Černodíra & Deprese – Týden ve vědě 9. až 15. května 2022

V potu tváře & lehce opožděně servíruji další nálož novinek z uplynulého týdne – a zítra to vše rozebere na streamu JaRon a Ladislav!

19. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
19. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Tým EHT ukázal první foto černé díry z nitra naší galaxie. Tentokrát zachycuje objekt Sgr A*, který je sice mnohem blíže než M87, ale také je zhruba 1000x menší. Schopnost zaměřit méně než 0,4 AU na 25600 světelných let je rozhodně skokem kupředu.

Komplexní život možná vznikl již před 4,28 miliardami let. Mikrofosilie staré 3,75 až 4,28 miliardy let naznačují existenci jednobuněčného života již nedlouho po vzniku planety.

Utrpěl standardní model fyziky zásadní ránu? Zatím nevíme! Měření hmotnosti částice W boson neodpovídá tomu, co předpovídá teorie. To může znamenat, že významná část popisu elementárních částic bude potřebovat korekci. Prozatím je ale brzy teorii zavrhovat, měření totiž bude třeba replikovat.

Spojení kvasinek a sinic se podobá vzniku našich buněk. Endosymbióza stála kdysi na počátku eukaryotních buněk – vědci nyní zkoumají její průběh na analogických mikroorganismech.

Smrt příjemce prasečího srdce možná způsobil zvířecí virus. Studie naznačuje, že smrtící infekci mohl způsobit „přehlédnutý“ prasečí cytomegalovirus.

Jen týdenní pauza od sociálních sítí může snížit depresi. Příznaky deprese a úzkostí ustoupily i po překvapivě krátké virtuální abstinenci, ukázala práce.

Dále hráli

Nádorové buňky odolávají ozařováním skrze sebepoškozování. Studie odhalila novou obrannou strategii nádorových buněk skrze poškození své vlastní DNA.

Lék Paxlovid je efektivní pro léčbu covidových pacientů. Léčivo podle nové zprávy neumí sice zabránit nákaze, hospitalizovaným ale pomáhá víc než molnupiravir nebo monoklonální protilátky.

Antibiotika potlačují střevní bakterie. Přibývá tak plísní. Studie na kojencích užívajících antibiotika potvrdila, že krom infekčních bakterií redukují léky i bakterie prospěšné. A co hůře, s úbytkem střevní mikrobioty přibývá infekcí plísní. To by mohlo zvýšit riziko zánětů střev.

Kouření marihuany zvyšuje riziko nemocí srdce. THC zřejmě zvyšuje zánětlivé reakce buněčné vystýlky a zvyšuje také aterosklerózu. Naznačují to jak data ze skoro 500 tisíc lidí, tak i přímé experimenty na hlodavcích.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom standardního týdne ve vědě s Fasou také střihnutí novinky o prehistorické dálnici (viz výš), americkém megasuchu, zvažovaném vyslání nové depeše hypotetickým ufonům a nakonec také využití strojového učení v moderní válce (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama