Koráli & ISS – Týden ve vědě 2. až 8. května 2022

Taky máte pocit, že jste od poslední neděle udělal jeden nádech, jeden výdech – a už je to tu zase tady? Ať už odpovídáte ano či ne, blíží se další přehled novinek z vědy!

18. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
18. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Velký bariérový útes zasáhla další epizoda bělení. Největší bezobratlými živočichy vytvořený útvar na planetě opět utrpěl masivní ránu v podobě tzv. bělení. Je to už šestý případ tohoto rozsahu za posledních 30 let.

Vznikla nová prevence nemocí srdce pomocí umlčování genů. Omezení lipoproteinu A bylo již otestováno na 32 pacientech s vrozenou vyšší produkcí této bílkoviny.

Indii zasáhlo extrémní horko, až 48 °C. Vlna veder ochromuje aktivitu v druhé nejlidnatější zemi – v budoucnu má podobných jevů jen víc přibývat.

Střevní bakterie u hlodavců ovlivňují chuť na různé jídlo. Pokus u zvířat naznačuje, že to, co jíme, ovlivňuje naši chuť na různé další pokrmy.

Křemíkové nanočástice mohou pronikat do nádorových buněk. Částice mohou sabotovat buněčný cytoskelet a blokovat tak dělení nádorových buněk, ukazují laboratorní pokusy.

Rusko oznámilo, že se stáhne z Mezinárodní vesmírné stanice. Rozhodnutí bez detailů oznámil šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin, jeho možné uplatnění nemá jasné datum.

Dále hráli…

Obiloviny prospívají vzniku civilizace, brambory ne. Obiloviny totiž podporují možnost danění víc než plodiny, které rychle hnijou – a tak přispívají i narůstání komplexnosti společností!

Psychopatie je možná evoluční výhoda, míní studie. Jde jen o škatulku klinických definic, žádné přepisování společnosti. Zdá se ale, že o antisociální rysy osobností by možná někdy a někde mohly být spíše výhodou.

SLS i Starship odkládají své ostré starty. Série neúspěšných testů supernosiče NASA i Elona Muska znamenají možný test nejdříve v druhé polovině roku.

BONUSOVÉ TÉMA: Poznejte největší jeskyni světa, vešel by se do ní mrakodrap. Jmenuje se Son Doong a je velká jako kráva. Ale trochu detailněji v článku, kde si i vysvětlíme, proč je její region na jeskyně tak bohatý.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: přednášku o robofarmaření (viz výš), dále pak sérii novinek o budoucnosti internetu, Webbově kalibraci, jetech černých děr, palivu z oxidu uhličitého až nakonec po animaci toho, jak funguje evoluce (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama