Webb & Koróna – Týden ve vědě 14. až 20. března 2022

Také cítíte ten svěží závan pozitivity? To je nejenom dnešní jaro, ale také nový souhrn týdne ve vědě!

11. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
11. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Webbův teleskop poslal první ostrou fotku, funguje nad očekávání. Dlouhá kalibrace obřího kosmoteleskopu dále pokračuje, již nyní se ale zdá, že jde vše podle plánů. A to je dnes velmi dobrá zpráva!

Objev tisíců keramických diářů odhaluje život Egypťanů. Když učenci psali na papyrus, běžnější lidé využívali jako své diáře keramiku – a nyní se podařilo skrze objev některých z nich odhalit víc třeba o tom, jak se lidé ve starém Egyptě učili ve školách!

Palivo z oxidu uhličitého? Nový katalyzátor tomu jde naproti. Potažení známého katalyzátoru porézním polymerem zvyšuje efektivitu konverze oxidu uhličitého a vodíku na paliva desetinásobně, a rychlost až tisícinásobně. Zvyšuje to šanci, že bychom mohli z hlavního klimatického problému udělat něco užitečného – anebo mít v záloze alespoň možnost zmírnit budoucí oteplování planety.

Proč si predátoři nevyloví kořist? Brání jim v tom evoluce. Příliš efektivní lovci jsou paradoxně nevýhodní, protože redukují počty kořisti. Evoluce tak zvýhodňuje „průměrné“ lovce a zajišťuje balanc. O tom, jestli nějaká „obezřetná predace“ neexistuje, se uvažuje už nějakou tu dekádu. Ale nyní to teprve lépe naznačují tvrdá data získaná mmj. od invazivních druhů!

Jediná sklenka alkoholu denně výrazně poškozuje mozek. Ekvivalent 2 piv denně má kumulativní vliv na stárnutí mozku až o 1 dekádu navíc. Ani menší množství alkoholu denně ale není bez rizik, odhalila observační studie skrze korelaci dat z UK Biobank.

Obří jety černých děr pramení v její koróně, ukázala data. Dlouhodobé pozorování aktivní černodíry v naší galaxii odhalilo více o vzniku bezprostředně nad horizontem událostí.

Ve vedlejších rolích hráli…

Ujděte denně 6 až 8 tisíc kroků, sumírují vědci zdravotní benefity. Studie shrnující přínos chůze pro zdraví došla k tom, že obvykle stačí ujít méně než 10 tisíc kroků.

Opakující se nova RS Ophiuchi urychluje částice ve svém okolí. Pozorování nového výbuchu z roku 2021 potvrdilo urychlení částic a vznikajících rázových vln. Pomáhá to rozšířit znalosti o extrémních hvězdných jevech.

Česká studie zlepšila predikci příchodu Parkinsona z poruch řeči. Software detekující tři specifické typy poruch může odhalit nemoc už v úvodním stádiu.

Vliv diabetes na hypertenzi vysvětlen dvojí rolí proteinu. Protein GLP-1 má dle nové studie vliv nejen na slinivku břišní, ale i na regulaci krevního tlaku v malém orgánu na krku. Zatím jen u potkanů, replikace výsledků u lidí by ale mohla otevřít cesty nové léčby diabetes i hypertenze.

Planetka opět detekována před vstupem do atmosféry. Již popáté se podařilo odhalit malou (3m velkou) planetku před srážkou se Zemí. Statistika se postupně zlepšuje.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: nocebo efekt u očkování (viz výše), popis největšího stromu světa, objev nemožné exoplanety, pidi“anténu“ pro medicínské účely, celý týden ve vědě samože, a závěrem také spešl stream na aktuální válečná témata (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama