vědátoři z mnichovského Fraunhoferova institutu pokusili o replikaci podmínek v letecké kabině a zkoumání, co to s lidskými chutěmi dělá. Hádali byste možná, že vliv na chuť bude mít hlavně nižší tlak v kabině, ale podstatnější se ukázala být 10 až 15% vlhkost vzduchu – standard letecké dopravy!

Tato úroveň vlhkosti značně vysušuje nos a ústa a snižuje tak chuťový vjem. Tlak stále hraje svou dílčí roli, v kombinaci s ním, vysušením dochází na otupení citlivosti lidí na sladké a slané chutě přibližně o 30 %!

Slovanská inspirace

Nakonec roli může hrát i zvuk. Vědátoři z Cornellovy univerzity v roku 2015 odhalili, že při stoupání letadla a průměrné hlasitosti motorů 85 db dochází opět ke zhoršení chuti, ale pouze specifických chutí, kterými jsou právě sladká a slaná chuť. To mimochodem rovněž naznačuje, proč svačina v hlučném bistru obvykle stojí za starou bačkoru…

Kombinace těchto jevů každopádně, zdá se, otevírá cestu pro úspěch tzv. chuti umami, což je japonský termín pro jakousi rovnováhu sladké a slané chuti – která je typická právě pro rajčatový džus!

Ve výsledku cestujícím šmakují právě rajčata jako nejlepší možný dryák na palubě letadla! Možná, že kdyby aerolinky ale servírovaly i nálev z okurek, také by se tu po něm mohli lidé utlouct – německé studie totiž rovněž zjistily, že ani kyselá, hořká a pikantní chuť většinou nejsou pouštními podmínkami na palubě významněji ovlivněny.

To je už ale možná námět k úvaze nejenom pro kuchaře aerolinek, ale i lidi, kteří vymýšlejí drinky. Jaké nápoje po boku Bloody Mary-ale-z-nálevu byste navrhovali vy?

[Veronika Bistrá, LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama