Avaři & Prostata – Týden ve vědě 25.4. až 1.5. 2022

Lidstvo je o týden starší – ale také o týden chytřejší. Teoreticky!

17. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
17. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Středověcí Avaři prošli Asií překvapivě rychle, ukázala genetika. Avaři, kteří v 6. až 9. století sídlili na území Maďarska, pocházeli původně z oblasti dnešního Mongolska. Ukázala to analýza 66 ostatků Avarů.

Genová terapie v gelu léčí nemoc motýlích křídel. Gel obsahující modifikovaný HSV-1 může kůži znovu dodat geny pro tvorbu kolagenu, a zvrátit tak přílišnou křehkost kůže při této chorobě.

Americké invazní mravence může potlačit přirozený patogen. Jih USA sužovaný nájezdy „šílených mravenců” si již brzy možná bude moci oddechnout, tvrdí to aspoň tým vědců z Texaské univerzity v Austinu. Popsali totiž způsob, jak přirozeným přenesením mravenců infikovaných mikrosporidií redukovat tento invazivní druh.

Česká chemička vyvinula nový lék na rakovinu prostaty. Radioaktivní léčivo již schválila FDA, nyní se testuje v Olomouci. V budoucnu by mohlo být v první řadě i dispozici pro české pacienty.

Populace hmyzu se někde snížila až 50%, odhalila britská práce. Vliv na redukci má zemědělství i oteplování, klesá i pestrost, mimo lidské oblasti je situace lepší.

Meteority bohaté na uhlík dopravily na Zemi stavební kameny DNA. Naznačuje to analýza série meteoritů, v nichž byly s vyšší jistotou objeveny organické sloučeniny. Není to poprvé, co byla podobná teze ověřena – jedná se ale o další potvrzení role impaktů na podmínky na (nejen) mladé Zemi.

Dále jste viděli

Chudoba zvyšuje riziko stařecké demence, není jasné proč. Ti s tlustší šrajtoflí dosáhli ve studii 4656 lidí nižších projevů demence než ti s dírou v kapse. Je možné, že jde (do nějaké míry) o výsledek špatně nastavených systémů zdravotní péče, ale je také možné, že jde (taky do nějaké jiné míry) o projev jiných jevů – kvality ovzduší či stravy.

Čím více mají senioři svalů, tím nižší mají riziko zlomeniny. Pády mohou být zejména v pokročilém věku významným rizikem. Zdá se ale, že jejich vliv je redukován vyšší mírou muskulatury.

Popsáno, jak samci pavouků po sexu unikají smrti. Samci pakřižáci jsou po kopulaci často obětí samičky – vyvinuli si ale způsob katapultace do bezpečí.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali sedm videí: hned dva AFO speciály o kolapsu civilizace (viz výš) a exoplanetách plus tradiční týden ve vědě a nakonec i sérii novinek a témat: tvorbu kostních kmenových buněk, a osudu planetu u bílých trpaslíků, rekordní hodnoty metanu, a nakonec téma o tom, jak blízko je zbroj Iron Mana (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama