Čím více mají senioři svalů, tím nižší mají riziko zlomeniny

TLDR: Pády mohou být zejména v pokročilém věku významným rizikem. Zdá se ale, že jejich vliv je redukován vyšší mírou muskulatury. Studie tuna.

Svalem ku zdraví

Chcete předejít ve stáří riziku zlomenin kyčle? Pak naberte svaly. Takové řešení naznačuje nový výzkum Sanfranciského koordinačního centra Sutter Health (SFCC), podle něhož mají senioři s nižším množstvím svalové hmoty výrazně vyšší riziko zlomenin. Ty přitom mohou v pokročilém věku být mnohem rizikovější komplikací než v mládí.

Výzkumníci k tomu došlo zkoumáním 1363 mužů v průměrném věku 84,2 let, u kterých byla míra svalové hmoty sestavena podle přesnější D3Cr metodiky než ve starších studiích. Výsledky ukázaly, že svalová hmota D3Cr sice slabě korelovala s BMD femuru, ale významně korelovala zlomeninami, zejména zlomeninou kyčle. Jinak řečeno, čím méně svalů, tím častější zlomenina.

Vědátoři mají za to, že vztah mezi svalovou masou dle metodiky D3Cr a rizikem zlomenin může být dán nízkou fyzickou výkonností. Jednoduše řečeno, méně aktivní muži jsou častěji méně obratní, či lidověji „nešikovnější“, a to zvyšuje riziko jejich pádu a jiného úrazu.

Význam svalů byl dokonce ve vybraném vzorku zdaleka nejvýznamnějším faktorem. Muži s nejméně svaly měli téměř šestkrát vyšší pravděpodobnost zlomeniny než muži s nejvíce svaly – jenom pro připomenutí, bavíme se nyní přitom o lidech ve věku 84 let. Nelze tedy očekávat, že je mezi nimi mnoho postarších verzí Arnoldů Schwarzeneggerů.

Nové studie je o tom podstatnější, že starší studie naznačovaly opak. Předchozí výsledky totiž ukázaly, že index štíhlosti DXA – běžně používaná, leč nepřesná aproximace svalové hmoty – s rizikem zlomenin nijak nesouvisí. To naznačovalo, že svaly jsou pro riziko zlomenin relativně nedůležité…

Ledaže…

Metodika D3Cr se při odhadu svalové hmoty opírá o několik aspektů kreatinové biologie. Ty nespočívají na stejných základech jako index DXA, a výsledek proto může poskytovat přesnější hodnocení toho, kolik muskulatury ta či ona postava obsahuje.

Podle nových výsledků je ale nízká svalová hmota ve skutečnosti spojena se zvýšeným rizikem zlomenin kyčle u starších mužů, a to i po zohlednění faktorů, jako je věk a hustota kostních minerálů, které mohou ovlivňovat svalovou hmotu a riziko zlomenin.

S tím ale samozřejmě souvisí i tradiční připomenutí, že jedna studie jaro nedělá – stejně jako se mýlily minulé studie, bude nyní třeba dát čas na reakce kritikům a podívat se na závěry s odstupem. Vždy existuje šance, že jsou to naopak nynější závěry, co v něčem učinily chybu. Výzkumníci se nyní proto zaměří na rozšíření dat – zejména bude zajímavé zjistit, jestli stejný jev najdeme také u žen.

Pokud by se ukázalo, že také podobný vzorek žen disponuje podobným rizikem zlomeniny v závislosti na svalové hmotě, byla by to významná validace nynějších interpretací. Pokud se ale ukáže, že je tomu naopak, může to znamenat, že zápletka je složitější – pořád to nemusí ale znamenat, že svaly nejsou pro muže významné, ale například se může ukázat, že biomechanika ženského vs. mužského těla vytváří ve stáří jiná rizika zlomenin…

To vše jsou ale zatím jenom spekulace. Rozhodně obecně platí, že větším množství svalstva nemá moc co zkazit.

Přehlížené riziko

Nejenže mezi seniory celého světa dochází ročně na miliony upadnutí, které přímo způsobují desítky tisíc úmrtí (v USA je to 32 tisíc úmrtí vlivem pádu seniora, v Evropě budou čísla zřejmě podobná), ale obecně větší míra svalů také slouží jako dobrý prediktor zdraví oběhové soustavy.

Nemá smysl očekávat, že každý bude vypadat jako Sly anebo Arnie, je však rozhodně viditelné, že příliš chatrná (či naopak příliš obézní) postava nejsou pro zdraví zase tak výhodné. A platí to trojnásob v pokročilém věku, kdy se všechny problémy násobí!

Vzniklo původně pro Mudrstart.cz.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama